Přes 20 % dospělé a dětské populace trpí nepříjemnou alergickou rýmou, kterou doprovází zánět spojivek. 

Co alergii způsobuje, jak ji poznat a jak se nejlépe bránit?

Příčiny pylové alergie
Mezi nejčastější alergie v České republice patří senná rýma neboli polinóza. Alergii na pyl vyvolávají pyly větroplašných rostlin – stromů, keřů, trav, bylin, obilí, plevelů, případně plísně a spory hub. Když se pylové zrnko dotkne vlhké sliznice, zvětší se, a následně praskne. Tím se sliznice dostane do kontaktu s antigeny a enzymy, její povrch se naruší a dochází k alergické reakci zapříčiněné protilátkou IgE. Ta se v těle člověka objevuje v malém množství, ovšem při styku s alergenem uvolní dráždivý histamin, který vyvolá alergické symptomy.

Co způsobuje sennou rýmu?
Hlavními příznaky alergie je kýchání s frekvencí 10-30 krát v jednom sledu, dotyčný pociťuje svědění hluboko v nose, má neustálý pocit ucpaného nosu a nosní sliznice je oteklá. Nadměrné množství velice řídkého hlenu a opakovaná rýma jsou dalšími symptomy alergie na jarní pyly. Nemocného postihuje zánět očních spojivek, který doprovází slzení, svědění a pálení očí. Při mnutí očí se tvoří více slz, zvyšuje se řezání a oční sliznice se stává citlivější a červenější. Vedlejšími příznaky jsou bolesti hlavy, ekzém na hlavě nebo v podkoleních jamkách, pocit velké únavy a potíže se spánkem. Velice výjimečně se vyskytuje zvýšená teplota a bolest kloubů.

Jak s alergií bojovat?
S alergií se dá bojovat i léky bez předpisu. Účinné medikamenty by měly obsahovat antihistaminika, která blokují látku histamin a potlačují alergickou reakci. Histamin totiž uvolňuje alergické reakce z buňky. Inhalátory s kortikosteroidy mají protizánětlivý účinek a působí preventivně na alergický zánět, antileukotrieny zabraňují vytváření leukotrienu, který vznikne při alergické reakci a je příčinou tvorby zánětlivých buněk. Pociťujete-li první příznaky alergie, užijte ihned léky na alergii bez předpisu s dávkováním dle přiloženého příbalového letáku. V lékárně zakoupíte například oční kapky Allergodil, tablety Zodac nebo tablety Cetixin 10mg.

Zkusit můžete i homeopatika
Další léčba je možná díky homeopatikům na alergii, ze kterých můžete využít lék Pollens 30CH, Poumon histamine 15CH a mezi nejoblíbenější patří Boiron Rhinallergy, určený speciálně pro pylové alergie.
Při prvních příznacích alergie navštivte lékaře, který vám provede příslušná vyšetření, stanoví přesnou diagnózu a také vám nasadí vhodné léky. Alergickou reakci může doprovázet astma či kombinované druhy alergií, a proto není radno tuto nemoc podceňovat.Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account