Finanční pasti: Jak předejít problémům při sjednávání půjčky
Adventní čas, seznamy dárků, novoroční poplatky. Víte, co mají společného? Vše stojí peníze a bohužel nemalé. Každý své peníze řeší jinak. Potřebuje váš rodinný rozpočet finanční injekci? Přemýšlíte, že vyřešíte obtížnou situaci půjčkou? Je to možnost, ale velké ALE. Když už není jiná možnost a do půjčky půjdete, buďte v pozoru. Vyplatí se rada odborníka. Tím pravým na rady nad zlato je Otto Gross, ředitel Úspory.cz. Přečtěte si, na co si dát pozor a čemu se vyhnout, abyste nenaletěli podvodníkům.
Nevěřte každému dobrodinci
Ač se všichni poskytovatelé půjček tváří, že jim na srdci leží jenom vaše dobro, peníze půjčují především proto, aby vydělali. Protože je však těchto institucí na trhu přebytek, předhánějí se v nabízení bonusů, kterými k sobě žadatele o půjčku lákají. Toho můžete využít a pořídit si půjčku doslova na míru. Extrémně nízké úroky, několikeré odložení splátek nebo jejich úplné odpuštění potěší každého. Dejte si však dobrý pozor na to, od koho si peníze půjčíte.
Rada nad zlato: „Při porovnání výhodnosti půjček využijte internetové srovnávače půjček, kde si navolíte, kolik si chcete půjčit a za jak dlouho plánujete částku splatit a pak už jen vybíráte půjčku dle svých potřeb.“ doporučuje Otto Gross, ředitel Úspory.cz.
Na kterou instituci se můžete spolehnout?
I poskytovatelé půjček podléhají kontrole. Například na banky dohlíží Česká národní banka a na větší úvěrové společnosti zase Česká leasingová a finanční asociace. Mezi kontrolované společnosti patří třeba Cetelem, Cofidis, Home Credit nebo Provident Financial. Ty se zavázaly při poskytování spotřebitelských půjček dodržovat zákony a etická pravidla. To znamená, že nepoužívají například nekalé obchodní praktiky a klienty řádně informují o svých cenách.
Rada nad zlato: „Nikdy si neberte půjčku od neověřeného poskytovatele,“ varuje Otto Gross, „byť by vám sliboval hory doly. Nemáte totiž žádnou záruku, že se k vám bude chovat čestně.“
Co při sjednávání půjčky nikdy nedělat
Tohle si zapište červeně a mějte neustále na paměti. Když je člověk v tíživé situaci a půjčku opravdu potřebuje, rozum někdy ustupuje do pozadí a vítězí emoce. Proto velké varování a:
-
- nepodepisujte bianco směnky. Mohou vás dostat do vážných problémů.
-
- nesjednávejte si půjčku přes telefon bez ověření, kolik vás hovor bude stát. Pokud zavoláte na linku s vysokým tarifem, můžete přijít o tisíce korun.
- neplaťte dopředu žádné poplatky. Peníze už nikdy neuvidíte a půjčku taky nedostanete.
Rada nad zlato: Tento měsíc jste nevyšli? I seriózní poskytovatelé půjček vám nabízejí krátkodobé řešení v podobě půjček před výplatou, díky kterým přečkáte nepříznivé období za výhodných podmínek.
Půjčky jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Chovejte se proto při jejich získávání a splácení zodpovědně. Plňte své závazky vůči poskytovatelům včas a uvidíte, že se vám půjčka vyplatí. Raději vše třikrát promyslete a zkuste i jiné možnosti, jak peníze v domácnosti ušetřit. Potřebujete ty věci opravdu nutně?
Zdroj foto:Pixabay.com