Také milujete tu vánoční atmosféru a rádi navštěvujete trhy v evropských metropolích i menších městečkách? Krakov si rozhodně při svých výletech nenechte ujít! Vyhlášená metropole na řece Visle vás určitě nezklame!

Spojení je už dnes ideální, autem dojedete z Prahy až do Krakova pohodlně po dálnici. Pokud už se na výlet vydáte, doporučuji rezervaci v některém z místních hotelů, k vidění je toho v Krakově dost a jeden den je opravdu málo.
Začít je třeba v centru, ve starém historické jádru města se zbytky původního opevnění. Zaparkovat můžete přímo u řeky Visly na dohled hradu Wawel, dominaty celého města. Podzemní parkoviště přímo v centru má příznivé ceny a vy si můžete užívat prohlídku starobylého centra s vánočními trhy a návštěvu hradu klidně celý den.

Královský hrad na vrchu Wawel býval sídlem panovníků a katedrála sv. Stanislava a sv. Václava místem korunovací králů. Vystoupejte na místa, kudy kráčely dějiny a pokochejte se i krásnými výhledy na řeku a staré město. Pod hradem u řeky pak nesmíte minout krakovského draka, který před svou slují v pravidelných intervalech chrlí oheň. Zážitek je to nejen pro děti, na drakovo chrlení pravidelně čeká i zástup dospělých, aby si draka vyfotili.

Projděte se kolem řeky Visly, která se točí pod hradem, nakrmte labutě, kachny a racky… Rackové se slétnou kolem vás a zastaví se vám přímo před očima, pokud jim ovšem máte co nabídnout. Nezapomeňte tedy na rohlík. Zážitek z krmení za to stojí.
Od hradu se vydejte na Rynek Glowny, krásné rozlehlé náměstí, kde najdete tradiční vánoční trhy se vším, co k tomu patří. Stánky s kvalitní nabídkou tradičních polských výrobků i vynikajících místních specialit se rozprostírají pod nádherným chrámem Panny Marie, ve kterém se můžete pokochat pohledem na největší dochovaný vyřezávaný gotický oltář. Z nejvyšší věže Mariánského chrámu zaznívá každou hodinu trubka krakovského hejnala. Ten zatroubí na obě strany náměstí a pak ještě všem přihlížejícím na náměstí trubkou zamává. Tato tradice hejnalů se dochovala z dob obléhání Mongoly.

Ochutnejte místní speciality, nebudete litovat!
Na trzích můžete ochutnat výborná místní tradiční jídla a teplé nápoje. Najdete zde vkusné dárky a výrobky místních umělců, řemeslníků (kovář vám uková podkovu s vaším jménem), košíky, šperky, kytice, keramické lampy, andílky, svíčky ze včelího vosku, či výrobky z ovčí vlny. Na podiu zní tradiční polské koledy, uvidíte lidové tance a vánoční představení, které dodají tu správnou vánoční náladu.

Dobrotám nabízeným na trhu se nedá odolat. Ochutnejte výborné uzené sýry, oštěpky, pirohy na slano i na sladko, vařené i smažené, nejrozmanitější husté polévky, uzeniny, opravdu velké a bohatě obložené chleby jako pro dřevorubce… Vynikající specialita je bigos z čerstvého a kysaného zelí, masa, uzenin, bůčku, hub a divokého koření… To si nenechte ujít! Ohřejte se vynikajícím čajem s třešňovou slivovicí nebo svařeným vínem, které si můžete koupit i ve speciálním vánočním hrnečku a odvézt si ho domů jako hezký suvenýr. Na místní nápoj z medu, který je jiný, než naše tradiční medovina a který jsem také chtěla ochutnat, jsem tentokrát nenarazila, ale možná jsem jen neměla štěstí. Lákadel a dobrot bylo mnoho, člověk nevěděl, co vybrat a ochutnat dřív. Výborné byly i nepřeberné druhy baklav s nejrůznějšími příchutěmi. Tento stánek lahodných sladkostí také nelze minout bez povšimnutí.

Uprostřed náměstí navštivte Sukiennicu, historickou tržnici z 16. století, která byla později rozšířena o novogotické arkády. Vybrat si tu můžete tradiční polské suvenýry, krásné šperky z jantaru, dřevěné betlémy, či různé sošky draka – symbolu Krakova a mnoho dalších zajímavostí. Odpočinout si můžete ve stylové kavárně tržnice za zvuků klavíru. Posedět s výhledem na vánoční trhy a tu báječnou atmosféru můžete i na vyhřívaných zahrádkách v některé z mnoha místních restaurací, které lemují celé náměstí.
Vaše chutě i žízeň určitě bohatě uspokojí báječné speciality na trzích, nechte si ale i prostor a čas a navštivte také krakovské restaurace v malebných uličkách města a ochutnejte místní speciality. Personál bývá velmi příjemný, vstřícný, komunikativní, atmosféra přátelská a útulná… Navíc se v zimním počasí i trochu zahřejete.
Projděte si královskou cestu Floriánskou ulicí, která vás dovede až k bráně k původním hradbám města. Projet se můžete také koňským spřežením, řada z nich čeká pod chrámem Panny Marie u vánočního stromku. Jen pohled na staré vyzdobené kočáry a koně vytváří doslova pohádkovou atmosféru a posunou vás do světa fantazie. Sváteční idyla je zde dokonalá.

Navštivte solné doly Wieliczka, město pod zemí

Pokud zde trávíte více času, což rozhodně doporučuji, nevynechejte návštěvu úchvatných solných dolů Wieliczka. Navštivte město pod zemí, projděte kilometry chodeb, uvidíte koncertní sály, kaple, solné sochy nejrůznějších osobností, ale i pohyblivé figuríny horníků, kteří přiblíží, jak byla práce v dolech těžká a nebezpečná… Uvidíte i světelnou show, která simuluje například výbuch v podzemí, přiblíží vám, co obnášel důlní život.
Nemusíte mít obavy, že budete v podzemí strádat, v průběhu exkurze nechybí ani občerstvení či toalety. Na konci prohlídky vás čekají i rozlehlé podzemní restaurace, obchůdky se solí, šperky a jinými suvenýry, či herna pro děti. Z útrob podzemí pak vyjedete klasickou důlní šachtou. Zážitek stojí opravdu za to. A nebudete litovat ani dne stráveného v podzemí, třebaže bude venku sluníčko, což se stalo právě nám.

Kdo má čas, může po cestě domů navštívit také Osvětim, silnou připomínku toho, čeho je lidstvo ve vypjatých situacích schopno a čemu je třeba se do budoucna už navždy vyvarovat… Memento vedle té sváteční pohody by v dnešním světě mělo také zaznívat. Abychom si vážili toho, co máme, a střežili svou svobodu a přátelskou atmosféru, kterou dokážeme vykouzlit. Tak ať nám navždy vydrží!
Užívejte si sváteční atmosféru plnou hudby, radosti, jídla, dobrého pití, krásných dárků a přátelského ducha, kterého je třeba si hýčkat a uchovávat budoucím generacím.

Jaká místa a adventní trhy jsou ty vaše nejoblíbenější?
Která další města a městečka stojí podle vás za návštěvu a rozhodně je doporučujete?

Mohlo by vás také zajímat:
Tipy na dárky, které nebudou ležet ve skříni bez užitku. Darujte zdraví a zážitky
Potřebujete očistit tělo a posílit imunitu? Zelené potraviny podpoří i vaši léčbu a regeneraci
Pár kilo navíc? Trochu přibrat na podzim a zimu nevadí, hlídejte si ale míru
Jak zůstat fit i v sychravém počasí?
Cítíte zimu a chlad? Syrové ovoce a zeleninu na podzim vyměňte za tepelně zpracované 
Na podzim očistěte tělo, mysl a vykliďte skříně
Polévka vás postaví na nohy a pomůže i při hubnutí
Babí léto – doba zrání, sklizně a nových výzev

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account