Skořice ve vaření: Více než jen koření do sladkých pokrmů

Když se řekne skořice… všichni si jistě vybavíme pohodu podzimních a zimních dnů, kdy zmrzlýma rukama dychtivě objímáme horké hrnečky plné svařáku či čaje a zakusujeme voňavý štrůdl. I když jsme u nás zvyklé skořici používat především při přípravě sladkých pokrmů, nenechte se tím zmást. Skořice je totiž, hned po pepři, druhým nejpoužívanějším kořením na světě! A to nám napovídá, že u sladkých pokrmů využití skořice rozhodně nekončí.

Stručně o skořici
Jedná se o aromatickou kůru tropických stromů (skořicovníků), z nichž ty nejkvalitnější se nacházejí na ostrově Cejlon (Srí Lanka). Cejlonská skořice je velmi aromatická, jemná, sladká, prostě příjemná. Hojně rozšířená je i skořice čínská, ta je ale celkově štiplavější a drsnější chuti.

Skořice v kuchyni
Jak již bylo řečeno, u nás skořici využíváme především při přípravě sladkých receptů, a to v její čisté pudrové podobě. Je tomu tak proto, že ovoce (především jablka a hrušky) tvoří se skořicí zcela nenahraditelnou chuťovou kombinaci, na kterou jsme tu zvyklí a moc nám chutná. Nesmíme ji však zapomenout dát i do neovocných moučníků, jako je perník, nebo ji smíchat s cukrem a obalit v ní tvarohové šátečky. Také je skvělá na lívance či palačinky. Francouzský šéfkuchař Olivier Roellinger, proslulý svou znalostí koření a oceněný třemi Michelinskými hvězdami, posvětil vybíravost našich chuťových pohárků tím, že prohlásil následující:

„Skořice umocňuje kouzlo ovoce a citrusů, jejím nejlepším přítelem však navždy zůstane čokoláda.“
V kuchyních jako jsou například asijská, arabská, turecká či latinskoamerická, najdeme skořici hojně i ve slaných receptech. Tehdy je většinou součástí směsí koření. Mezi nejznámější a nejoblíbenější tak patří například čínské koření pěti vůní (kuře či kachna po sečuánsku) či indická Garam masala (nejlepší s kuřecím nebo se přidává např. do Pilafu). Skořice dále nesmí chybět v pravé řecké musace.

Skořice léčí a podporuje hubnutí
To, že v chmurném počasí rády pijeme svařák či „horké jablko“ (v obojím je skořice), není žádná náhoda. Skořice má totiž schopnost rozproudit krev a lépe tak prohřát celé tělo. Kromě toho má také dezinfekční a antibiotické účinky. To vše nám bezesporu v „usmrkaném“ podzimu přijde vhod. Skořice je rovněž prospěšná při trávení. Trávicí soustavu pročistí a zároveň i zmírní bolest žaludku. Zajímavé je, že toto voňavé koření dokáže aktivovat energii potřebnou ke cvičení a umožňuje lepší spalování tuků. Mluví se i o tom, že by měla být efektivním pomocníkem v boji s cukrovkou.

Nejlepší cestou, jak konzumovat skořici, aby měla co největší účinky, je podávat ji společně s medem. Buďto si oboje rozmíchat v čaji či vlažné vodě, nebo si jen tak dát na lžíci.

Jaké jsou vaše oblíbené “skořicové” pokrmy? U nás skořice rozhodně nesmí chybět na krupicové kaši a ve všech jablečných koláčích! Nicméně společně s trochou nastrouhaného perníku ji dáváme pro zjemění i do rajské omáčky.


Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account