Tantra vás láká, ale máte strach ji zkusit? Přečtěte si rozhovor, třeba vás přesvědčíme. 🙂
Když se člověk v dnešní době zmíní o tantře, dočká se často velmi silných reakcí – od nadšení těch, kteří s ní mají osobní zkušenost, přes rozpačité červenání a vyhýbavé pohledy až po pohoršené “to je to, jak ti tam masér sahá mezi nohy, že jo?”

Může tantra zachránit sex, třeba i po dvaceti letech manželství?

Zeptali jsme se Heleny Křovákové, která má vlastní studio tantrických masáží a seminářů, co nám vlastně tantra může přinést, a jak překonat stud a jít ji vyzkoušet.

Tantra obecně v páru učí pravdivé komunikaci, jak přestat hrát nejrůznější typy závislostních her a manipulací a prostě se skutečně vidět “uvnitř”, ve vší naší zranitelnosti a křehkosti. Ženám toto odhalení docela jde, ale muži jsou po staletí zvyklí držet formu za každé situace, a tak je to pro ně větší výzva. Často se páry na tantrických seminářích pěkně pohádají, vysloví konečně potlačované emoce, vztek, křivdy, strach. Potom záleží, zda to ustojí a přeskládají vztah znovu po takové částečné destrukci, nebo naopak rozpoznají, že opravdu nemají společnou řeč a v jistém pochopení se propustí. Každý z nich pak třeba po roce nalezne vztah, který s nimi v dané etapě prostě lépe souzní, a sex opět kvete. Je to tedy nejen o velkorysosti, ale i umění s láskou pouštět to, co už splnilo svou roli.

Díky tantře se vám lidé hodně otevřou, nejen po fyzické stránce. Všimla jste si něčeho, co dnešním párům obecně chybí, přebývá, co může za to, že se tolik vztahů rozpadá?

Dnešním párům bohužel chybí vzory. Vzory otců a matek. Jsme v tomto přelomu v jakémsi bodě nula, společnost hlásá něco, rodina něco jiného, média a romantické filmy nás matou zrovna tak. Srdce je trochu ztracené v tom chaosu. Řada nespokojených partnerů volí nejprve výměnu za jiného a pak dalšího, než napotřetí odhalí, že se to děje neustále podle podobného vzorce a že zakopaný pes bude asi někde u nich samých. Prostě učení metodou pokus – omyl. Ale vzhledem k tomu, že kvalitní tantrické kurzy či podobné kurzy osobního rozvoje jsou v poslední době plné zvídavých a nadšených mladých lidí nebo těch duchem mladých lidí středního věku, jsem optimista. Nový model partnerství, úcty a sexuality se prostě rodí. Žádné dogma, spíše skutečně tvořivé žití své vlastní pravdy. Chce to odvahu cítit, ustát propady i bolest, pak už je cesta otevřená.

Znám řadu žen, které by tantrické masáže rády vyzkoušely, ale bojí se, nejvíc asi z toho důvodu, že neví, o čem přesně tantra je.

Co se děje na tantrických masážích a seminářích a jak se zbavit strachu?

Část lidí se bojí tantrických seminářů i masáže, protože k nim přicházejí zkreslené informace. Skuteční učitelé tantry vedou jemně, empaticky a s vědomým respektem k hranicím každého. Nejde o exhibici nahých těl, s nahotou se pracuje pouze občas, s přípravou a rituálně. Mnohem důležitější cvičení nás učí třeba pohled do očí druhého za běžnou masku, upřímnosti doteku, plynutí dechu do srdce, soucitnosti a sounáležitosti s každou jinou bytostí, oslavě ženství i mužské síly v jejich esenci. Pokud se ženy třeba zpočátku tantrické masáže bojí, během chvíle v těle zafunguje jakýsi “aha” efekt. Po počátečním rituálu a dotecích jim dojde, že je to ta nejkrásnější meditace v bezpečném prostoru. Jejich bloky se během minuty rozplynou a většinou lidé odcházejí po masáži plni pochopení a lásky k sobě. Není třeba se bát, je dobré to prožít.

Zkusila jste tantru nebo to teprve plánujete? Napište nám do komentářů nebo blogu, jak jste se cítila a co vám tantra přinesla nebo co od ní očekáváte.

Zdroj foto: Pixabay.com

1 Komentář
  1. Lenka Nováková 1 měsíc ago

    Parádní článek, mockrát díky. To já měla teď nedávno poprvé možnost zažít tantrickou masáž a musím teda říct, že to ve mě zanechalo opravdu hluboký prožitek. Šla jsem na doporučení své kamarádky do tohoto salonu – https://redmassage.cz/ a určitě toho teda ani trochu nelituji. Spíše naopak, ráda si to někdy do budoucna zopakuji. 🙂

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account