Dnes vám na otázku týkající se zdravého životního stylu a pohybu odpovídá fitness trenérka Eva Havelková, autorka projektu Fitness Miláčci.

Cvičíte, ale pořád to není vidět

Co děláte špatně, ví fitness trenérka Eva Havelková!

Otázka:

Názory na to, kdy chodit cvičit, aby to bylo co nejefektivnější, se různí. Je nejlepší ráno, v poledne nebo večer? A jak, do kdy a co jíst po cvičení v různých fázích dne? Co si můžu dopřát po ranním cvičení, co bych naopak určitě měla vynechat po večeři? Ze všech rad a článků, co na tohle téma čtu, mám akorát zmatek v hlavě a ráda bych věděla, co si o tom myslíte, jak to je a proč.

Odpověď:

Nejen názory na denní dobu cvičení, ale také na to, zda, co a jak dlouho jíst před tréninkem a po něm, se různí. Sportovci, ať už bývalí či současní, vycházejí především ze svých vlastních zkušeností, vědci dělají závěry ze svých výzkumů určitého vzorku populace. A já se vůbec nedivím, že téměř každý má svůj názor, který může dokonce i protiřečit názorům jiným.

Každý člověk a jeho tělo je jedinečné, proto na každého zabírá něco trochu jiného. Jedni jsou zastánci ranního kardia na lačno, protože se podle nich přes noc v těle spotřebuje velké množství glykogenu (cukru v krvi, ze kterého tělo bere energii nejdříve) a při tréninku se tedy rychleji začne pálit tuk. Druzí oponují, že po tomto tréninku je tělo doslova vyprahlé po jídle a sacharidech a při následné snídani toho do sebe “naládujeme” daleko více. Rovněž vědecké studie zkoumající vliv snídaně na spalování tuků se liší. Co se týká správné doby pro cvičení, někdo je rád, že ráno vstane do práce, natož aby se hýbal, jinému trénink později odpoledne vadí, protože když se jeho utlumující metabolismus nabudí, špatně se mu usíná.

Mám-li se držet obecných a lehce aplikovatelných doporučení, budou znít následovně:

* Po tréninku v jakoukoli dobu doplňte tělu bílkoviny, například proteinovým nízkosacharidovým nápojem.
* Sacharidy si dopřávejte ráno a dopoledne, s blížícím se večerem je co nejvíc omezujte.
* Před tréninkem se lehce najezte, aby vás jídlo v žaludku nedráždilo. Čas je individuální, u mě je to například hodina až hodina a půl před tréninkem.
* Spalování tuků zajistíte dostatečným denním příjmem bílkovin, třeba i doplněných o větvené aminokyseliny BCAA – najdete je například v proteinových nápojích.

Co je ale ze všeho nejdůležitější: testuje, jak se vaše tělo chová, jak reaguje na různé podněty, co vám vyhovuje a co nikoliv, podle toho se pak řiďte. Měňte určité prvky zažité rutiny, aby si na ně tělo nezvyklo, šokujte ho. A hlavně „makejte“, klaďte důraz na správnou životosprávu a buďte trpělivá, nic pořádného není hned a zadarmo.
Eva Havelkovou najdete na sociální sítí Facebook. Se svým partnerem Jakubem je autorkou projektu FitnessMiláčci – www.facebook.com/fitnessmilacci.

Zdroj: JanaLeBlanc

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account