Zkušenost s UGO Očistou: Devět dní, které prověřily mou vůli
Podzimní UGO Očista pitím čistých šťáv prověřila mou vůli a lépe jsem poznala sama sebe. Nová mobilní aplikace, která na každý den očisty přinášela zprávy, rady a doporučení, včetně meditací Deepaka Chopry na podporu očisty, mi byla dobrým průvodcem, který odpovídal přesně na otázky, které mě během očisty napadaly. A pomohla mi vydržet.
Devítidenní očista začíná třemi dny odlehčeného jídelníčku, tzv. „čistými dny“, kdy vyřadíte alkohol, kávu, těžké, tučné a nevhodné potraviny. Následuje třídenní pití pouze čistých čerstvých šťáv, které si každý den vyzvednete ve vámi vybrané UGO Salaterii či baru. Vše pak uzavřou opět tři dny „čistých dnů“, kdy se můžete inspirovat i doporučeným jídelníčkem včetně několika zajímavých receptů z Country Life.
Novinkou byla tentokrát i UGO mobilní aplikace s radami a meditacemi, které měly ještě podpořit vaše odhodlání. Zprávy, rady a meditace mě provázely každým dnem a usnadnily mi prožít vše v klidu, bez obav.
Připravte se na očistu důkladně. I na zdravých potravinách si pochutnáte
Na podzimní UGO Očistu jsem se těšila a zároveň si kladla otázky. Budu mít dost silnou vůli dodržet všechna doporučení? Vydržím bez kávy? Čím ji nahradím? Když jsem si přečetla úvodní doporučení, které potraviny v tzv. čistých dnech vynechat, napadlo mě: A co vlastně budu jíst? Kromě jasně nevhodných jídel tam patřilo i vše z pšenice, žita a špaldy, ale také mléčné výrobky, sýry a jogurty.
Následoval však výčet doporučených potravin, který mě uklidnil. Výběr i chutě byly pestré, na každý den jsem měla navíc varianty doporučených jídel, ze kterých jsem si mohla snadno vybrat nebo se alespoň inspirovat… Přesvědčila jsem se, že i s takovým „omezeným“ výběrem potravin se dá dobře a chutně jíst. A třeba i delší dobu než tři dny před a tři dny po očistě šťávami. A rozhodně se vyplatí přípravnou fázi očisty nepodceňovat…
Prověříte svou vůli a odhodlání. Odoláte pokušení…
Důležité však je, v jakém se pohybujete prostředí. Osobně jsem s omezením v čistých dnech problém neměla, odolávala jsem i „dobrotám“ zbytku rodiny a otázkám: „Ty si s náma vážně nedáš?“ „ A dělá ti to dobře?“ Přiznávám, kávu jsem si první den ještě dala, ale další dny už ji nahradila bylinkovým čajem, místo mléka jsem si pořídila rostlinné nápoje (rýžový a ovesný), které jsou také lahodné. Samotnou mě překvapilo, že jsem bez kávy (jsem vážně velký kafař) v pohodě vydržela a nedělalo mi to potíže.
Stačí si včas opatřit potraviny, jimiž vaše oblíbené „lahůdky“, kterých se jen těžce vzdáváte, nahradíte. Při návštěvě koutku „zdravé výživy“ dokonce objevíte spoustu nových skvělých potravin, které pak mohou být na vašem jídelníčku i častěji. S chutí jsem si vařila jáhlovou či rýžovou kaši, rizota, čočku a zeleninu, nejrůznější zeleninové polévky, ale i ryby… a vždy jsem si pochutnala.
První den očisty šťávami byl očistec
A co se mnou udělá třídenní pití pouze na šťávách? Čekala jsem, že možná budu mít chutě na cokoli jiného, neměla. Že mi bude v chladných dnech na studených šťávách zima, byla. „Pokud je vám chladno, oblečte si ponožky a položte se do teplé vany,“ říkala zpráva z mobilní aplikace, jakoby věděla, co zrovna prožívám.
Ale nečekala jsem, že mi může být při probíhající očistě, které šťávy spustí, i špatně. Ne mně. Žiji přece tak zdravě, šťávy průběžně také piji a moje stravování i životní styl jsou ucházející… Omyl. Asi jsem nebyla dostatečně připravená, má momentální kondice asi nebyla z nejlepších… První den očisty šťáv byl pro mě očistec!
Očekávala jsem ten neskutečný příval energie a místo toho jsem první den po šťávách zalehla naprosto unavená, vyčerpaná, s bolestí hlavy a zad. Pravda, bolest se o mě pokoušela už minulý týden, byla jsem oslabená a vše se možná jen spojilo a prohloubilo. V každém případě – očista šťávami fungovala! A jak!
„Pokud se cítíte unavení, je to důkaz, že očista nastala,“ dozvěděla jsem se z mobilní aplikace. Dobrá, nepatřím tedy mezi nejpřipravenější a zřejmě mám co čistit, říkám si. Tiše trpím, ale vydržím. Pustím si meditaci Deepaka Chopry, která je připravená na každý den očisty, a odpočívám. A také přemýšlím. O sobě. Asi je co zlepšovat. Není to se mnou tak dobré, jak jsem si myslela.
Termotaška na celodenní dávku šťáv od snídaně až po večeři a dezert
Šťávy na první den jsem si vyzvedla v UGO Salaterii ráno, na další dny už jsem si je nechala připravit vždy večer den předem. Snídani jsem tak měla hned ráno po ruce bez zbytečného cestování, které mi bez jídla nikdy nedělá dobře. Jsem typ, který se potřebuje ráno najíst – teď tedy napít. První den jsem dostala šest lahví v pěkné neoprenové termotašce, která udrží šťávy čerstvé po dobu převozu do ledničky. Použila jsem ji pak i na vyzvednutí šťáv na další dny.
Každodenní dávka obsahovala čerstvé šťávy na snídani, oběd, večeři a dezert v půllitrových lahvích a dvě čtvrtlitrové lahvičky paskalizovaných šťáv na svačinu. Nikdy jsem nevypila šťávy všechny, stačilo mi méně a o zbytek jsem se podělila s rodinou. Kombinace byly většinou opravdu lahodné, pouze šťávy s kurkumou a koriandrem mi spíše připomínaly studenou polévku. Stačilo si to správně pojmenovat a chuť mi pak také nedělala problém. Dezert byl většinou sladší kombinací ovoce a zeleniny a vyloženě mi chutnal.
Cítila jsem se dostatečně sytá, popíjela vodu a čaje na zahřátí
Hlad ani chutě mě nepřepadaly, byla jsem dostatečně sytá a každý den byl vlastně lepší. Po prvních dnech, kdy byla očista prudší, už by mi asi pití nedělalo potíže, ani pokud by bylo dlouhodobější. Tělo si zvyklo a bylo spokojené. Dobré poznání.
Protože ale patřím mezi zimomřivé tipy, vyhovovalo by mi projít očistou v teplejších dnech. Šťávy jsem si vždy nechala odstát v pokojové teplotě a vařila jsem si podle doporučení alespoň teplé bylinkové čaje – heřmánek, meduňku, mátu, které uklidnily i můj zpočátku rozházený žaludek. Vodu jsem popíjela podle chuti a potřeb. Čím více tekutin, tím jednodušší vylučování škodlivin, které se draly ven. „Čistí se nám játra a střeva,“ hlásala aplikace… a bylo to tak.
Mobilní aplikace mi byla dobrým průvodcem, podpora při očistě je důležitá
Stručné zprávy a upozornění, včetně povzbuzování setrvat a překonat případnou krizi, která nemusí, ale může přijít, mi byly příjemným průvodcem po celých deset dní – včetně přípravy v předvečer začátku očisty a první úvodní meditace Deepaka Chopry. Každý den jsem se dozvěděla, co se právě odehrává v mém těle, co mohu cítit a jak s tím případně naložit.
Meditace byly uklidňující, pomáhaly nastartovat naše pozitivní naladění i odhodlání ke změnám. Jakákoli podpora v čemkoli, do čeho se pustíte, je totiž velmi důležitá. Novou mobilní aplikaci jsem tedy velmi uvítala a musím ji ocenit. Podle rad jsem si dopřávala odpočinek, meditace a teplé lázně na zahřátí…
Výhodou byla také on-line UGO poradna, kam bylo možné se obrátit o radu třeba v případě prudkých a nenadálých očistných reakcí, které se také mohou občas projevit. Nutriční poradci z Wellnessie zde vyřídili desítky dotazů. Sama jsem ale téměř na vše získala odpovědi už na stránkách UGO Očisty a v mobilní aplikaci.
Změna k lepšímu byla viditelná, únava ustoupila
Třetí den pití šťáv jsem se už cítila o mnoho lépe, pleť se mi rozjasnila a oči rozzářily, lépe jsem i spala. Změna tedy byla i viditelná. Pravda, poslední den na šťávách už jsem se začala těšit na nějaké slané pevné jídlo, ale nijak urputně. Pouze fantazie pracovala, protože mozek věděl, že změna se blíží.
Únava ustoupila, ale na žádné velké sportování to nebylo, což se ani nedoporučuje. Vhodné je protahování, hluboké dýchání, jóga, strečink, procházky v přírodě. To už jsem v závěrečných „čistých dnech“ zvládala. Nabírala jsem síly v lese, při procházkách u vody, zašla si na masáž, připravovala si zdravá jídla podle doporučeného jídelníčku a těšila se z nových chutí. Objevila jsem tak i některé nové zajímavé recepty. Chutnaly. A klidně bych jich uvítala i víc. Konkrétní inspirace je při změnách také podstatná.
Byla to zajímavá zkušenost, poznala jsem více sama sebe, zjistila jsem, že vůli mám silnou, a pokud se rozhodnu, vydržím i přes překážky. Ověřila jsem si, že na svém zdraví a kondici, kterou jsem považovala za dobrou, musím asi ještě zapracovat a na příští očistu se lépe připravit. Čím méně budeme tělo zatěžovat, čím více budeme jíst kvalitní živiny a dodržovat zdravý životní styl, tím lépe se budeme cítit a očistné projevy pak nebudou tak silné, aby nám byly na obtíž. Tělo ke mně promluvilo a já porozuměla.
I v dalších dnech po očistě jsme omezila počet vypitých káv, po ránu si dopřávám hodně čaje a kávu až jako třešničku. Více využívám doporučené potraviny a vyhýbám se těm zatěžujícím, dodržuji pitný režim, aby se tělo mohlo průběžně čistit, a šťávy piji příležitostně samozřejmě dál. Více, než dřív. Do příští jarní očisty nastoupím už lépe připravená.
A co vy? Víte, jak jste na tom?
Jaké jsou vaše zkušenosti s očistou?
Více o UGO šťávách a očistě se dozvíte ZDE:
Očista pomocí šťáv nastartuje ozdravné procesy. Dodá vám energii a zlepší imunitu
“Po očistě šťávami jsem se cítila skvěle,” říká Věra a ráda si detoxikaci zopakuje
Zdroj: Ivana Sýkorová