Dnešní doba je chaotická a my jsme se musely naučit se přizpůsobit. Nejedné z nás se tedy často stane, že se cítíme vyčerpané, přetažené a ani víkend nestačí k tomu, abychom si “dobyly baterky”. Většina z nás má navíc ten problém, že neumí zastavit myšlenky. Ale co hůř, milé dámy, neumíme odpočívat. Těm z vás, které se to naučily, upřímně tleskám! Tohle je výhra v loterii, protože pokud jste se naučily opravdově relaxovat, pak vám stačí večer na to, abyste se opět cítily samy sebou. Od kamarádky jsem dokonce slýchala, že jí stačí si zajít na kafe se známými, kde upadne do jakéhosi polospánku, kdy jen poslouchá, ale přitom je plně bdělá. V tomto stavu vydrží třeba patnáct minut a cítí se stejně skvěle, jako by si užila hluboký hodinový spánek. Upřímně si ale řekněme, že tohle zvládne málokdo a pro většinu stále platí ono “neposedí v klidu”. Pokud se někdy cítíte udolané vlastními myšlenkami, před kterými nedokážete utéct, jsou tři možnosti jak se jich zbavit (pokud vyjmeme alkohol) – fyzicky se opravdu hodně vyčerpat a přebít tím myšlenky i psychickou únavu, delší dobu poctivě relaxovat nebo se uvést do meditace ideálně někde v přírodě, kde vám jednotlivé živly pomohou řešit jednotlivé věci.

U třetí možnosti se zastavím a popíši vám, který živel na co působí a jak se na jednotlivé elementy naladit, abychom došly k vnitřnímu klidu. Dnes se zaměříme na oheň a vodu.

Meditace s ohněm
Oheň jako element pomáhá zbavovat nás agresivity a negativních emocí. Spálí zlost, vztek, závist. Také je schopen pomáhat při odstraňování psychických bloků z minulosti. Druhá možnost jak využít ohnivou energie je znovuobnovení síly. Může v nás rozproudit temperament, pomoci se zažehnutím vášně, či sexuálních tužeb. Také dodává fyzickou sílu a výkonnost. Oheň je připisován mužské aktivní síle.
Pokud řešíme některou z výše uvedených věcí, pak je dobré sednout si k ohni (může být venku, či v krbu), nebo k většímu množství svíček a nechat se unášet energií tohoto živlu. Pokud chcete pálit, odstraňovat, pak je dobrá meditaci vsedě, či vestoje. Někdo rád u těchto meditací chodí. Nejprve seďte tiše delší dobu před ohněm a pozorujte ho. Vnímejte jeho sílu a žár. Až budete mít pocit, že vnímáte oheň jako pomocníka, zavřete oči, uvolněte tělo. Snažte se dýchat hluboce, ale přitom rychleji. V myšlenkách se buď přeneste na místo, které je vám blízké nebo si nechte za zavřenýma očima jen tmu. Rozpomeňte se na myšlenku toho, co chcete odstranit ze svého života. Může to být situace, nebo třeba konkrétní vlastnost, či pocit. Představte si tuto myšlenku, jak jen živě potřebujete.
Pak si před očima nechte vzplát oheň, se kterým jste se předtím “skamarádily”. Nechte oheň, ať pohlcuje vše špatné. Dovolte si cítit uvolnění z toho, jak z vás nechtěná věc odchází. Vnímejte, jak se fyzické tělo uvolňuje. Plameny nejsou pálivé, ani negativní. Nemají v sobě agresivitu, pouze očišťují vás i danou představu. Až budete mít pocit, že je daná věc pryč, uvolněte opět tělo. Vnímejte sama sebe a dovolte si prožít radost. Otevřete oči a zhluboka se nadechněte, abyste dobily síly. Pokud budete mít dojem, že vše není úplně odstraněno, meditaci opakujte. Doporučuji však maximálně jednou za dva dny, protože oheň i vyčerpává, pokud se užívá v meditacích hodně.

Jestliže si chceme dobít sílu a energii, pak postupujeme velmi podobně – nejprve se soustředíme na oheň, snažíme se s ním ztotožnit. Poté se uvolníme, zavřeme oči. U dobití energie je však lepší stát nebo se hýbat. Tancujte, klepejte nohama. Co vás napadne. Pokud však máte potřebu sedět, seďte. Představte si samy sebe, jak vás zalévá měkké ohnivé světlo plné energie a síly. Vdechněte ho, prociťte ho, nechte se jím konejšit, ale zároveň vnímejte, jak vám teplá silná energie proudí žilami. Snažte se dýchat zrychleně, podpoříte tím proudění krve, ale i energie v těle. Představujte si vzrůstání fyzické, či psychické energie. Hodně z vás může zažít pocit úsměvu, či rovnou smíchu. Nebraňte se pozitivním emocím, vyjadřujte je. Užívejte si tyhle hezké chvíle a až budete mít pocit, že vám toho oheň předal dost, pomalu si uvědomte realitu a začněte otevírat oči.

Obě metody jsou velmi účinné, jen doporučuji s elementem ohně zacházet opatrně, aby vás “neovládl”. Jeho energie je hodně podmanivá. Také pamatujte na to, že ať pracujete s jakýmkoli živlem, po skončení meditace je vhodné poděkovat nebo rovnou danému živlu jako díky něco věnovat. Oheň ocení kus dřeva, stačí tříska. Kousek pevnějšího papíru třeba z krabice. Možná vám to přijde úsměvné, zkuste mu však poděkovat tímto způsobem. Dělejte to opakovaně a uvidíte, jak rychle to přijmete za své spolu s myšlenkou toho, že jste s ohněm větší kamarádky. 🙂

Meditace s vodou
Voda je element, který má co dočinění s ženskou stránkou v nás. Je to pasivní energie a pomáhá vyřešit vše citové, pocitové, emoční. Skrze meditaci s vodou se dají skvěle řešit jakékoli vztahy. Voda přenáší a chytá se jakékoli informace, je tedy důležité pamatovat na to, že pokud pracujeme s tímto živlem, měly bychom si v hlavě udržet tu myšlenku/cit/emoci, kterou chceme řešit. Alespoň po dobu meditace. Tam, kam nám půjdou myšlenky, půjde i vodní energie. Pozor však, pokud se cítíte plačtivé, či kvůli něčemu smutné. Nejprve doporučuji v ohni spálit negativní zkušenost, či onen špatný pocit a pak ho zahojit vodní energií, která zahojí duši i srdce.
Jak tedy na meditaci s tímto živlem? Protože voda je o něco dostupnější, než oheň, je to jednodušší. Pokud máte možnost zameditovat si u moře, oceánu, či u proudící horské řeky, udělejte to. I kdybyste se měly jen nechat unášet oním zvukem a nechat se nabít klidnou energií vody. Sama o sobě je léčivá. Pokud tuto možnost nemáte, vůbec to nevadí. Využijte jakýkoli zdroj vody. Vyhněte se pouze vodám, které jsou kalné nebo stojaté. Vhodné nejsou ani lomy. Pro podporu této meditace je perfektní ve vodě stát, nebo si v ní máchat ruce. Alespoň po dobu, než se oddáte meditaci samotné.

Staňte se, podobně jako u ohně, s vodou kamarádky. Ztotožněte se s ní, naciťte ji. Nechte sebou proudit pocity, které do vás voda vlije. Pokud dokážete mít pocit, že jste voda samotná, oddejte se tomuto pocitu. Pokud máte potřebu z vody vyjít a třeba si sednout, udělejte to nyní. Zavřete oči, dýchejte zhluboka a pomalu. Plně ovládejte situaci, tělo i své představy. Opět můžete být na místě, které vám je vnitřně blízké, nechat si před očima plynout vodu nebo prostě jen vnímat tmu. Představte si, co chcete řešit. Dobré je si tuto situaci, či věc, spojit i s emocemi a pocity právě díky síly vody. Nechte se emocemi unášet, staňte se danou situací. Nechte do představy vstoupit vodu. Ať se danou situací proplétá jako velkým kaňonem. Celou emocí si dere cestu a pak ji celou zaplaví svou osvěžující a uklidňující silou, kterou vy necháváte plynout. Vnímejte se žensky, jemně, buďte samy sebou, protože to je to, co dává vodě tu opravdovou sílu. Buďte ve své představě pravdivé a upřímné. Pokud se vám v tuto chvíli spustí slzy, smích, či jakýkoli pocit, nechte ho plynout. Nehodnoťte, nesuďte, prostě jen prožívejte.

V případě, že jste si vzaly na pomoc tento element kvůli tomu, abyste byly víc ženské, je čas představovat si místo konkrétních situací více abstraktní role. Sama sebe vnímejte víc jemně, étericky. Jak byste vypadala jako víla, či princezna. Můžete být i královnou, nezapomínejte však být něžná, pevná ve svém postoji a především straňte se tím, kým byste byly, kdybyste kolem sebe neměly žádné zábrany a mohly být čímkoli. Buďte kočkou, nebo amazonkou. Hrdinkou svých vlastních příběhů, malým ptáčkem na obloze nebo květinou. Nezáleží na tom, čím nebo kým se stanete. Záleží na pocitech, volnosti a plné pochopení významu “být sama sebou”. Vše si prožijte, v ničem si nebraňte. Vyhněte se pouze negativním emocím. Nezatahujte do svého světa nic zlého. Máte-li tyto potřeby, pak raději vyjděte z této meditace a uchylte se k elementu ohně. Až si plně prožijete vše, co potřebujete, opět se začněte soustředit na dech. Rytmus svého srdce a realitu, ve které jste. Otevřete oči, radujte se z dané chvíle a uvědomujte si, co jste prožily.
Po meditaci s vodou je velmi důležité dostatečně pít. Při pití vody si opět vybavujte ony pocity a myšlenky, které jste měly v meditaci. Skrze vodu, kterou budete pít, si vše připomínejte. I meditaci s vodou doporučuji provádět maximálně jednou za dva dny, protože voda vytahuje na povrch i ty emoce, o které někdy nestojíme nebo nemáme nyní chuť je řešit. Stejně jako ohni, i vodě je dobré poděkovat. Ať už ústně, nebo něčím dalším. Voda má ráda sůl (himálajskou nebo mořskou, ne klasickou kuchyňskou, ta v sobě má pramálo z původní energie), tmavý cukr, ale také např. polodrahokamy. Stačí malý kousek hodit do řeky. Dary vodě ale dávejte pouze v otevřené krajině kvůli putování a předávání energie. Navíc volně proudící voda má vždy víc síly.
                                                                                                                            
Vysvětlení nakonec: voda i oheň odstraňují z těla, z duše i z mysli nežádoucí věci. Obě mohou také jisté energie rozvíjet. Podstata je v tom, jakým způsobem ze sebe tyto emoce chcete dostat. Oheň nám, logicky, dává do těla sílu a trochu razance. Pokud máte tedy něčeho “plné zuby” a chcete vše rázně utnout, pak je vhodný oheň. Jestliže však nerady řešíte konflikty, nemáte rády hrubou energii a raději byste vše vyřešily po dobrém, pak je tu voda. U obou elementů však platí, že se jimi nemáme nechat ovládnout, pouze využít jejich sílu. Oba způsoby jsou správné, a pokud vám nezabere jeden, je dobrý vyzkoušet druhý. Každému může sednout jiný element. Než však definitivně přejdete k druhému elementu, zkuste danou meditaci alespoň dvakrát. A to především v případě, že něco takového zkoušíte prvně. Naše myšlenky jsou nastavené na vnější věci, materiálno. “Přeladit” se na jemné přírodní energie může být tedy náročnější. Proto dejte těmto věcem čas, prostor a netlačte ani samy na sebe. Nejdůležitější je vždy dát na svou intuici a pocity, ty vám poradí a navedou vás.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account