Byla komiksová tvorba jednoznačnou volbou nebo jste zkoušel i jiné výtvarné techniky?
Jeden čas jsem i maloval, šlo o takov
é hodně expresivní malby. Dokonce jsem měl soubornou výstavu s ná
zvem Vivid Girls, což byly takov
é expresivní barevn
é akty.
Jste příznivcem spíše tradičního kreslení nebo raději využíváte technologie?
Třeba právě
Michal Suchánek dělá vše digitálně a já u něj sedím s tužkou v ruce. Všechny skici začínám na papíře, co potřebuji, tak pak rozpracuji v počítači, ale finální kresba za mě musí bý
t pořá
d tužkou nebo inkoustem na papír. Dostanu tam pak sebe a všechny svoje limity, nemůžu si ničím pomáhat. Vím, že to rukou nebude dokonal
é, a to se mi na tom líbí.
Pamatujete si, kdy přišel takový zásadní impuls, kdy jste si řekl, že tohle je to, co chcete dělat?
To si pamatuji velice přesně, bylo to v roce 2001 a v kinech měl akorát mí
t premiéru
Spider-Man. Maminka mi př
edtím koupila komiks, který tu zrovna začali tak
é vydávat, a když jsem ho otevřel, řekl jsem si, že tohle chci dělat. Do t
é doby jsem podobný styl ilustrace neviděl. Sice jsem četl komiksy, ale znal jsem Kačera Donalda nebo Rychlé šípy, jenže tohle bylo kreslené úplně jinak. Tehdy mi bylo jasn
é, že se chci tímhle způsobem naučit kreslit, a to mě
nasměrovalo. Kreslil jsem odmala, ale to bylo jin
é. Právě knížka Tulíňkovi je takový můj odkaz zpět na knihy, na nichž jsem vyrůstal. Miloval jsem díla od Maurice Sendaka nebo Richarda Scarryho, takže tohle je taková moje pocta těmto výtvarníkům.
Co je podle Vás důležité, když se chce člověk věnovat umělecké tvorbě profesionálně? Talent je základ, ale jistě nestačí. Mnoho talentovaných třeba odrazují rodiče a tlačí je spíše tzv. perspektivnějším směrem.
Řekl bych, že určitá
houževnatost. A musí u toho člověk opravdu zůstat, rozhodnout se, jestli tomu opravdu chce věnovat č
as a úsilí, protože to není žádná
sranda dodělat obrázek nebo potom celou knihu. Jestli ně
co můžu poradit, tak nenechávejte rozdělan
é vě
ci, vždy je dodělejte, abyste si zvykli, že je potřeba dokončovat svou práci. To je důležit
é.
A co se týče rodičů, tak ten odvěký boj dětí s rodiči není špatný. V dětech to probouzí určitou dravost a ty, kter
é to tak mají
, dosáhnou svých cílů. Když opravdu o něco stojí, je tahle cesta pro ně možná lepší, než když to mají hodně jednoduch
é.
U Vás se láska k umění projevovala už od dětství, ale nelákala Vás třeba někdy sportovní kariéra jako Ester?
My jsme oba závodili na snowboardu, nejdřív ve freestylu a později v paralelním slalomu. Já jsem pak svou sportovní kari
éru završil na juniorsk
é olympiádě v Polsku, kde jsem se tedy valně
neumístil. Ale v t
é době mě
to už tolik nebavilo, dělal jsem zrovna přijímačky na střední školu a věděl, že se stejně sportu nebudu moci věnovat vrcholově. Navíc mě tehdy Ester začala předjíždět, takže mi bylo jasn
é, že to nemá cenu. Mě bavilo kreslit a tak
é jsem založil svoji kapelu a měl úplně jin
é zájmy.
Pro sestru tvoříte závodní oblečení. Nepřišla nějaká nabídka spojit se například s nějakou módní značkou? A šel byste do toho?
Zatím o tom nemohu příliš mluvit, ale zrovna o něčem takov
ém jedná
me.
Do umělecké sféry jste skočil i po hudební stránce. Jaký styl je Vám nejbližší?
Nejraději poslouchám asi blues, ale ne výhradně. Poslechnu si rá
d většinu žánrů, ale všechno ze staré školy. Od
Paula Simona po
Prince…
A v t
é vlastní tvorbě je to hodně postavené na kytaře. Takže umělci jako
Stevie Ray Vaughan, John Mayer nebo
Hendrix a Clapton. Jelikož má
m trio (kytara, basa, bicí), tak mě zkrátka baví
hrát podobné věci. A kapelu mám, abych si to užil, pro radost. I písničky skládám tak, aby mě bavily hrát.
Se svou kapelou jste hostoval na tátově mini festivalu. Jak jste si to užil? Baví Vás ta festivalová atmosféra nebo třeba raději vystupujete v klubech?
Docela rád hraju kluby, protože jsem daleko blíž lidem a můžu si s nimi normálně
popovídat. Oproti tomu na festivalech člověk kolikrát i špatně na lidi dohl
édne. Ale zrovna ten festival, co jsme jeli s tátou, to bylo hrozně fajn. Celková atmosf
éra a kapely, se kterými jsme vystupovali.
Nyní se na prkna Divadla Broadway vrátil muzikál Vánoční zázrak, do něhož jste také autorsky přispěl úvodní skladbou. Přišla třeba někdy myšlenka, vytvořit větší hudební dílo?
Myšlenka tam byla, ale pak jsem ji brzy zavrhl, protože nevím, kdy bych to stíhal. I teď třeba vím, že kapelu hrozně zanedbávám. Protože mám opravdu vynikající muzikanty, bubeník hraje u Marty Jandov
é a basák začal hrát s tátou, a chtěl bych s nimi hrát víc a zajišťovat nám víc koncertů
. Jenže jak do toho dělám jin
é věci, tak najít si čas je to nejtěžší.
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...