
(Ne)mějte očekávání
Jak se ale stane, že pro některé ženy je pobyt na oddělení šestinedělí zcela bezproblémový a pro jiné zase noční můrou? „Myslím, že na místě je slovo očekávání. Každá žena má jiné. Jsou ženy, které chtějí porod přežít a pak třeba ty, které chtějí přirozeně porodit a neodnést si trauma. Často také jedou do porodnice s porodním přáním a pak zpětně mluví o tom, že personál rozzlobil už jen fakt, že nějaké mají.“ říká Zuzana. Z pozitivních příběhů, které se k Zuzaně dostávají ale vyplývá, že by stačila trocha pochopení, empatie a vytvoření bezpečného prostředí. „A to je pro mě zásadní. Žena se musí cítit dobře. Neměla by se při každém otevření dveří bát, co udělala zase špatně. Je to stěžejní hlavně u prvorodiček, kterým narozením miminka vzniká úplně nová role. Najednou s ním mají být 24 hodin, prožívají nespočet nových pocitů, a tak potřebují cítit i psychickou podporu.“
“Zvládly to ty před vámi, zvládnete to i vy”
„Personálu v porodnicích je nedostatek a věřím, že často nestíhá. Ale pokud je na oddělení šestinedělí sestra, která se nechce vzdělávat a zároveň tam pracuje celý život, znamená to, že celou dobu praktikuje stejné postupy. Roli může hrát samozřejmě také vyhoření. Snad i proto od nich ženy slýchají věty „zvládly to ty před vámi, zvládnete to i vy“ a podobné. A i přesto, že si vážím všech zdravotníků, kteří dělají svou nesmírně těžkou práci s láskou, rozhodla jsem se ukázat realitu také druhé strany. Té, kdy ženy z oddělení šestinedělí odcházejí s pocitem, že nejsou pro své dítě dost dobré.“ popisuje Zuzana. Nejvíce příběhů, které Zuzka dostává, souvisejí s kojením. Rodičky sdílí své příběhy, ve kterých dostávaly nemístné poznámky na vzhled svých bradavek, které byly údajnou překážkou v kojení. „Řešením“ ze strany personálu byly kojící kloboučky. Ty ale často dostaly už na porodním sále, což značí, že nácvik kojení trval řádově pouze několik málo minut.
Terapie sdílením nebo něco víc?
Momentálně jde na instagramovém účtu spíše o terapii sdílením, cíle má ale Zuzana vyšší. „I přesto, že sama často přemýšlím nad tím, jestli a jak to jde vůbec změnit, chci zkusit všechny podněty dostat mezi širší veřejnost a odborníky. Jako zásadní problém vnímám třeba podmínky, které jsou pro ženy po císařském řezu. Nezřídka se stává, že dochází k nucené separaci a ženy u sebe nemají miminko klidně i dva nebo tři dny. Dítě pak dostává umělou výživu, protože sestry ho „nemají čas neustále vozit“. Řešení by bylo ale snadnější, než se může zdát – stačilo by, kdyby mohla být neustále přítomna druhá osoba, třeba partner. Nejen při příplatku za nadstandard, který si samozřejmě nemohou všechny ženy dovolit. V severských zemích je přítomnost partnera, který několik dní zajišťuje péči o miminko a pomáhá ženě nejenom s kojením, naprosto normální.“










Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...