Aby nás lidé nevyužívali a svým jednáním a soudy nám nesráželi sebevědomí, je velmi důležité umět včas říci DOST.
Kdy jste někomu naposledy řekli „dost“ nebo „to stačí“? Myslím nahlas. Není to nic snadného. V podstatě je to akt osobní odvahy a statečnosti, krok vstříc své vlastní emocionální svobodě. V průběhu času se většina lidí výrazně mění, jakkoli je těžké v to uvěřit. Jde však především o to, že se mění naše vnímání některých věcí, jakými jsou například životní hodnoty, vztah k probíhajícím událostem atp., což nám umožňuje lépe se adaptovat a zaujmout stanovisko vůči těžkostem a problémům různého druhu. Nejsou to tedy jen tak obyčejné změny, jde spíše o posun vpřed, který je bez jakékoli pochyby výrazem našeho psychického i fyzického zdraví. Schopnosti růst a rozvíjet se.
Říci „dost“ znamená se osvobodit.
Takových změn nemá smysl se bát, musíme je naopak posuzovat jako možnost otevření cesty ke štěstí, emocionálnímu klidu a vnitřní rovnováze. Když se na chvíli zastavíme a zamyslíme na tím, kolikrát jsme v průběhu dne řekli „ano“ a kolikrát „ne“, uvědomíme si nejspíš, jako ostatně většina lidí kolem nás, že se častěji přikloníme ke kladné odpovědi nežli k záporné. Ty druhé se vyslovují obtížněji. Předpokládají totiž daleko větší míru upřímnosti.Důležité je věřit si.
Sebedůvěra, to je především určitý typ chování, díky kterému se nám daří hájit svá práva, trvat na svém názoru, dát najevo své potřeby, a to vše v uctivém tónu, zdvořilým způsobem, s projevem úcty a bez jakékoli urážlivosti vůči jiným.- To bezpochyby není nijak snadné. Abychom byli přiměřeně průbojní a sebejistí, je třeba mít dostatečné sebevědomí a zároveň znát tu pravou mez. Důležité jsou jasně dané zásady. Jasné vědomí, s čím můžeme souhlasit a s čím už ne.
- Jestliže si uvědomujeme, kde má naše svoboda své meze, dokážeme nejenom uhájit svůj osobní prostor před atakou lidí zvnějšku, ale zároveň také sami ničí prostor nenarušovat.
- Jde tu o vzájemný respekt, o to, že je třeba umět naslouchat, zároveň však v případě potřeby jasně a hlasitě říci a s veškerou přesností také vysvětlit, co se nám nelíbí, co nechceme, co nám působí bolest atd.
- Nebojte se ve svých větách zdůraznit zájmeno „já“. „Já nedovolím, abyste se mnou takhle mluvili“, „Já nemohu tuhle situaci snášet, působí mi bolest“, „Já se cítím nedoceněná a myslím si, že si mě dost nevážíš“.
Slovo DOST a jeho možné následky.
Jakékoli změny jsou vždycky doprovázeny určitou mírou strachu, nejistoty a vědomí rizika. Bývá to tak zejména, když si představujeme možné důsledky svého jednání a konkrétních změn.- Jestliže vyslovíme ono DOST doma, během nějaké konfliktní situace, je dost pravděpodobné, že ostatní na toto slovo zareagují negativně a „zavrhnou“ nás.
- Říci DOST na pracovišti během nějaké nesnesitelné pracovní situace nás může ohrozit výpovědí ze zaměstnání.
- Jestliže řekneme DOST jako hodnocení nějakého nepřijatelného chování svých dětí, uslyšíme možná žalobnou odpověď, že je nemáme rádi.





-scaled-e1781465728612.jpg)




Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...