Mám pocit, že tahám 150. krabici. Nepočítám to, ale už je to moc. Ostatně, přesně 3 roky po rozvodu je tohle asi páté stěhování. Dvakrát s Františkem, dvakrát kanceláře a teď dům babičky a dědy. Ovšem, tohle je opravdu výzva! Představte si dům obydlený 50 let, 3 podlaží, všude police, skříně, všechno po strop plné…
Emoce nahoru dolů
Lítá to jako blázen, nahoru, dolů. Nejdřív nechci, aby šli jinam, pak smířlivě probírám všechny poklady a objevuji noviny z roku 1938, na chvilku zapomínám, co se to kolem mě zase děje a pročítám se dobou, kdy mému dědovi bylo 7 let. S další krabicí ale nadávám a prosím, ať už je to za námi. Vlastně i tenhle blog píši s měsíčním odstupem, dřív to prostě nešlo.
Lpění na věcech
Celý život, kdykoli jsme vešli do sklepa babičky a dědy, měla jsem pocit, že tam mají zásoby na třetí světovou, minimálně pro půl města. Do toho květináče, dekorace a staré nádobí, prostě se nic nevyhodilo. A tak přemýšlím, proč... Mezitím pročítám další noviny. Postupně nevěřícně hltám zprávy z roku 53, 59, 68 a vlastně až u posledního kousku, z 30. prosince 1989 se přestávám bát. Na titulní stránce je Václav Havel, vypadá to na velkou změnu a naději pro nás všechny. A tam mi to došlo. Báli se. Celý život vlastně nevěděli, co bude. Vyrostli za války, ve strachu a socialismu. Nemohli cestovat, neměli svobodu, a tak vše schovávali. Tvořili si tím jedinou jistotu. Chtěli být připraveni... na zimu, kdyby zase nebylo uhlí, na dny, kdy dojdou banány v obchodech a na strach, který společnost vyvolávala. Byli svázaní dobou.
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...