Nemuset řešit, jestli je kultura příliš daleko nebo si v klidu a kdykoliv pustit inscenaci. Novinku nebo klasiku, která se pár let nehraje. To vše nabízí první česká streamovací divadelní platforma Dramox. Jejím cílem je dlouhodobě podporovat divadelní tvorbu a rozšířit komunitu lidí, která divadlem žije. Zakladateli Dramoxu jsou Martin Zavadil, Radim Horák a Martin Hájek – internetový podnikatel a majitel značky Livesport. 

Jak vyrazit do divadla online?

V největší knihovně divadelních záznamů bude možné zhlédnout představení například Dejvického divadla, Klicperova divadla, Divadla J. K. Tyla nebo Divadla Husa na provázku. Chybět nebudou ani experimentální kousky, diváci se také můžou dostat k představení, které je běžně zcela vyprodané. „Chceme dostat divadlo blíž lidem a umožnit jim trávit s ním víc času, než mohli doposud,” vysvětluje jeden ze zakladatelů služby Martin Zavadil. „Věřím tomu, že Dramox přitáhne víc lidí k divadlu. Stejně jako předtím přitáhly obdobné služby víc lidí k filmům nebo poslechu hudby,” dodává.

představení Gazdina róba, Národní divadlo Brno

Kdykoliv, kdekoliv, pro každého…

Podle Martina Hájka má každé živé představení jen omezené publikum, které může oslovit. Dramox jej ale rozšiřuje o potenciálně všechny diváky v celém Česku. „Vznik platformy jsem inicioval s cílem umocnit kulturní zásah divadla a pomoci mu zaujmout větší roli ve volném čase jeho příznivců. Nad projektem typu Dramox jsem přemýšlel několik měsíců a říkal jsem si, proč u nás něco takového neexistuje. Že služba, která nabídne představení online, chybí, jsem ještě více vnímal v době prvního lockdownu. A proto jsem kontaktoval Martina Zavadila s nabídkou, zda by měl chuť Dramox rozjet. Ten souhlasil, přibral do týmu Radima Horáka a po 5 měsících je Dramox na světě,” přibližuje začátky služby Hájek.

představení Černá díra, Dejvické divadlo

Většina předplatného Dramoxu půjde zpátky divadlům, spoluzakladatel Radim Horák tento krok vidí jako zásadní v celém projektu: „Podpoříme tak tvůrce, herce a divadla v jejich fungování zejména v době, která kultuře zrovna nepřeje. Tvůrcům se navíc rozšíří publikum, které jejich tvorbu zažije. Dramox může fungovat jako taková ochutnávka a na další představení už se vydáte přímo do hlediště, až to bude možné.” Služba navíc pomůže divadlům se stažením jakýchkoliv nelegálních kopií záznamů jejich představení.

představení Teremin, Dejvické divadlo

Foto: archiv

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account