Noc z 30. dubna na 1. května dnes známe především jako tzv. čarodějnice. Noc plnou zábavy, kdy snad v každé vesnici, městě či městské části zapalují ohně, opékají buřty, grilují a baví se.

Její historie je však temná i magická

Přelom dubna a května je znám hned pod několika označeními. Jako Valpuržina noc je slaven v německy mluvících zemích a ve Skandinávii. Označení Valpuržina si tato noc získala buď podle saské bohyně ochraňující čarodějnice, nebo podle sv. Valpurgy, která ochraňovala zbožné bytosti před zlými čarodějnicemi.

Často je poslední dubnová noc spojována s keltským svátkem Beltain, který se slaví mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Keltové tento den zapalovali ohně jako symbol síly, energie a života. Oheň měl sloužit k ochraně a očistě. Rituály prováděné během této noci žehnali půdě a stromům, aby dobře rodily.

Beltain je svátkem, kdy byl Rohatý Bůh oddán s Paní ze Zelených Lesů, svůj svazek pak stvrdili oslavou u ohně a společnou nocí v lesní svatyni. Svátek mohl být slaven až ve chvíli, kdy druid našel první kvítek hlohu.

V České republice se asi nejvíce zažilo označení filipojakubská noc. Toto pojmenování se vztahuje k osobám sv. Filipa a Jakuba, jejichž ostatky byly 1. května přeneseny do Říma. Již od pohanských dob je však tato noc opředena řadou rituálů a symboliky.

Od čarodějnických procesů k tradicím a rituálům

Od dob středověku lidé věřili, že v určité dny mají zlé síly větší moc než jindy. V 15. století se Evropou začal nést strach z uhranutí a čarodějnic, které o filipojakubské noci prý létaly na košťatech a setkávaly se na kopcích, kde vykonávaly své rituály.

Vše vyústilo v tzv. čarodějnické procesy, které vedla církev proti domnělým čarodějnicím a čarodějům. Z čarodějnictví ale byli obviňováni i lidé, kteří třeba jen kritizovali církev. Tyto procesy ukončila až Marie Terezie v 2. pol. 18. století.

Obava z čarodějnic a zlých sil však v lidech přetrvávala i dále. Ti na ochranu před čarodějnicemi používali různé praktiky např. zapalovali ohně, uklízeli, kreslili kruhy na vrata, kropili stavení svěcenou vodou, chránili se čárou, či tajuplným nápisem svěcenou křídou apod. Domy se vykuřovaly jalovcem, rozmarýnou, routou, či kadidlem, aby se v nich neusadily zlé síly.

Symbol ohně spojuje prastaré svátky

Pravděpodobně všechny uvedené svátky a období spojuje symbol ohně. Plameny mají od pradávna v noci před 1. májem magickou moc. Popel z nich dodával sílu a zdraví, proto se sypal na pole kvůli dobré úrodě. Dobytek, který přes tento popel prošel, byl pak zdravý a plodný. Říká se, že při přeskakování ohně by lidé měli myslet na něco, co si přejí, nebo čeho se chtějí zbavit. Přání je však potřeba opravdu velmi dobře promyslet a zformulovat.

Ohně se nejčastěji pálily na kopci za vesnicí, zřejmě proto, že dým měl čarodějnice a veškeré zlo zahnat co nejdál od domů. Na hranici by měla shořet i pomyslná čarodějnice, proto se často ze starého koštěte a hadrů vyrábí jí podobná figura, které by neměl chybět ani pampeliškový věneček. Ta se následně umístí na vrchol hranice.

Pokud se rozhodnete slavit tento prastarý svátek právě pálením ohňů, vždy dbejte na bezpečnost. Během sucha pak v žádném případě oheň nerozdělávejte u lesů a nejlépe vůbec.

Utajené poklady a kouzelná moc bylin

Pověsti praví, že se o filipojakubské noci otevírají jeskyně a podzemní sluje, ve kterých se dají najít poklady. Hledající by se však měl chránit před temnými silami. Jako ochrana dobře poslouží květ kapradí, svěcená křída, hostie či jiné předměty.

Vydáte-li se poslední dubnovou noc na bylinky, určitě neprohloupíte, neboť prý mají magickou sílu. Ta je umocněna, jsou-li sbírány o půlnoci při úplňku.

Bezdětné páry, i ty, které se o miminko snaží již delší dobu neúspěšně, bude jistě zajímat, že filipojakubská noc je nejplodnější nocí z celého roku. Početí by se tak mělo jistě podařit. Navíc děti počaté během této noci jsou prý celý život šťastné.

Noc magických rituálů

Na závěr pro vás máme tip na magický rituál, který doporučuje Dana Chara Kratochvílová. Kdo by netoužil po splnění přání, že?

V tuto noc jich můžete mít až 7. Vyslovte přání, nebo na něj intenzivně myslete a vždy za každé udělejte uzlík na červené vlně, či nitce. Každé přání pak napište na zvláštní papírek, který vlnou přivážete k nějaké jarní kytičce. Celý svazek pak vhoďte do ohně a je-li to možné, oheň 3x přeskočte. Dávejte si velký pozor na to, co si přejete. Vše si nejprve důkladně rozmyslete a naformulujte, aby se vám splnilo opravdu jen to, po čem toužíte. Hodně štěstí!

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account