V komentářích na mé nedávné příspěvky se vás pár zmínilo o tom, že New York není pro každého a taky je možná moc daleko. A tak jsem si tentokrát připravila tip na výlet za uměním trochu blíž – do Amsterdamu.

Tam teď začíná unikátní výstava obrazů Johannese Vermeera. Je výjimečná tím, že z 34 (nebo 37 podle toho, který zdroj informací si najdete) dochovaných obrazů tohoto malíře jich v Rijksmuzeu bude 28. To se ve světě špičkového umění jen tak nevidí.

Kurátorům se podařilo dát dohromady díla, která jsou jinak roztroušena po celém světě, včetně sedmi obrazů, které se do rodné vlasti vracejí po více než 200 letech. Pomohla jim k tomu spolupráce 14 světových muzeí a privátních sbírek. Díla jsou rozdělena do 11 tematických okruhů inspirovaných životem malíře.

Vermeerovo kouzlo

Johannes Vermeer je po světě znám především díky citlivému a jemnému zachycení světla a barev. Techničtí odborníci se shodují v tom, že Vermeer mistrně “budoval” barevnou harmonii svých děl vrstvu po vrstvě, s vynikající znalostí optických efektů různých barev. Využití světla na jeho obrazech je často přirovnáváno ke kompozicím vzniklým s použitím camery obscury. Autor sám se ale spoléhal na dobrou znalost tradiční perspektivy. Jeho preciznost a cit pro detail nám zanechaly krásné dědictví, ale jsou zároveň důvodem, proč na světě existuje jen málo jeho děl.

O jeho životě toho moc nevíme. Zda a u koho umění studoval není známo a odborníci se domnívají, že mohl nabírat zkušenosti v Itálii, Francii nebo v Utrechtu. Rodák z holandského Delftu začíná tvořit kolem roku 1650 a rychle se posouvá od tradičních biblických obrazů k intimnějším scénám každodenního života, kterými je ve svém rodném městě obklopen. Ty dnes obdivuje celý svět.

Během života Vermeer tvořil pro své okolí: většina jeho obrazů putovala do sbírek v Delftu a Amsterdamu. Po zhoršení ekonomické situace v Holandsku po roce 1672 se jeho rodina dostává do špatné finanční situace a když v roce 1675 Vermeer umírá, zanechává své ženě a jedenácti dětem velké dluhy. Jeho celosvětová sláva musí ještě skoro sto let počkat.

Kontroverze

V roce 1866 francouzsky kritik Étiene-Joseph-Théophile Thoré publikuje nadšené hodnocení Vermeerova díla a zájem veřejnosti o umělce narůstá. Privátní sbírky a muzea začínají jeho díla vyhledávat a na začátku 20. století cena Vermeerových děl šplhá prudce nahoru. A právě tak se dostáváme ke kontroverzi, která je s jeho dílem úzce a trvale spojena.

Díla holandských mistrů kopírovala řada malířů. Ale jen jeden z nich je maloval tak dokonale, že jej to proslavilo a nakonec se mu to stalo osudným. Han van Meegeren.

Po skončení druhé světové války spojenecká komise zaměřená na identifikaci a vrácení nacisty zabraných uměleckých děl do rukou původních majitelů objevila ve sbírce Hermana Göringa Vermeerův obraz. Prodej obrazu komise dostopovala až k van Meegerenovi. Ten byl následně zadržen a obviněn ze spolupráce s nacisty. Van Meegeren, který evidentně netrpěl nízkým sebevědomím, však svět umění šokoval. S pocitem, že jeho vlastní tvorba není dostatečně oceněná a že to, co dělal, byl vlastenecký odboj, přiznal, že objevené “Vermeerovo” dílo vytvořil on sám. A aby šok umocnil, dodal, že “Vermeerů” namaloval a prodal ještě několik. Jako důkaz pak pod dohledem úřadů jednoho “Vermeera” vytvořil s použitím stejného materiálu a techniky. Docílil tak změny obvinění z kolaborace na podvod, za který byl následně odsouzen na rok vězení. Bohužel, krátce po uvěznění zemřel na infarkt, ale svým soudním procesem si sám, stejně jako mistr, který mu byl inspirací, zajistil nesmrtelnost.

Výstava, kterou jen tak neuvidíte

Van Meegerena v Rijksmuzeu asi neuvidíte, ale Vermeerovo dílo tam bude téměř kompletní. Včetně asi nejslavnější Dívky s perlovou náušnicí. Tak nezaváhejte, muzeum už teď v předprodeji prodalo více než 200 tisíc lístků. Výstava je k vidění od 10. 2. do 4. 6. 2023.

Pozn. autorky: Náhledový obrázek je volně stažen z Wikipedia; atribuce: By Johannes Vermeer – Copied from Mauritshuis website, resampled and uploaded by Crisco 1492 (talk · contribs), October 2014[4], Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36351343

Foto: Wikipedia Commons

P.S. Více tipů z oblasti umění získáte ZDE.

Tagy:
5 Komentářů
  1. KláraOdehnalová 2 roky ago

    Paráda, vypadá to krásně, i když tento typ umění není nic pro mě. 🙂

  2. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Pěkné, moc pěkné.

  3. NelaVávrová 2 roky ago

    připojím se k děvčatům, umění a výstavy obrazů nikdy nebyly na mne. 🙁

  4. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Tohle není moje parketa, ale děkuji 🙂

  5. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Zajímavá pozvánka, byť já výtvarnému umění moc neholduji. Nicméně do Holandska bych se někdy ráda podívala – obzvlášť na jaře, kdy kvetou tulipány.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account