Začátek nového školního roku je za dveřmi a děti se pomalu začínají rozpomínat, kam na konci toho předchozího odhodily aktovku. Kromě setření dvouměsíčního prachu ji totiž bude potřeba pořádně vyčistit a připravit na vše, co budou jako o rok zkušenější školáci potřebovat. Důkladné čistce by neměl uniknout ani penál, jakožto nepostradatelná součást školní výbavy.

Jak na čištění aktovky

První vyklepání

Udělejte si chvilku spolu s dítětem a aktovku kompletně vyprázdněte. Někdo tuto část realizoval hned po vysvědčení, jiné může nyní čekat i překvapení, co všechno v tašce zůstalo. Buďte důkladní a nezapomeňte ani na tu nejmenší kapsičku. Poté celou aktovku otočte vzhůru nohama a jemně s ní třeste, aby se uvolnily drobky a prach. V případě potřeby použijte vysavač s úzkým nástavcem pro vysávání těžko dostupných míst.

Výborným pomocníkem při čištění čehokoliv je jedlá soda. Také v případě aktovky funguje skvěle, a to i na pohlcení pachu a vlhkosti. Nasypte sodu do mističky a tu vložte do aktovky, nechte přes noc, ráno vyjměte a pokračujte v čištění.

Údržba povrchu

Jelikož školní tašky bývají vyrobené z různých materiálů, je dobré si nejprve zkontrolovat, jak o ten, z něhož je vyrobena vaše, pečovat. Obecně se však doporučuje vnější povrch aktovky otřít vlhkým hadříkem, případné skvrny ošetřit odstraňovačem skvrn, případně použít prostředek na čištění textilu. Nejprve zkuste vyčistit méně viditelné místo a pokud materiál dobře reaguje, pusťte se do zbytku aktovky.

Hlavně se vyhněte čemukoliv s bělicím účinkem a aktovku rozhodně neházejte do pračky, mohla by se poškodit. U některých školních batohů je možné i praní, držte se však doporučení výrobce a dobré je vložit batoh před praním do starého povlaku na polštář a po vyprání naimpregnovat. V případě, kdy jsou například popruhy hodně znečištěné, pomohou opět klasičtí domácí pomocníci jako voda s octem či sodou. Je-li taška kožená nebo se na ní vyskytují kožené části, bude zapotřebí použít speciální přípravek na čištění kůže. Pracujte vždy s minimem vody.

Sušení

Jakmile máte vyčištěno, nechte aktovku volně vyschnout na vzduchu. Sušička, přímé slunce ani topení nejsou pro sušení vhodné, mohlo by dojít k poškození materiálu.

Penál jako nový

Školní pomůcky dostávají během roku pořádně zabrat a jednou ze zvláště frekventovaných je penál. Při jeho čištění začneme podobně jako u aktovky kompletním vyprázdněním. Poté z něj vyklepejte nečistoty. Objevíte-li skvrny od tužek a pastelek, vyzkoušejte je nejprve odstranit gumou. Připravte si mýdlovou či octovou vodu, případně sodu, dále pak hadřík nebo houbičku. Mírně navlhčenými celý penál otřete. Někdy penál zdobí i skvrny od inkoustu, v těchto případech se hodí použít alkoholové ubrousky. Penál nechte před opětovným naplněním pořádně proschnout podobně jako aktovku.

Mezitím zkontrolujte výbavu penálu, tedy zda všechny propisky a pera píšou, jestli není potřeba něco doplnit a také ořežte veškeré tužky a pastelky.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, www.cleanmyspace.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account