Každý si svou dovolenou jistě představuje jako útěk od každodenních starostí. V tomto ohledu by se z ní však lehce mohla stát i noční můra. Přinášíme vám několik tipů, které se vyplatí si ohlídat a vyhnout se tak nenadálým potížím, jež by mohly zasloužený detox značně znepříjemnit.
Cestovní kancelář za vás všechnu práci neudělá
Ti, kteří odmítají mít se zařizováním dovolené jakékoli starosti, často kupují zájezd u cestovních kanceláří. Společnost vám nejčastěji zařídí dopravu, ubytování a stravu. Jednu věc vám už ale ohlídá jen ojediněle. Není žádnou výjimkou, že se klient dostaví do hotelu a zjistí, že pokoj, který mu byl přidělen, zdaleka neodpovídá fotografiím, na základě kterých se pro ubytování rozhodl. V těchto chvílích radíme neprodleně požadovat správný typ pokoje či adekvátní náhradu třeba v podobě jiného ubytování ve srovnatelné kvalitě. V podobných situacích také není od věci znát storno podmínky zájezdu. Klient se poté lépe orientuje v tom, co od cestovní kanceláře může v danou chvíli požadovat.
Samotné cestování je leckdy oříškem
Ne všichni jsou ochotní cestovat do vysněné lokality vlastním vozidlem, a tak v zájmu pohodlí volí spousta lidí veřejnou dopravu. Vlak, autobus nebo trajekt však může být znenadání zrušen či výrazně zpožděn a jeho pasažéři jsou tak mnohdy odsouzeni k několikahodinovému čekání na nádraží. V takových situacích je dobré vědět, že lze často požadovat od dopravce kompenzaci v podobě občerstvení, slevy z ceny dopravy či dočasného ubytování.
Výlet do vzdálenějších lokalit většinou vyžaduje přepravu letadlem. Bohužel není tak neobvyklé, že se lety zpozdí nebo dokonce zruší. I tehdy je cestující oprávněn získat určitou kompenzaci. V případě, že bylo zrušení či zpoždění působeno vinou dopravce, může požadovat až 600 eur v závislosti na délce letu.
Dalším problémem, který se pojí s cestováním letadlem, je stále častější ničení zavazadel, k němuž dochází při manipulaci do a ze zavazadlového prostoru. Pokud se cestujícím během cesty něco poškodí, a nebo v horším případě úplně zmizí, mají právo na náhradu škod až do výše kolem 35 000 Kč.


Pozor na stav automobilu z autopůjčoven
Zejména rekreanty, kteří vyrazí na delší dovolenou, po pár dnech lenošení na pláži jistě napadne, zda si zájezd nezpestřit výletem. Většinou ale netouží po bádání, jak funguje lokální doprava, a rozhodnou se pro pronájem vozidla v místní autopůjčovně. Při převzetí auta je ale na místě řádně si ho prohlédnout, aby se nájemce přesvědčil o tom, že jej po návratu půjčovna nebude obviňovat z již vzniklých poškození. Taktéž se doporučuje vozidlo vrátit osobně a s pronajímatelem společně prohlédnout vozidlo, a zabránit tak možným mystifikacím.
Účtenky a faktury za léčebné výlohy nevyhazovat
Všichni ze zákona pojištění mají i v zahraničí právo na rychlou zdravotnickou pomoc. V konkrétních případech je také výhodné se připojistit. Není žádnou výjimkou, že se v cizině musí ošetření uhradit předem. Pokud si ale pacient uschová veškeré účtenky a faktury, pojišťovna by mu následně měla léčebné výlohy proplatit.
Co se týče spotřebitelských práv cestujících po Evropské unii, je možné zdarma si stáhnout cestovatelskou aplikaci, v níž krom jiného naleznete například kontakt na české ambasády.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account