Pro řadu žen je menopauza jedním z nejnáročnějších období života. Dochází ke změně těla, vzhledu, partnerského i rodinného života, přichází nové životní role, téma smrti se nás začíná dotýkat mnohem častěji, ztrácejí se jistoty a pocit vlastní potřebnosti, ztrácí se jiskra života, jeho smysl a nastupuje pocit prázdnoty. S tím vším se vyrovnat je velmi náročné. Vede nás to k tomu se uzavřít do sebe. Mnohem přínosnější pro nás je však být mezi “přítelkyněmi ze stejného lesa.” Protože ony ví a chápou a my můžeme být samy sebou.

Lidé se evolučně vyvinuli jako „smečkovití tvorové“. Žijí od nepaměti v komunitách, neboť do našich životů přináší, je pocit bezpečí. ,,Jako lidské bytosti potřebujeme zažívat pocit sounáležitosti. Tento pocit nás spojuje a vytváří vztahy, které rozvíjíme. Prostředkem k uspokojení této potřeby je komunita, společnost lidí, kterou něco spojuje. Komunita je totiž důležitá pro náš rozvoj coby jednotlivců, protože poskytuje prostředí, kde se můžeme jeden od druhého učit a růst. Nemusí být nijak velká. Můžete v ní být jen dva, ale klidně vás mohou  být i desítky. Důležitá je vzájemná vazba.” poukazuje na kvality komunity lékařka a jedna z autorek knihy Menopauzou s lehkostí Alica Szabó. Což na příkladu jedné ze svých klientek v koučovací praxi ukazuje i druhá autorka knihy a profesionální koučka Petra Kubalová: ,,Když moje kolegyně v práci  otevřela téma menopauzy na jedné „kávové pauze“, prolomila tím ledy a  změnila klima v  kanceláři. Najednou jsme byly ženy sobě a  při sobě. Zjistila, že není jediná, která si menopauzou prochází, a  našla přítelkyně ze stejného lesa, které chápou a mohou sdílet vzájemně zkušenosti. My mladší jsme najednou chápaly, co se děje, projevily jsme respekt, ale i poskytly pohled zvenčí.”

“Mít kolem sebe komunitu lidí, která ví, čím si procházíte, a být v ní ve své přirozenosti, cítit bezpečný prostor pro diskuzi o tom, jaké emoční, psychické i fyzické změny prožíváte, je směr, kterým se vydejte.”

Udělejte si vztahovou inventuru

Nemusíte trávit společenský život stejným způsobem jako dříve, klidně jej pozměňte, ale stýkejte se s lidmi a vztahy vytvářejte. Projevy menopauzy jako návaly horka, pocení, bolesti hlavy či prsou, podráždění a další vás od společnosti mohou odrazovat, o to víc si pěstujte a tvořte takové vztahy, kde se budete i při těchto projevech cítit bezpečně a kde s vámi budou jednat s respektem. Díky tomu se nebudete menopauzy a jejích projevů tolik bát, snadněji je přijmete, protože budete vědět, že jste pochopena a přijata. Lepší než mít spoustu známých je mít pár přátel. “Občas je dobré udělat si takovou „vztahovou inventuru“. Jinak si koledujete o nenaplněné a nešťastné vztahy, které vám nebudou dělat radost, ale vysávat z  vás životní energii a  budou zdrojem frustrace. Každý má právo vybrat si lidi kolem sebe (kromě příbuzných). Výběr je nesmírně důležitý, protože zhruba sedm lidí, se kterými jsme nejčastěji v kontaktu, mají na náš život největší vliv. Ovlivňují míru naší spokojenosti, kariéru, naše chování, zkrátka celý náš život. Proto se nebojte někoho, kdo k vaší spokojenosti moc nepřispívá, upozadit nebo vyměnit.” doporučují autorky knihy Alica Szabó a Petra Kubalová.

“Moudře si vybírejte, s kým se budete scházet a trávit svůj čas. Jak říká psychoterapeutka Esther Perel zabývající se oblastí lidských vztahů: „Kvalita našich vztahů určuje kvalitu našeho života.“

4 benefity komunitního života

Podpora a bezpečí

Jedním z hlavních důvodů důležitosti komunity je skutečně to, že může pomoci bojovat s pocity beznaděje a dát nám jistotu, že když jsme obklopeny naší komunitou, jsme v bezpečí. Kromě toho jsou výhody obousměrné, protože naše podpora pro ostatní nás také povzbuzuje a dává nám pocit, že jsme užitečné.

Spojení a sounáležitost

Pospolitost je zásadní pro naši lidskou zkušenost; pocit, že jsme součástí něčeho většího, může dát našemu životu smysl. Díky tomu, že nalezneme ostatní se stejnými hodnotami, zájmy a pohledy na svět, si uvědomíme, že nejsme samy,  a díky tomu se cítíme cennými. Ve skutečnosti sounáležitost zdůrazňuje, proč je komunita nezbytná: přijetí do skupiny nám dává silnější pocit respektu samy k sobě a může nám pomoci vyrovnat se s negativními zkušenostmi a pocity.

Sdílení

Sdílení aktivit, nápadů a pocitů posiluje nejen náš dobrý pocit ze sebe sama, ale také přidává hodnotu našemu bytí a přináší hodnotu pro komunitu. V tomto případě totiž platí: čím více, tím lépe! Nemluvě o obrovském příznivém účinku, který může mít sdílení na duševní zdraví. Sdílení je zároveň péčí o sebe a svoje blízké.

Učení

Komunity jsou obvykle založeny na společných zájmech, ale to neznamená, že jsou homogenní. Stále v nich můžeme najít lidi, kteří mají různé názory, zkušenosti nebo přesvědčení, a učit se od nich nám může pomoci dosáhnout vhledů, ke kterým bychom samy možná nedosáhly.

Prožíváte právě menopauzu, nebo se jí blížíte? Máte spousty otázek, protože cítíte, že se měníte? Provést vás tímto obdobím dokáže kniha, ucelený průvodce, Menopauzou s lehkostí, která se věnuje tématu menopauzy ve všech oblastech- zdravotním, psychologickém, sociologickém, ale řeší i co si obléknout, jak cvičit, jaké přírodní doplňky užívat a mnohem víc.

Autor: Petra Kubalová, profesionální koučka a spoluautorka knihy

Foto: se souhlasem Terezie Maršálkové; pexels.com/ Anna Shvets

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account