V poslední době se stále více hovoří o tom, že děti málo sportují a stále více volného času tráví s počítačem nebo mobilním telefonem. Není to ovšem chyba pouze dětí, ale především rodičů, kteří by měli dbát na to, aby jejich potomci měli dostatek pohybu, který je pro ně velmi důležitý a přirozený. Jak najít tu správnou pohybovou aktivitu a proč jsou důležité týmové sporty?
Pohyb je pro děti zcela přirozený a je na nás rodičích, abychom je v tom podporovali a ukazovali jim další možnosti. „Se všestrannou pohybovou aktivitou může dítě začít v opravdu útlém věku. Nezaměřoval bych se od začátku pouze na jeden sport,“ doporučuje fotbalový trenér dětí a mládeže Ladislav Matras, který pořádá také edukační programy pro dospělé na téma proč vést děti ke sportu.
„Sám mám dvouletého syna a snažím se v něm pěstovat lásku k pohybu již od doby, kdy udělal první krůčky,“ říká Ladislav. Podle něho je důležité nechat dítě projevit, co ho baví a co se mu líbí. „Já věřím v to, že každý si najde tu svou cestu sám,“ dodává.
Ladislav poukazuje na to, že ideální je každodenní neřízená pohybová aktivita, která bude dítě bavit (může to být běhání na hřišti, házení míčem, jízda na kole a mnoho dalších). „Postupem času přejde do fáze, že pohyb bude patřit do jeho životního stylu a poté si najde ten svůj sport, kterému se bude naplno věnovat,“ vysvětluje.

Ladislav Matras považuje svou práci za poslání a poukazuje na to, že by rodiče měli děti vést k pravidelné sportovní aktivitě. 
Jedním z oblíbených kolektivních sportů je fotbal, a právě k tomuto sportu vede Ladislav děti a mládež. Říká o sobě, že jeho pozice je spíše trenérsko-manažerská a svou práci bere jako poslání. Mezi jeho žáky jsou i děti ve věku čtyř let. „Není ale výjimkou, že děti začnou hrát fotbal až v pozdějším věku. Je to spíše o pohybové průpravě. Pokud je dítě kvalitně vedeno rodičem k všestrannému pohybu od malička, tak s fotbalem může začít prakticky kdykoliv během prvního stupně základní školy,“ popisuje Ladislav svou práci, která je mu zároveň koníčkem.
Ladislav mimo jiné pořádá edukační programy pro rodiče, aby dbali více na pohyb u svých dětí. „Mám na starosti Pardubický kraj. V každém okrese našeho kraje se snažím alespoň jednou ročně udělat schůzku s rodiči hráčů z kategorie U12, kde přednáším o fungování Regionální akademie,“ říká. Zároveň se snaží předat rodičům informace ohledně správného stravování, přístupu ke sportujícím dětem a komplexnímu rozvoji. Již 9.5. pořádá vzdělávací seminář ohledně této problematiky, který je určený trenérům, učitelům i rodičům a věří, že v tomto trendu bude pokračovat i nadále. „Čím více informací dostaneme do sportu, tím více se nám to projeví na výchově kvalitních sportovců,“ říká s nadšením.

I když je fotbal považován za typicky „mužský“, dnes se tomuto sportu věnují i dívky. „Když se podívám, jak se dělá „ženský“ fotbal u nás v Pardubicích, tak musím říci, že se zde odvádí skvělá práce,“ pokračuje.
Proč jsou týmové sporty pro děti tak důležité? „Považuji je za průpravu nejen sportovní, ale i životní. Práce v kolektivu člověka provází celý život a je dobré umět být lídr, ovlivňovat práci skupiny a dokázat spolupracovat s lidmi kolem a naslouchat autoritě,“ vypočítává Ladislav. A poukazuje na to, že pro dítě je velkou výhodou, když má možnost si tímto procesem projít.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account