Tak jako dospělého občas potrápí střevní problémy, tak mohou potkat i ty nejmenší. Co dělat, když váš potomek trpí průjmem? Co mu podávat a kdy už domácí léčba nestačí a je třeba vyhledat lékaře?
Průjmová onemocnění patří u dětí k nejčastějším infekcím. I když většinou nepředstavují žádné velké nebezpečí, rozhodně by je rodiče neměli podceňovat. Zvláště když se přidají i další potíže. Co určitě u malého pacienta sledovat?
Tekutiny v hlavní roli
Jedním z nebezpečí, která u průjmu mohou nastat, je dehydratace. Dítě velmi rychle ztrácí tekutiny – a ty je třeba doplňovat. Dehydratace totiž může způsobit nejrůznější problémy včetně kolapsu. U průjmu je vhodné malým pacientům podávat čistou vodu, případně minerálku (ovšem bez bublinek) slabší černý nebo heřmánkový čaj, případně rehydratační roztok, který seženete v lékárně a který vysílenému organismu doplní potřebné minerály a další látky.
Při průjmu můžete dítěti zkusit podat také vývar z rýže nebo z mrkve. Nejenže doplní tekutiny, ale navíc pomohou průjem i zmírnit.
Co na talíř
Při průjmu je velmi důležitá také adekvátní dieta. Z ní jsou vyloučena všechna jídla obsahující tuky, ale také sladkosti. Nedoporučuje se ani mléko (samozřejmě s výjimkou mateřského, pokud je dítě kojeno).
Malému pacientovi můžete nabídnout například lehký zeleninový vývar, suchý rohlík (nikoli však čerstvý), vařenou rýži, vařenou mrkev, suchary, banány nebo jablečné pyré. Poté, co akutní problémy pominou, můžete dítěti připravit vařené kuřecí maso (pouze libové, například kuřecí prsíčko).
Kdy je čas na lékaře
Ačkoli ve většině není průjem u dítěte nijak závažný (nejčastěji vzniká v důsledku dietní chyby nebo virové infekce, s níž si však většinou tělo dokáže poradit), existují situace, kdy je nutné vyhledat s malým pacientem lékařskou péči.
U miminek, která ještě nedosáhla 6 měsíců věku, tak učiňte nejpozději do 24 hodin od vzniku potíží. Pokud se ve stolici dítěte objeví krev (nebo má výrazně tmavou barvu), určitě návštěvu neodkládejte. To platí i v případě, že dítě trpí bolestmi či křečemi břicha, případně pokud má vysoké horečky (to samé tehdy, když průjem provází zvýšená teplota, která více než den neklesá). Odbornou pomoc rychle vyhledejte i při příznacích dehydratace (malátnost, apatie, odmítání tekutin apod.). S dítětem, u něhož nepozorujete žádné přidružené potíže, lékaře navštivte přibližně po 5 dnech (u mladších po 3), kdy se nedaří průjem i při všech dietních a léčebných opatřeních zvládnout.
Jak na domácí léčbu
Kromě popsané diety a hydratace můžete dětskému organismu pomoci vypořádat se s průjmem také podáváním volně dostupných přípravků z lékárny. S tím, který typ léčiva bude pro vaše dítě nejvhodnější, vám poradí lékař nebo lékárník.
Nicméně existují i přípravky, které při průjmu pomáhají, bez ohledu na jeho původ. Takovým je i Tasectan DUO Kids určený pro děti od narození, který řeší průjem rychle, a snižuje tak případné riziko dehydratace. Přidaná tyndalizovaná probiotika obnovují přirozenou střevní mikroflóru a funkci střev. Díky své chuti je velmi dobře přijímaný i nejmenšími dětmi. Navíc se snadno podává – stačí jej přimíchat do malého množství kojeneckého mléka, jogurtu, přesnídávky, banánu nebo jiného oblíbeného pokrmu či nápoje vašeho potomka.
Foto: Shutterstock
Střevní problémy umí potrápit i ty nejmenší. Jak je léčit a kdy je nutné vyhledat lékaře?
-
Jak udělat z prvního školního dne nezapomenutelný okamžik? Oslavte ho!
PavlaKubecová||Rodina a vztahy
Jaká překvapení chystají rodiče pro děti z různých koutů světa, když se chystají po prázdninách do školy? Nějakým dárkem...
-
Chcete být moderní rodiče? Přečtěte si, co vše můžete vyřídit online
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, rodina
Péče o děti přináší radost, zahrnuje ale také nikdy nekončící seznam úkolů, které je potřeba zařídit, aby byly vaše...
-
Vánoční poprvé: užijte si Vánoce se svým novým partnerem na maximum
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, láska, tipy, vánoce
Čekají vás první vánoce s partnerem? Postarejte se o to, aby vaše vánoční prázdniny byly plné romantiky, očekávání a...
-
Láska je láska. Nejde ji ničím nahradit, je to endorfin smíchaný s pocitem štěstí
Blogerka Michaella||Rodina a vztahy
S potřebou milovat a být milování jsme se už narodili. Bez lásky jsme smutní a prázdní. S láskou nám...
-
Honzíkova cesta: příběh chlapce, který po nešťastné nehodě úspěšně bojuje o svůj život
Lucie Janotová||Rodina a vztahy, děti, rodina, zdraví
Léto, prázdniny, čas dovolených. Doba, kdy zahodíme starosti a snažíme se tělu dopřát odpočinek a trochu dobít baterky. Je...
-
Jak naučit děti hospodařit s penězi? Začněte od útlého věku
Lucie Janotová||Rodina a vztahy, děti, finance, tipy
Rostou vaše ratolesti jako z vody a za chvíli je čekají první školní krůčky? Začněte je vzdělávat dříve, než usednou...
-
Vrbový proutek představuje mužský element a vajíčko ženský
DanaPešková||Rodina a vztahy
Šlehání (mrskání, šlehačka, mrskut či jak všelijak se tomuto aktu také říká) znázorňuje sílu rozmnožování Velikonoce mají více rozměrů....
-
Vraťte do vašeho vztahu zpátky vášeň a romantiku
Redakce Ženy s.r.o.||#, Rodina a vztahy, láska, partnerství, tipy
V počátku vztahu bývá vše růžové. Postupem času se ale může začít euforie a vášeň vytrácet. Jak se vrátit na...