Světový týden kojení je tady! Každoročně se slaví na památku deklarace Innocenti z roku 1990 a připomíná důležitost kojení pro zdravý vývoj dětí. Nebudeme si nic nalhávat, ale jako těhotná žena nebo čerstvá maminka, pravděpodobně uslyšíte o kojení spoustu příběhů – některé dobré, některé špatné, některé doslova hrůzostrašné. Mnoho z nich vás snadno mohou přimět k zamyšlení, zda je kojení pro vás to pravé. Akt kojení může být pro každou ženu jiný a mnohdy může být těžký. Dobrou zprávou je, že my jsme tu, abychom vám usnadnili získání informací, které potřebuje nebo naopak nepotřebujete vědět. Neváhejte číst dál…
22 nejčastějších mýtů a faktů o kojení:
Mýtus: První den nebo dva poznáte, zda vám kojení funguje. Nemělo by to být těžké
Fakt: Kojení vyžaduje praxi a začátky mohou být někdy výzvou. Každý tým maminky a miminka je jedinečný a chvíli trvá, než přijdete na to, co funguje nejlépe. Prvních pár dní – nebo týdnů – je doba, kdy se vy a vaše dítě o sobě navzájem učíte. Dívejte se na to jako na praxi a brzy se dostanete do pohody a nastolíte svůj rytmus. Kojení přispívá i možnost přirozeného porodu a pravidelného bondingu, tedy kontaktu maminky s miminkem kůže na kůži. Spolehněte se na své přátele a rodinu, kteří určitě vaše úsilí podpoří, a nebo se neváhejte obrátit na pomoc laktační poradkyně či pediatra. Nevzdávejte se – vy a vaše dítě se učíte společně!
Mýtus: Kojení je bolestivé
Fakt: Zatímco kojení by nemělo být bolestivé, je běžné, že vás prsa a bradavky budou bolet a budou choulostivé na dotek po dobu několika dní než se vaše tělo kojení přizpůsobí. Pokud pociťujete jakoukoliv bolest nebo nepohodlí, požádejte o pomoc laktační poradkyni, která dokáže problém vyřešit a provede vás a vaše dítě polohami přisávání a kojení.
Mýtus: Prvních pár dní nebudete mít dostatek mateřského mléka
Fakt: Mléko, které produkuje ženské tělo v prvních dnech, se nazývá kolostrum nebo také „tekuté zlato“. Toto mléko obsahuje všechny živiny, které vaše dítě potřebuje. Není ho mnoho, ale postačuje na to, aby udrželo malé bříško vašeho novorozence plné. Kojení pokaždé, když má vaše dítě hlad, pomůže zajistit, že ho dostává dostatek, a také vám vytvoří vaši zásobu mléka.
Mýtus: Kojení před lidmi na veřejnosti je neslušné. Nikdo jiný by to neměl vidět
Fakt: Není absolutně žádná ostuda krmit své hladové dítě – kdykoliv a kdekoliv. Současná móda a módní trendy nabízejí řadu stylových kojících šatů, topů nebo triček, díky kterým se budete vy i vaše miminko cítit komfortně a nebudete se muset speciálně zakrývat. Ostatně proč také?
Mýtus: Kojení je dřina a vyžaduje příliš mnoho času a energie
Fakt: Ano, kojení vyžaduje čas a energii, ale pomyslete na to, kolik času ušetříte oproti přípravě umělého mléka. Zvláště uprostřed noci, kdy nemáte převařenou vodu, žádné vystrelizované láhvičky nebo odměrky. Čas, kdy musíte mléko rozmíchat a dosáhnout jeho správné teploty, je oproti kojení, kdy máte k dispozici mateřské mléko ve správném množství i správné teplotě, neporovnatelný.
Mýtus: Je to všechno nebo nic – nemůžete současně kojit i používat láhev
Fakt: Mnoho žen má za cíl výlučně kojit, ale plány se mohou z mnoha důvodů změnit. Přidáním umělé výživy do stravy vašeho dítěte neznamená, že kojení musí skončit. Spolupracujte se svou laktační poradkyní nebo pediatrem, abyste zjistili, kolik mateřského mléka a umělé výživy vaše rostoucí dítě potřebuje během první roku. Ke stimulaci tvorby mléka je nejvhodnější používat metodu dokrmu cévkou po prsu. Děláte to přece pro něj! Pamatujte, že každý gram navíc se počítá.
Mýtus: Maminky, které kojí, trpí nedostatkem spánku
Fakt: Výzkum ukazuje, že kojící matky ve skutečnosti spí v noci více než ty, které nekojí. Pro přípravu láhve nemusí totiž chodit do kuchyně a vše složitě několik minut připravovat. Když kojíte, vaše mléko máte stále k dispozici ve správném množství i teplotě.
Mýtus: Nemůžete brát léky, pokud kojíte
Mnoho léků je bezpečné užívat i během kojení. Abyste se ujistili, že vaše léky jsou bezpečné, navštivte vašeho pediatra a informujte se u něj.
Mýtus: Všechny maminky se ve dnech po porodu cítí šťastné a spokojené
Fakt: Mnoho novopečených maminek (ve skutečnosti podle průzkumu až 80 % prvorodiček) se síti po porodu smutně, vystresovaně a ohromeně. Odborníci tomu říkají „baby blues“ a vězte, že je to zcela normální stav. Snížená chuť k jídlu, podrážděnost nebo úzkost jsou typické příznaky, které mají tendenci se samy v průběhu konce druhého týdne zlepšovat. Podle švédské studie může být “baby blues” důsledkem medikace u porodu, konkrétně oxytocinu, nebo separace. Pokud je však porod přirozený, stává se to v desetinách procenta případů. Pokud se ale příznaky nelepší a nebo naopak zhoršují, je nejlepší kontaktovat svého gynekologa a promluvit s ním o tom. Poporodní deprese, způsobená kombinací hormonálních změn, nedostatku spánku a přizpůsobení se rodičovství, lze léčit.
Mýtus: Pokud moje dítě pláče, pravděpodobně to znamená, že nemám dostatek mléka
Fakt: Děti pláčou, aby komunikovaly. I když mohou mít hlad, děti také pláčou, pokud jim je horko, zima, mají špinavou plenku, cítí se přestimulovaně, jsou unavené nebo chtějí být pochovány. Kojení je hodně o kontaktu, takže se může stát, že vaše miminko bude mít potřebu kojit se prakticky nonstop. Ve většině času, ale saje nenutritivně, to znamená, že dudlá, aniž by cokoliv polykalo. Pokud však máte pocit, že váš dítě pláče právě z nedostatku mléka (signálem může být, že málo přibírá na váze), je ideální kontaktovat vašeho pediatra nebo laktační poradkyni.
Mýtus: Nemá cenu učit se správně kojit, pokud se vracíte do práce
Fakt: Chce to plánování, ale kojení je možné a přínosné i pro pracující maminky. Většina zaměstnavatelů má ze zákona povinnost poskytnout maminkám pravidelné přestávky a soukromé místo k odsávání mateřského mléka. Kojení vašeho dítěte během prvního roku (nebo déle) má celoživotní výhody.
Mýtus: Neměli byste kojit své dítě, aby spalo
Fakt: Usínání miminka při kojení je naprosto normální. Většina miminek se s oblibou kojí, aby usnula a probudila se znovu za pár hodin na další kojení. Je to přirozené.
Mýtus: Díky kojení budou vaše prsa povislá
Fakt: Kojení není důvodem, proč mohou být vaše prsa povislá. Výzkumy ukazují, že hormonální a váhové výkyvy během těhotenství jsou hlavní příčinou změn prsou. Svoji roli samozřejmě hraje i stárnutí a genetika vaší rodiny.
Mýtus: Bude těžké kojit, když máte malá (nebo velká) prsa
Fakt: Prsa všech velikostí mohou produkovat dostatek mléka. Vaše dítě se může úspěšně najíst bez ohledu na velikost vašich prsou nebo bradavek. Možná však budete potřebovat malou pomoc od laktační poradkyně, abyste našli správnou polohu, která vám i vašemu dítěti bude nejvíce vyhovovat.
Mýtus: Pokud kojíte příliš dlouho, není to zdravé
Fakt: Výzkumy ukazují, že kojení pomáhá kojencům a batolatům vytvářet si důvěryhodné a zdravé vazby se svými matkami. Neexistují žádné důkazy o tom, že by kojení dětí po dobu jednoho roku nebo déle mělo jakékoliv negativní účinky. Světová zdravotnická organizace (WHO)/UNICEF, Národní laktační centrum/Laktační liga i Ministerstvo zdravotnictví ČR doporučují výlučně kojit do ukončeného 6.měsíce věku dítěte a dále s postupným zaváděním příkrmů v kojení pokračovat do 2 let věku a déle.
Mýtus: Děti nepotřebují mateřské mléko poté, co začnou jíst pevnou stravu
Fakt: Dokud nebude vaše dítě moci jíst pevnou stranu (přibližně ve věku 6 měsíců), je v mateřském mléce vše, co potřebuje. Jak roste, postupně bude pevná strava mateřské mléko nahrazovat. Kojení je však aktuální i nadále. Vaše mléko se totiž mění, jak vaše dítě stárne, a stále mu poskytuje dokonalou výživu. Zvláště důležité je pro dětskou imunitu.
Mýtus: S kojením byste měli přestat, když dítěti začnou růst zoubky
Fakt: Nové zoubky mohou být pro kojící maminku děsivé. Ne všechna miminka však během kojení koušou. Častěji je kousnutí signálem, že krmení skončilo. Dítě nemůže při aktivním kojení kousat. Jakmile proto vaše dítě skončí s kojením, odeberte ho z prsu. Pokud vás přece jen kousne, zůstaňte v klidu a jemně mu řekněte ne. Silná reakce dítě totiž může paradoxně zaujmout natolik, že to příště udělá znovu.
Mýtus: Odsávání je dobrý způsob, jak zjistit, kolik mléka máte
Fakt: Odsávačkou nikdy nedostanete tolik mléka jako vaše miminko, které se dobře kojí. Vaše dítě dokáže pít z vaše prsa mnohem lépe než jakákoliv odsávačka. Nebuďte nervózní, pokud při odsávání nevidíte mnoho mléka. Dokud bude mít vaše dítě dost mokrých a špinavých plen a zůstane na své růstové křivce, můžete si být jisti, že dostává dost.
Mýtus: Kojící matky nemohou mít společenský život
Fakt: Dostat se ven za zábavou s čerstvým novorozencem je pro každou maminku výzva. Pokud berete dítě s sebou, mateřské mléko máte vždy připraveno. Můžete využít například šátek či nosítko pro pohodlné přesuny. Pokud necháte dítě doma s chůvou nebo členem rodiny, můžete mu nechat k jídlu odsáté mléko. Izolovat se ale jako čerstvá maminka není dobré a váš kontakt s rodinou či přáteli, stejně jako vaše psychická pohoda, je důležitý.
Mýtus: Nekojte, pokud jste nemocná – můžete to přenést na své dítě
Fakt: Když onemocníte nachlazením, chřipkou nebo infekcí, vaše tělo si vytvoří protilátky proti choroboplodným zárodkům, které vám pomohou v boji proti bakteriím nebo virům, jež způsobují onemocnění. Bakterie neprocházejí vaším mateřským mlékem, ale protilátky ano. A tak kojení, když se necítíte dobře, pomáhá chránit vaše dítě před nemocí.
Mýtus: Kojení vám zabraní otěhotnět
Fakt: Kojení ovlivňuje vaši ovulaci a plodnost, ale není zaručenou formou antikoncepce. Přibližně po 6 měsících od narození dítěte se vás menstruační cyklus vrátí, ale ovulace může být nekonzistentní. Promluvte si se svým porodníkem o antikoncepci, která nebude narušovat kojení.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Breast Milk Counts, Unicef, Chla.org, WHO, Národní laktační centrum, Laktační liga, Ministerstvo zdravotnictví ČR
Autorka: Lucie Janotová