Situace, ve které se nyní nacházíme je pro všechny náročná, omezující, ale také velmi zásadní pro naše vztahy. Karanténa je velká psychická zátěž. Náš běžný život se dostává do úplně jiných kolejí, velmi omezených. Všem je nám najednou tak nějak úzko, každé zakašlání nás k smrti vyděsí, symptomy nákazy cítíme tak trochu všichni ve svém těle, i když jsme zdrávi. Máme strach o sebe, o své blízké, ale i o své živobytí. Tak nějak se nám rozmazala celá budoucnost a život najednou nemáme úplně ve svých rukou.
Je to situace, kterou nikdo z nás nečekal, málokdo ji zná, snad už jen válečná generace má s tak hromadným ohrožením své zkušenosti.
Celý den spolu? To může být výzva
Karanténa logicky vyvolává spoustu emocí. Z pocitů ohrožení, úzkosti a strachu vznikají neadekvátní bouřlivé reakce, a to navíc vůči těm, kteří jsou nám nablízku. To vše je normální, když čelíme tak vysoce stresující a neznámé situaci. Jakákoli stresující situace přispívá k tomu, že jsme mezi sebou trochu podráždění a nevrlí. Za normálních okolností však můžeme odejít a dát si pauzu. To však nemůžete udělat, když jsme v karanténě. I bez viru je trávení společného času s rodinou občas docela výzvou a karanténa pravděpodobně velmi prověří, v jaké je náš vztah kondici. Bude to velká zkouška pro všechny páry. A nebude to lehké.
Když však využijeme tuto nenadálou situaci jako příležitost a obrníme se trpělivostí, můžeme z karantény vytěžit i pozitiva. „Můžeme se na tuto situaci dívat například jako na příležitost se přiblížit. Asi to nebude úplně vrcholná romantika, když jsme nedobrovolně uzavřeni v karanténě, která nás má navíc ochránit před potenciálně smrtelnou nemocí, i tak ale můžeme využít společný čas, podle svých nejlepších schopností. Můžeme si například uvědomit a možná i pocítit vděčnost, že máme ve svém partnerovi oporu a zázemí. Vděčnost, že v téhle složité situaci nejsme úplně sami. Vděčnost, že máme vedle sebe někoho, kdo spolu s námi všem nečekaným obtížím čelí, někoho, kdo je připraven nám pomoci, pokud bude potřeba,” říká párová terapeutka Ing. Lenka Matoušová z projektu Servis Vztahů, který spadá pod organizaci Women for Women, o.p.s. manželů Tykačových, a dodává: „Můžeme si pomoci i navzájem, podpořit se, pochopit jeden druhého, naslouchat si. Už vědomí, že posloucháte, může vašemu partnerovi poskytnout velkou úlevu.“
Chce to režim, aktivitu i zábavu
V době karantény si zaveďte nějaký domácí režim, který si se svým partnerem vzájemně vyjednejte tak, aby vám oběma a celé rodině vyhovoval. Je dobré mít na každý den plán, co chci v ten den udělat, stihnout, každý za sebe. Partner se může připojit, ale také ne, nenuťme ho. Dodržujte pravidelný režim, hygienu, starejte se o svůj vzhled. Možná se to nezdá, ale pravidelný režim a dobrý pocit ze sebe sama i v domácím prostředí, nám pomáhá zvládnout karanténu mnohem lépe. Pokud to jde, choďte ven a vystavujte se sluníčku. Běžte do lesa nebo někam, kde není riziko nákazy.
Zkuste zůstat aktivní i přes veškerá omezení, které karanténa přináší. Volný čas nepromarnit, a vyplnit ho smysluplně tím, co vás nabíjí a přináší radost. Cvičte jógu, posilujte, šijte roušky, malujte, čtěte, vzdělávejte se, udělejte jarní úklid, uvařte něco zajímavého, poslouchejte hudbu, meditujte, milujte se. Dělejte cokoliv, co vás těší. Svého partnera pak můžete svojí radostí nakazit.
Hádkám se občas nevyhnete. No a co!
Pokud se situace vyhrocuje, zkuste se zamyslet, co vás rozčiluje. „Můžete svému partnerovi popsat, co ve vás daná situace vyvolává a vysvětlit, co potřebujete jinak. Vyvarujte se kritiky partnera i jakýmkoliv výčitkám. Zacházejte se svým partnerem s laskavostí. Na komunikaci jste vždy dva a každý máte poloviční zásluhu na tom, jak vaše komunikace probíhá. Vyjádřete upřímně své pocity i potřeby. Pokud si ponecháte pouze své domněnky, mohou vás dostat do bludného mentálního kruhu. Mluvte otevřeně i o svých obavách. Není nutné ignorovat strach, ale diskutovat o něm. Je velmi důležité, aby každý z vás mohl své obavy vyjádřit,“ říká Ing. Lenka Matoušová ze Servisu Vztahů.
Zkuste své emoce řídit tak, abyste mohli být v této kritické době tím nejlepším partnerem, jakým být můžete. Mluvte o tom, co vám pomáhá a nabídněte pomoc svému partnerovi, pokud ztrácí dobrou náladu či naději. Budujte společně duševní sílu. Máte nečekaně spoustu času na rozhovor i na vzájemné hlubší poznání.
Karanténa pomine, váš vztah ne
Pokud jsme zdrávi, je dobré mít na paměti, že se nejedná o nemoc, ale pouze o preventivní karanténu. Je dobré udržovat naději, že vše dobře dopadne. Je důležité nezapomínat, že vše je dočasná situace. Je dobré také nemluvit stále o koronaviru. Pokud zvládnete společně úspěšně přežít karanténu, bude to rozhodně posilující příběh pro celý váš vztah.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
Celý den spolu? Karanténa může být pro vztah výzvou
-
Jak a kde najít toho pravého muže
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, inspirace, partnerství
Většina žen sní o tom, že jednou najde toho pravého muže. Proces hledání však může být zdánlivě nekonečný. Jak...
-
Jak si okořenit vztah? Hrajte si!
Petra Kubalová||#, Rodina a vztahy, láska, partnerství, sex
Jak se dopracovat ke zdravému vztahu, který bude trvat dlouho a bude vám v něm příjemně? Co oprášit z...
-
Jaké je očekávání mužů a žen v manželství? My si chceme povídat, oni mít doma navařeno
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Ty z vás, které už v tajemném svazku manželství žijí, jistě dají za pravdu, že očekávání obou krásných pohlaví se...
-
Střevní problémy umí potrápit i ty nejmenší. Jak je léčit a kdy je nutné vyhledat lékaře?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Tak jako dospělého občas potrápí střevní problémy, tak mohou potkat i ty nejmenší. Co dělat, když váš potomek trpí...
-
Jak na zhodnocení úspor v roce 2021
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Situace je stále nejistá, nikdo neví, jaký bude další rok, a proto je potřeba se o své peníze starat...
-
Chlapecká obřízka: kdy je potřeba situaci řešit, pokud se vám nepodaří docílit úspěchu?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Potíže se zúžením předkožky jsou velkým strašákem většiny rodičů malých chlapců. Někteří lékaři doporučují začít s jejím stahováním už v kojeneckém...
-
Proč jsou během těhotenství důležité omega-3 mastné kyseliny
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Těhotenství je obdobím, kdy správná životospráva nabírá na obzvláštní důležitosti. Staráte se o zdraví vlastního těla a již ovlivňujete...
-
Co všechno ovlivňuje možnost počít potomka? Na vině může být mobilní telefon nebo nedostatek spánku
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Mobilní telefon v kapse má negativní vliv na mužskou plodnost. Většina mužů toto tvrzení považuje za mýtus a nepřipouští...