Přestože zařizování dětského pokoje není žádná věda, je třeba při něm dodržet několik základních pravidel. Dětský pokoj musí být předně bezpečný, funkční a dítě by v něm mělo mít útočiště před okolním světem. Na co si ale dát pozor a co by v něm nemělo chybět?
Pro hraní, odpočinek i práci
Ty jsou důležité zejména v předškolním a školním věku, kdy kromě odpočinku a hraní dětský pokoj slouží i ke studiu. Vejít by se nám do něj tedy měly celkem tři zóny, a to odpočívací, herní a pracovní. A zatímco základem pracovní zóny je kvalitní židle, stůl, potřebné úložné prostory a osvětlení, herní zónu bychom měli odvíjet podle zájmů dítěte.
Nechte tedy vašeho potomka podílet se na výběru vybavení a naslouchejte jeho přáním. Základem je taktéž dostatečně volná plocha na zemi, kde při hraní děti tráví nejvíce času. Tam je zároveň vhodné umístit koberec, který má v dětském pokoji hned dvojí funkci. Předně slouží jako bezpečnostní prvek při pádech a nárazech a také snižuje prašnost ve vzduchu.
Co se odpočívací zóny týče, zde jednoznačně panuje postel, na které byste v žádném případě neměli šetřit. Ta by zároveň měly být schopná růst společně s dítětem a mít dostatek úložného prostoru. Barvu vybírejte neutrální stejně jako ostatní větší kusy nábytku. Za tento krok budete totiž do budoucna velmi vděční, až přijde čas na změnu dekorace, jak se dítě bude vyvíjet.
Jak je to s nábytkem…
Jakýkoli nábytek v dětském pokoji by zároveň měl být kvalitní. Při koupi si tedy všímejte zejména materiálu a zpracování. Ideálním materiálem do dětských pokojů je bezesporu dřevo, které je příjemné na omak a hřeje.
Co se zpracování týče, nikde by nemělo nic vyčuhovat. Také si dejte pozor na ostré rohy, nekvalitní kování a šrouby.
…a jak s barvami
Jak již bylo zmíněno, barvu nábytku je vhodné vybírat neutrální. Při zařizování dětského pokoje totiž musíte myslet dopředu. A přestože děti mají rády barvy, příliš pestrý pokoj by mohl působit rušivě.
Zároveň platí, že čím menší pokoj, tím světlejší stěny a nábytek. Pestré a originální pak mohou být doplňky, které lze snáze obměnit.
Soukromí je důležité
Zmiňovali jsme, že dítě by v dětském pokoji mělo mít útočiště před okolním světem spolu s trucovnou a úkrytem před ostatními. Tuto funkci pokojíčku jako rodič respektujte a dovolte dítěti, aby se v něm cítilo dobře.
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková
Na co si ale dát pozor při zařizování dětského pokoje?
-
Vše, co potřebujete vědět o lásce, příprava na prázdniny a seznámení s českým Gumpem – na to se můžete těšit v dalším dílu pořadu Na houpačce s Evou Čejkovou
Lucie Janotová||Rodina a vztahy
Rodinný život představuje základ spokojeného života. Chcete ten váš vylepšit také? Pak sledujte dvanáctý díl rodinného pořadu Na houpačce...
-
Nejlepší cestovní kočárky pro každou rodinnou dovolenou (a váš rozpočet)
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, cestování, děti, tipy
Požadavky na cestovní kočárek má každá maminka vysoké. Měl by se dát lehce složit, být lehký jako pírko, polohovatelný…...
-
Pěstounská péče: Když se rodiče nemohou svému dítěti věnovat na 100 %
KateřinaPščolková||Rodina a vztahy
Minule jsme si představili adopci jakožto formu náhradní rodinné péče, kdy se biologičtí rodiče dítěte nadobro vzdají a ujmou...
-
Jak odhalit, že máte vztah se žárlivcem?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Odhalit, jak moc je partner žárlivý, může být zpočátku vztahu, kdy spolu ještě ani nežijete, docela složité. Pokud si...
-
Deník Rity H.: Hlavně se z toho nezbláznit! Nebo už se to stalo? (3. díl)
Rita H||#, Rodina a vztahy, těhotenství
Říkejte mi Rita. Prozatím. Ženský osud prý nesmírně poznamenají děti. Ať už se narodí nebo nenarodí. A tady můj...
-
Co přidat do sklenice mléka pro posílení libida
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Sexuální touha je proměnlivá jako počasí, tedy citlivá na jakékoli zásahy zvenku i zvenčí. Působí na ni psychické rozpoložení,...
-
Děti se vracejí do škol a školek. O čem s nimi mluvit?
Lucie Janotová||Rodina a vztahy
Mladší školáci a předškoláci se včera vrátili do škol a školek. Děti se dle zkušeností odborníků covidu již tolik...
-
40 dní korona-karantény s malým autistou. Utekli jsme do lesa
KristinaGrey||Rodina a vztahy, děti, inspirace, zdraví
Joachim je můj pětiletý syn a trpí poruchou autistického spektra. Žijeme v Praze v klidné části Dejvic, a to...
Skvělý článek, jak zařídit dětský pokoj. Nedávno jsem se rozhodla koupit nové úložné boxy do dětského pokoje, aby se nepovalovaly hračky neustále po podlaze. Pokoj nyní vypadá mnohem uklizeněji a je snazší udržovat pořádek. Boxy jsou dost velké, a tak se do nich vejde hodně hraček a dětských knih. Konečně mají děti pokoj uklizený a já nezakopávám o hračky.