Minimálně skrytě po tom toužíme každá. Chceme se stát maminkou. Když už v našem životě nastane ta chvíle, snažíme se o sebe pečovat co nejlépe. Jíme vitamíny, dodržujeme zdravý životní styl, máme nastudované příručky „jak na to“… Jenže někdy správná životospráva ani sport nestačí. Samotné usilování o miminko a následný porod mohou být stresující a plné nástrah. Přinášíme vám proto pár tipů, jak o sebe pečovat po porodu.
Tělo si potřebuje zvyknout
Devět měsíců v sobě toho drobečka nosíme a najednou je mezi námi. Po porodu potřebuje tělo určitý čas na regeneraci.

Nejprve se dohromady dává děloha. Po porodu v ní zůstávají malé sraženiny krve, které z těla postupem času samovolně odcházejí. Tomu se říká „očistka“. Tento proces může klidně trvat i celé šestinedělí, zpravidla je tomu však 4-5 týdnů.

Děloha se také postupem času stahuje a břicho začíná pomalu, ale jistě dostávat původní tvar. I to ale nějaký čas trvá a svaly, které byly v průběhu těhotenství napínány, se musejí vrátit do původního stavu. Proto se některým ženám po porodu může zdát, že mají stále bříško jako v těhotenství.
Porod je zátěž pro intimní partie
Po porodu může být pochva z velké části narušená. Prasklinky, otok, začervenání a mnoho dalšího může být důsledkem nepříjemných pocitů v intimních partií.

O intimní partie by měla být ve dnech po porodu zvýšená péče. Nejen správná hygiena může ženu ochránit od následků porodu, kterými mohou být například vaginální infekce. V dnešní době už existuje široká řada přípravků, které se po porodu doporučuje používat. Jedním z nich může být například jemná pěna GYNELLA® Silver Foam, kterou se doporučuje nanášet na intimní partie před spaním. Obsahuje antimikrobiální stříbro, které působí proti bakteriím, kvasinkám a virům. Zároveň díky svým hojivým účinkům má užití také při podpoře léčby poporodních lézí. Díky obsahu vitamínů, minerálů a aminokyselin zvlhčuje, zklidňuje pokožku a zlepšuje pružnost a tonus tkáně, což pomáhá regeneraci a přirozenému hojení poporodní jizvy, což jistě ocení mnoho z nás.
Návrat k sexuálnímu životu
Miminko jistě neznamená konec sexuálního života. Kdy je ale vhodná doba s ním začít? Pochva se po porodu hojí u každé ženy individuálně, ale je doporučováno se pohlavnímu styku vyhnout po celé období šestinedělí. I poté můžete během sexu pocítit lehký dyskomfort v podobě vaginální suchosti, která může být způsobena hormonálními změnami během kojení.
Pryč s ochablým svalstvem!
Důležité je si po porodu najít i čas pro sebe a své tělo. Aby se vše postupně vracelo k normálu, je důležité posilovat ochablé svaly v pánevní oblasti. Cvičením se může například omezit riziko samovolného úniku moči, které může být po porodu právě z důvodu ochablého svalstva velkým rizikem. Nenechte nic náhodě a věnujte se sama sobě. Vaše tělo vám to vrátí a vy budete v nejlepší kondici, abyste se mohla naplno věnovat svému miminku.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account