Plánované rodičovství: Jak se připravit na zdravé početí miminka
Jakmile žena otěhotní, často si říká, že by o sebe teď měla pečovat a kvalitně jíst, aby jí ani miminku nic nechybělo. Jenže podle online konference „Miminko maminko” je důležité začít se o sebe starat daleko dříve. Nejde pouze o ženu, pro početí miminka jsou potřeba vždy dva, proto by také muži měli dbát na dostatečnou přípravu. O tomto tématu nám pověděly více Hana Štipák a Žaneta Kremsa.
„Plánované rodičovství neznamená jen zhodnotit svou situaci z fyziologického, psychologického nebo ekonomického hlediska, ale také ideálně upravit životní styl obou budoucích rodičů. Že by budoucí maminka měla jíst kvalitní vyváženou stravu, je samozřejmé, ale na to, že by svou stravu měl upravit i budoucí tatínek, se často zapomíná,” vysvětluje Hanka.
Otec v tomto směru hraje jednoznačně velkou roli. Zdraví dítěte nezávisí jen na samotné matce. Už jenom proto, že k početí dochází splynutím spermie od otce a vajíčka od matky. Tudíž otec početím předává genetické informace. Ty mohou, jak pozitivně, tak negativně, ovlivnit budoucí zdraví dítěte, podle toho, v jakém stavu je zdraví samotného otce.
„Budoucí rodiče by se určitě měli zaměřit na kvalitní potraviny, které jsou důležité nejen pro vývoj miminka, ale taky pro samotné početí. Tyto živiny tvoří základ pro zdraví jejich budoucího dítěte,” říká.
Velmi důležité je eliminovat stres a zaměřit se na duševní pohodu pomocí meditací, aromaterapie, vizualizace nebo procházek do přírody. Před početím miminka by se rodiče měli zaměřit na vyvarování se toxických a nebezpečných látek v domácnosti a prostředí, do kterého bude miminko přivedeno.
„Cílem projektu www.miminkomaminko.cz bylo ukázat rodičům možné cesty, jak svůj životní styl upravit,” přibližuje Hanka projekt, který je zajímavý nejen pro budoucí rodiče a který proběhl koncem ledna.
Pod tímto velice hezky znějícím názvem se ukrývá online projekt, jejímž cílem je poskytnout budoucím nebo již nastávajícím rodičům kvalitní informace, které jim ukážou možné cesty, jimiž se mohou v tomto směru vydat. Konference má za úkol u rodičů vyzdvihnout těhotenství a porod jako nejkrásnější období chystání se na příchod nového člena rodiny, které je pro všechny velmi křehké, citlivé a emočně důležité.
Konference se účastnili mnozí přední odborníci z České republiky a řešilo se zde 19 témat jako: Vliv stravy v těhotenství na dětské zoubky; Stres v těhotenství; Střevní mikroflóra; Netoxická domácnost; Výživa a životní styl mužů před početím dítěte a mnohé další.
Z pohledu přípravy na početí nelze paušálně říci, jaká doba před početím miminka je ta ideální pro začátek přípravy. Odborníci z online konference se shodli, že je důležité zaměřit se na kvalitní životasprávu minimálně půl roku před početím miminka. Samozřejmě, pokud mají rodiče osvojený zdravý životní styl života již několik let, je to pro ně vždycky výhodou.
Správná výživa partnerů by se měla skládat ze základních potravin, ze kterých si doma budou následně vařit. Nemělo by chybět kvalitní maso od zvířat, která se pásla na trávě a nebyla krmena pro ně nepřirozenou potravou. Strava by měla být bohatá na kvalitní tuky, které zahrnují kvalitní za studena lisované rostlinné oleje, jako je olivový olej nebo kokosový olej, celé ořechy a semínka, živočišné tuky, jako vepřové či husí sádlo. Rozhodně by neměla chybět zelenina, ovoce a také vajíčka od slepic pasených a chovaných venku.
„Rodiče by se vždycky měli snažit čerpat potraviny od farmářů a osvědčených dodavatelů, kteří nám zaručí kvalitu daných potravin. Musíme mít vždy na mysli, že záleží na tom, jak byla potravina pěstována nebo chována. To je to, co ji dělá po výživné stránce kvalitní či nekvalitní. Kvalitní potraviny nám energii a živiny dávají. Nekvalitní potraviny nám energii a živiny naopak berou,” upřesňuje.
Příprava na početí miminka je první krůček, který by měli partneři společně udělat. Pak by mělo následovat pohodové těhotenství s přípravou na porod a šestinedělí.
Fotografie: www.pexels.com a www.miminkomaminko.cz
Na titulní fotografii Hana Štipák a Žaneta Kremsa – pořadatelky projektu