Situace je stále nejistá, nikdo neví, jaký bude další rok, a proto je potřeba se o své peníze starat zodpovědně a snažit se, aby neztrácely na hodnotě. Finanční odborníci proto na veřejnost apelují, ať nenechává peníze ležet na běžných účtech. To totiž vyjde úplně nastejno, jako byste si je nacpali pod polštář.
Jakékoliv peníze, které aktuálně nepotřebujete, byste měli nějakým způsobem investovat, respektive nechat zhodnotit. Na klasickém účtu si nechte pouze částku ve výši několik desítek tisíc korun, zbytek chytře investujte. Do čeho? Bude to trochu složitější, protože klíčem k úspěchu je diverzifikace – rozložení peněz do více finančních produktů. Díky tomu vás nepoloží, když se jedna investice nezhodnotí, nebo dokonce ztratí na hodnotě.
Proč není vhodné nechat peníze jen na spořicím účtu?
Průměrný Čech má ke svému běžnému účtu zřízen ještě spořicí, zpravidla u stejné banky, a na něj si přesouvá peníze, které nepotřebuje.
Například spořicí účet ING nabízí do 300 000 Kč zhodnocení sazbou 0,3 % p. a. To je ve srovnání se spořicími účty u jiných bank docela vysoká částka. Jde tedy o rozhodně lepší způsob uložení peněz než na běžném účtu, přesto úrok nepokryje ani inflaci, která se pohybuje kolem tří procent. A co je to ta inflace?
Inflace se česky nazývá růstem cenové hladiny. Pod složitým názvem se však skrývá něco, co velmi dobře znáte – pravidelné zvyšování cen. Vzpomínáte si, kolik stálo pivo před deseti lety? Nebo za kolik jste si před pěti lety koupili máslo? Ano, během té doby se sice navýšily i platy, ale teď se bavíme o již vydělaných penězích. Necháte-li je ležet bez zhodnocení, za pár let si za ně pořídíte méně než dnes. Právě proto je zhodnocení úspor tak důležité. Jak na něj?
Seznamte se s investičním trojúhelníkem
Investičních příležitostí, jež vám zhodnotí úspory, je celá řada. Všechny ale mají jedno společné – splňují vždy dva body z investičního trojúhelníku. Už jste o něm slyšeli? Investiční trojúhelník má tři vrcholy, na nichž se nachází:
· výnos (kolik peněz vyděláte),
· riziko (jak velké je riziko, že o nějaké peníze přijdete),
· likvidita (jak rychle si peníze můžete v případě potřeby vybrat).
Bohužel, finanční trh funguje tak, že každý investiční prostředek je příznivý pouze ve dvou bodech z těchto tří. Například spořicí účet má vysokou likviditu (peníze si lze vybrat hned) a nízké riziko (peníze jsou pojištěné, nikdy o ně nepřijdete), výnos je ovšem nízký.
Klíčem je rozdělit si finance tak, abyste pokryli různé investiční prostředky a jejich prostřednictvím i různé vrcholy investičního trojúhelníku.
Začněte pozvolna a s menším rizikem
Nemáte-li s investováním žádné zkušenosti, rozhodně není vhodné hned začít nakupovat akcie. Jděte na to raději pěkně popořadě.
Ani spořicí účet nemusíte ihned házet za hlavu. Na něm si nechte částku, kterou použijete v případě nenadálých výdajů – když se rozbije pračka, budete potřebovat opravit auto apod. Využijte vysoké likvidity, tedy šance peníze získat ihned. Měli byste si zde nechávat zhruba sto tisíc korun. Dejte si však pozor na množství uložených peněz. Pokud byste zde chtěli uchovávat více, je možné, že dostanete nižší úrok. Spousta bank má úrok odstupňovaný, do určité částky je vyšší, jakmile ji překročíte, snižuje se.
Pro začátečníky jsou pak skvělé třeba i termínované vklady. Jsou podobně bezpečné jako spořicí účty, ale liší se výnosem a likviditou. Mají větší výnos než spořicí účty, častokrát kolem 3 %, což je tak akorát, aby aspoň pokryl inflaci. Tohle je však vyváženo nemožností si peníze kdykoliv vybrat. Termínovaný vklad nese jméno podle termínu. Na začátku podepíšete smlouvu, v níž je stanovené, v jaký termín si peníze budete moct vybrat. Termínované vklady se uzavírají nejčastěji na dva či tři roky, nebo i déle.
Spořte i dlouhodobě
Ve věku mezi 20 a 30 lety, kdy si většina lidí pořizuje vlastní bydlení, auto a zařizuje si život, to může být docela složité, ovšem vždy je dobré spořit si také dlouhodobě. To znamená nenechávat peníze pouze na spořicím účtu, ale dát je někam na delší období. Někam, kde mají vyšší potenciál se zhodnotit.
Pro střednědobé investování (2-6 let) jsou vhodné třeba podílové fondy. Zde máte možnost zvolit si, jakou část peněz vkládáte do dluhopisů a jakou do akcií. Častokrát toto rozhodnutí za vás provede přímo investiční společnost, například na základě profilu investora, který vám vytvoří podle dotazníku. Čím větším procentem jsou zastoupeny akcie, tím více můžete vydělat, ale tím vyšší je také riziko ztráty.
Investice vyloženě do akcií je vhodná na dlouhou dobu a jenom pro zkušené. Svým penězům se pak musíte věnovat, je třeba sledovat, jak se akcie pohybují, nakupovat a prodávat podle situace na trhu. Jestliže se do něčeho takového chcete pustit, určitě to nedělejte bezhlavě. Nejdříve si pečlivě nastudujte, jak vše funguje.
Chytrý investor rozkládá riziko
Kromě zmiňovaných variant existují i další možnosti. Peníze lze dát na stavební spoření či do drahých kovů. Nikdy však nedávejte veškeré své úspory do jednoho produktu. Vystavovali byste se tím velkému riziku, že když se na daném trhu něco stane, skončíte bez peněz. Pokud své úspory rozložíte, neúspěch na jednom poli vás nebude tolik mrzet.
A nezapomeňte ještě na jedno pravidlo zkušených investorů. Jakmile začne hodnota komodity (akcie, zlata apod.) klesat, rozhodně není vhodná chvíle hned prodávat! Prodali byste se ztrátou. Rozumnější je vyčkat, jednoho dne cena pravděpodobně zase vzroste a pak bude dobrá příležitost k prodeji. Je-li cena nízko, místo hroucení se byste měli ještě nakupovat. Tyto investorské návyky je však třeba si vybudovat, a ne každý na ně má nervy. Začněte tedy se spořicím účtem, termínovaným vkladem, případně podílovými fondy. To jsou nástroje vhodné pro běžného člověka.
Foto: Shutterstock
Jak na zhodnocení úspor v roce 2021
-
Svatba snů česko-belgického páru, romantika, akce a pastva pro oči
KristinaGrey||Rodina a vztahy
Třetí svatba snů, kterou jsme letos pomohly uskutečnit společně s agenturou Dreamwedinngs byla svatba Nikolky a Stevena. A protože...
-
Mezinárodní den žen: dárky, kterými spolehlivě potěšíte každou ženu. Značka last-minute
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, inspirativní ženy, péče o sebe
Jste připraveni na 8. března? Ano, přesně to je to datum, které oslavuje všechny ženy v rámci Mezinárodní dne...
-
Časová schránka, rodokmen nebo vaření oblíbeného rodinného receptu: oslavte Mezinárodní den rodiny skvělými aktivitami
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, tipy
Oslavte Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15. května, zábavnými aktivitami. Hry, vaření nebo kreslení - cokoliv, hlavně spolu!
-
Jednorázové dětské pleny mají složení, co budí obavy i rozruch
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Balíte svůj uzlíček štěstí do plenek na jedno použití? Asi byste měli vědět, že v sobě některé ukrývají plasty...
-
Dnešní den patří všem maminkám. Zeptaly jsme se několika žen, co by vzkázaly té své
KristinaGrey||Rodina a vztahy
Den matek se u nás slaví díky Alici Masarykové, která se roku 1923 zasadila o jeho oficiální uznání. Svátek...
-
Přírodní deodorant Biorythme
AliceKapounová||Rodina a vztahy
Zapojte se do Vánoční soutěže o dvě sady 100% přírodních Deodorantů Biorythme , které dokonale fungují celý den – i přesto,...
-
Přivítejte První máj! Jaké jsou jeho rituály, tradice a historie
MagdalenaBílá||Rodina a vztahy
Čím vším je První máj? Vzpomínkou na Karla Hynka Máchu, oslavou jara, dnem koncertů, večerem zamilovaných, demonstrací komunistů, anarchistů...
-
Plánovené rodičovství by mělo zahrnovat změnu životního stylu u obou partnerů, nejen u budoucí maminky
MartinaRichterová||Rodina a vztahy
Jakmile žena otěhotní, často si říká, že by o sebe teď měla pečovat a kvalitně jíst, aby jí ani...