Dětské hry a radovánky často zapříčiní drobné nehody a zranění. Jak na ně co nejlépe vyzrát a jaké věci si pořídit do domácí lékárničky? S krvácením, odřeninami i drobnými popáleninami si snadno poradíte!
Děti jsou vrtošivé, neposedné i křehké. Zranění se jim pochopitelně nevyhýbají, a tak je potřeba připravit se na všechno. Víte, jak postupovat v těchto případech?
Odřeniny
Odřeninu je lepší vyčistit proudem vody, která je šetrnější než peroxid, jenž může poškodit tkáň. Okolí rány je nutné též umýt vodou, případně mýdlem. Použitím antiseptického roztoku zmírníte nebo zastavíte případné krvácení. Nakonec dítěti aplikujte hydrokoloidní krytí, jehož další výhodou je přilnavost – dobře drží i na loktech a kolenou.
Krvácení
Drobné povrchové krvácení zastavíte vyčištěním a přiložením sterilního obvazu. Pokud je krvácení masivnější, užijte tlakový obvaz. Každou řeznou ránu omyjte proudem čisté vody a její okolí postříkejte dezinfekcí. Na závěr použijte nelepivé sterilní krytí.
Příliš mnoho slunce
Jemnost dětské pokožky se projevuje náchylností ke spálení. Mezi nejčastější komplikace patří zarudnutí kůže, kterou je třeba nejprve zchladit a následně zklidnit. Vhodné jsou produkty s aloe vera, jež pokožku nejen dobře hojí, ale působí i jako anestetikum. Dětské pokožce se věnujte i po běžném dni stráveném na slunci, dopřejte jí ztracenou vlhkost natíráním panthenolem. Vhodný je též kokosový olej. Důležitý je přísun tekutin a pojídání mořské soli, která zadržuje v těle vodu (jedná se například o kousky posoleného chleba).
Drobné popáleniny
Může jít o opaření horkou vodou nebo popálení plamenem. Drobné popáleniny je třeba zchladit proudem ledové vody, pozor však na podchlazení. Ideální doba je 2 minuty. Po zchlazení lze aplikovat zklidňující krémy či masti. Namísto obvazového krytí využijte hydrokoloidní krytí, jenž udržuje popáleninu ve vlhkém prostředí. Snáze pak dochází k hojení.
Kdy volat lékaře?
Lékaře navštivte vždy, když je dítě mladší než jeden rok. U dvouletého dítěte nesmí množství popálenin či odřenin překročit 5 % těla, jinak s přivoláním pomoci neotálejte. U dětí mezi 3 až 10 lety je to 10 %, u dětí ve věku 10 až 15 je tato hranice stanovena na 15 %. Na nic nečekejte ani v případě, že jsou popáleniny na obličeji, krku, rukou, nohou či genitáliích. Pozor si dejte i horečku, zimnici či pokles krevního tlaku.
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account