Jarní únava není to jediné, s čím se v těchto dnech musíme potýkat. V noci na neděli 31. března totiž opět posuneme hodinovou ručičku, tentokrát o hodinu dopředu. Letní čas začíná vždy poslední březnový den a trvá sedm měsíců, mnoho lidí se však se změnou času a biorytmu vypořádává špatně. Pár tipů, jak toto období přečkat co nejlépe a užívat si jarních dnů, ale přece jen existuje.

Změna času není dobrá pro nikoho a obzvláště citliví jedinci a starší lidé ji snášejí velmi špatně. Potíže se spánkem mohou trvat i několik týdnů, což může vést také ve vyšší míře k výskytu infarktů a mozkových příhod. Dlouhodobý nedostatek spánku pak zvyšuje i riziko obezity, cukrovky či špatného psychického stavu. Mnohé statistiky ukazují dokonce nepříjemnou skutečnost, že po změně času dochází častěji k dopravním nehodám. Bohužel, zrušení změn v čase je prozatím v nedohlednu, je tedy potřeba, abychom o sebe více pečovali.

Příprava na změnu spánkem

Odborníci doporučují, abychom již pár dní před změnou času chodili spát o něco dřív. Začněte třeba na 15-20 minutách a každý den dobu, o kterou ulehnete dříve, prodlužujte. Případný spánkový deficit poté nebude tak extrémní. Zároveň je však vhodné o podobný čas posunout ranní budík a vstát dřív.

Slunce jako lék

Vyhledejte co nejdříve po probuzení slunce, jeho světlo je totiž tím nejlepším synchronizátorem cirkadiánních rytmů, tedy našich vnitřních hodin.

Pozor na stimulanty

Zvláště po změně času si dejte dobrý pozor na to, abyste 4-6 hodin před spaním nekonzumovali nápoje obsahující kofein a alkohol. Nadšenci do cvičení by si v podobném čase, tedy 4 hodiny před uložením ke spánku, měli odpustit trénink, jinak si ztíží usínání. Vřele se také doporučuje vyhnout se večer modrému světlu vycházejícímu z elektroniky včetně televizoru. Raději si dejte teplou, ale ne horkou sprchu, vezměte do ruky knihu a relaxujte.

Dobře volte, co jíte

Stravovací návyky ovlivňují náš spánek víc, než bychom si mysleli. Ve dnech, kdy se mění čas, si dobu jídla posuňte o 15 minut a nepřejídejte se. Volte jídlo bohaté na bílkoviny, jezte více ryb a ořechů. Naopak se doporučuje omezit sacharidy, proto se chvíli vyhněte i oblíbeným těstovinám.

Spánek během dne?

Obecně se doporučuje se tzv. šlofíkům během dne vyhýbat, abyste spali v noci. Pokud však trpíte spánkovým deficitem, krátký, maximálně 20minutový šlofíček vám naopak může pomoci. Někdy vás ovšem uspává prostředí, ve kterém se nacházíte. Pracujete-li v potemnělé kanceláři, mnohem víc svému tělu prospějete, když vyjdete ven na slunce a čerstvý vzduch.

Rady a tipy, jak se přizpůsobit změně času, jsou jedna věc, nicméně to hlavní je, abyste naslouchali svému tělu. Samo vám říká, co mu dělá či nedělá dobře. Máte vy nějaký osvědčený způsob, kterým se vyrovnáváte s posunem času?

Zdroj: Wikipedia Commons, today.com, almanac.com, sleepeducation.org

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account