Ještě pár let zpátky toto tvrzení ve světě investic neplatilo. V posledních letech se blýská na lepší časy a ženy začínají stále více pronikat do investování. To tak přestává být výhradně pánským klubem. Ženy, které již jeho kouzlo objevily, v něm projevují skvělý instinkt.

Podle výzkumu investiční společnosti Fidelit jen 33 % žen o sobě mluví jako o investorkách. Když už se do světa investic pustí, dosahují lepších výsledků než muži a jejich investice v průměru vydělávají ročně o 0,4 % více.

Jak ženy o investicích přemýšlí?

Není překvapením, že jinak než muži. V ženském světě vládne sázka na jistotu a výběr bezpečných investic. Ženy v oblasti financí a investic méně riskují. Na rozdíl, od mužů, kteří jsou schopni za rok zcela obměnit své investiční portfolio, ženskému světu vládne klid a stabilita.

Tento přístup se vyplácí. Ženy si dokáží udržet chladnou hlavu a nemají tendence podléhat tržním výkyvům. Na vrub jim jde také fakt, že většina žen zastává roli rodinného finančního ředitele. Stačí už jen tyto zkušenosti přetavit v první investici. Odměnou je jim vyšší průměrný roční výnos z investic.

Pomyslné hranice

Ze zmiňovaného výzkumu vyplývá, že 64 % z dotazovaných žen chce být více aktivní v rozhodování o svých financích. Zároveň ale 34 % žen jednou měsíčně kvůli penězům špatně usíná.

Investování je jedna z cest, jak tyto noční „děsy“ zahnat. Nutné je překonat bariéru strachu. Investice neznamenají složitost a ztrátu peněz. Jsou jako jízda na kole. Jakmile pochopíte princip, jde to samo.

Foto: Shutterstock

Všichni jsme si platově rovni…v březnu

Nerovnost v platech není třeba zdůrazňovat. Ženské platy dosahují úrovně těch mužských až v průběhu března a jsou v průměru o 18,9 % nižší. V tomto parametru patříme mezi nejhorší země v EU.

Proč začít investovat?

Nerovnost platů nebo zlepšení finančních příjmů, důvodů proč investovat je mnoho.

Inflace

Hlavním argument, proč investovat, je inflace. Ta již rok láme rekordy a dávno jsou pryč časy, kdy stačilo nechávat peníze úročit na spořicím účtu.

Současná situace by se dala shrnout pod všeříkající nálepku – “Kdo neinvestuje, dobrovolně se okrádá”.

Pasivní příjem

Pasivní příjem je často skloňované téma a pro mnoho lidí vytoužená meta.  Nelze ho brát jako spásu. Je třeba na něj nahlížet, jako na doplněk k aktivnímu příjmu a pomalu ho budovat.

Lepší přehled o financích

Investice dávají lidem lepší náhled na jejich finance. S investováním získávají mnohem detailnější přehled o svých financích a nahlížejí na ně z odlišného úhlu. Často dojde k odstranění zbytečných výdajů, které lze využít na investice.

Strach z investování je zbytečný

Mnoho lidí nezačne s investicemi kvůli počátečnímu strachu. Opak je pravdou. Investování je jako jízda na kole. Jakmile se naučíte základní principy, jde to samo.

Foto: se souhlasem Fingood

V začátcích pomůže Fingood Akademie

Právě k odstranění strachu vznikla Fingood Akademie. Ta v příjemném video formátu dává odpovědi na otázky, které si klade každý investor. 

Naleznete v ní témata o sestavení portfolia, přístup k riziku a mnoho dalšího. Vše je doplněno o rozhovory s investičními experty. Akademie je navíc zdarma!

Ve světě investic ještě převládá testosteron. Na na dlouho, díky ženám, které se rozhodly začít aktivně pracovat se svými financemi. Přidáte se k nim i vy?

Foto: Shutterstock, se souhlasem Fingood

Zdroj: Fingood, Wikipedia Commons

Tagy:
10 Komentářů
 1. Monika Skálová 3 měsíce ago

  Jsem ráda, že se ženy věnují více podnikání. Já jsem se rozhodla investovat do nemovitostí. Koupila jsem činžovní dům, na který jsem si objednala správu nemovitostí. Díky tomu se nemusím starat o žádné administrativní záležitosti spojené s domem. Mám jistotu, že je v dobrých rukou a že je o něj dobře postaráno. Tahle investice mi přináší stabilní příjem bez toho, abych se starala o celý dům sama.

 2. Tereza Příhodová 6 měsíců ago

  Osobně teda s investováním bohužel zatím moc zkušeností nemám. Zatím jsem zkoušela investovat pouze do drahých kovů. Ráda bych v tom ale pokračovala a zkusila i něco jiného. Dost mě lákají dluhopisy. U těch jsou ty výnosy prý často dost zajímavé. Bavila jsem se o tom ale s kamarádem a ten říkal, že pokud se rozhodnu vydat touto cestou, mohlo by se mi vyplatit mít pro správu dluhopisů nějaký speciální software. On prý používá Bondsys.

 3. MartinaSoučková 1 rokem ago

  Pokud se člověk rozhodne investovat, podle mě by měl začínat postupně a nejprve si vše takzvaně osahat. Ne dvakrát ale raději třikrát měř než řízneš.

 4. KláraOdehnalová 1 rokem ago

  Investuji pravidelně – sice zatím pomalu, ale posupně se do toho dostávám.

 5. Tereza Poláková 1 rokem ago

  Já už se taky těším, až budu mít volné finance a budu moct investovat. Momentálně investuji do naší firmy. Chtěla jsem zdokonalit SEO , udělat PPC reklamy, reklamy na sociálních sítích atd. Věřím, že firmu tato investice hodně posune a přinese to velký zisk, který budu chtít dál zhodnocovat.

 6. Kristýna Štírová 1 rokem ago

  Já jsem v tomhle taky pro klid a stabilitu. Ale na druhou stranu cítím, že je potřeba to nějakým způsobem investovat, protože peníze na účtu ztrácí hodnotu. Já jsem to doma udělala tak, že jsme si pořídili nový nábytek do obýváku. Líbily se mi hlavně rohové sedací soupravy, kterou jsem si dlouho přála. No a teď to vypadá tak, že nainvestujeme do jednoho realitního fondu.

 7. Romana Mlynářová 1 rokem ago

  Velmi lákavé, já jsem pro klid a stabilitu.

 8. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  po pravdě nemám co investovat a tahle sféra mě nikdy nezaujala… ale souhlasím s tím, že muži riskují a ženy jsou více při zemi 🙂

 9. NelaVávrová 1 rokem ago

  souhlasím s paní viz. výše, investice není má oblast, ať se snažím z článku motivovat

 10. Oblast investic a investování je mi na hony vzdálená, moc tomu nerozumím a mám dojem, že ani rozumět nechci.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account