Ocitli jste se na vedoucí pozici a najednou máte pod sebou tým lidí, kterému máte velet. Nebo už nějakou dobu v roli šéfa jste. Vaším úkolem je delegování. Aby z toho nebyl chaos, ba dokonce boj, je dobré si posvítit na pár základních pravidel a přiznat si něco o sobě.

Vedoucí pozice s sebou přináší změnu v zodpovědnosti. Už nerozhodujete jen o tom, co budete dělat vy sami, kdy a jak. Vaším úkolem je zajistit, aby celý tým byl výkonný a efektivní. Jste zodpovědní za výsledek, jenž tvoříte společně. Váš úspěch je i úspěch týmu. Někdo má v sobě přirozenou schopnost rozdat úkoly a vše běží jak po másle, nebo dostane skvělý tým, který ví co dělat, ale přiznejme si, takových situací je poskrovnu. Mnohem častěji se setkáváte s nedodržováním termínů, nabručenou atmosférou, nevýkonností, chaosem, nerespektování vašich leadrovských požadavků, vaší nutností dotahovat, co tým nezvládl, předělávat do noci, kontrolovat… Proč?

Umím být šéf?

No jasně, odpovíte, když mě povýšili. Myslet si to a být této role schopen je rozdíl. Doposud jste to byli jen vy sami, kdo si řídil svou práci, teď své myšlenky a požadavky musíte předat jiným. Když jsme narazily na problematiku delegování s jednou z mých klientek v koučování, kdy zakázkou bylo zefektivnit práci v týmu, odhalily jsme, že hlavní brzdou úspěšného fungování je ona sama. “Musím umět všechno, abych byla dobrý lídr, stejně to budu po všech předělávat a dotahovat. Nikdy to neudělají, jak já chci. Jsem nepostradatelná. Navíc dodržování termínů není jejich silná stránka, a tak je pro mě lepší si úkol dodělat sama. Sice jsem úplně vyřízená, ale je to tak, jak chci.” Má následná otázka ji přiměla se zamyslet: Čím to, že ti to nefunguje? Čím ty z týmu neděláš tým?

Když si tyto otázky položíte i vy, může vám naskočit pár zásadních bloků, proč nedokážete delegovat. Jedním z důvodů může být strach být v roli autority – šéfa, protože žijete v přesvědčení, že šéfové jsou zlí, despotičtí, nikdo je nemá rád, ale vy chcete být oblíbení a milovaní. Zejména ženy se s tímto pocitem v roli šéfky potýkají. A tak vaše delegování je nepřesné, nedůrazné, kamarádské, tak trochu bez hranic “Když to nedáme my, šéfka to dotáhne a nic se nestane”. Dále je na vině to, že neumíte vysvětlovat úkoly, říci přesně, co požadujete, vyjádřit jasně svou vizi, v myšlenkách a v práci máte chaos. Přeskakujete z úkolů, měníte je, chybí struktura a plán. Nebo prostě nevíte, jak na to. V takovém případě pomůže najít si mentora, nebo oslovit někoho, kdo má s delegováním zkušenosti a nechat si poradit, alespoň základ. Roli hraje také vaše vlastní sebedůvěra, kdy nevěříte sobě, týmu, ani to, že vše zvládnete. Tady rozhodně doporučuji pár sezení s koučem, který vám pomůže rozvinout vaše profesní (leadrovské) dovednosti nejen v delegování. Znát totiž potřebujete sami sebe, ale i členy svého týmu.

Nutnost znát slabé a silné stránky vaše i lidí v týmu

Často se stává, že v  týmu máte lidi, kteří umí to co vy, ale nikoho, kdo pokryje vaše slabé stránky. Máte spoustu kreativců, neb si s nimi rozumíte, ale systematik a organizátor vám chybí. Abyste dokázali delegovat, je nutné vědět komu a co svěřit. Podívejte se na svůj tým. Ale možná nejprve začněte u sebe. Napište si na papír své silné a slabé stránky. Stejně tak i jednotlivých lidí ve vašem týmu. Položte si otázky: Jaké má užitečné, odborné znalosti? Jaké má profesní- finanční, marketingové…? Jak se chová v týmu? Umí motivovat, vyjednávat, budovat vztahy…? Jaký má celkový přístup – strategické myšlení, svědomitost, systematičnost, kreativec…? Na internetu najdete i tabulky s přehledem týmových vlastností a můžete odškrtávat.

Jaký je váš tým? Pokryjete hodně dovedností, nebo všichni umíte jen to samé? Vykrývá někdo z týmu slabé stránky druhého, i ty vaše? Například Lenka je skvělý kreativec a má nápady, ale je chaotik. Mám tu někoho, kdo umí držet systém? A naopak? Znalost silných a slabých stránek vám poskytne obraz toho, komu co delegovat. Když Lence kreativci zadáte doplnit tabulky a udělat report, její nasazení nebude bůhvíjaké, nejspíše i s chybami. Ale taková Martina systematička se takového úkolu zhostí ráda. A bude ho plnit ráda, bude ho mít hotový ještě dříve, než jste zadali deadline, bude se při něm cítit sebevědomě, protože této oblasti rozumí. Je vám jasné kam mířím?

Delegování není jen o tom, říct “Udělej to”, ale hlavně vědět, komu úkol svěřit. Nezapomeňte, i rodina je tým, kde chcete, aby vše fungovalo.

Zdroj/autor: Petra Kubalová

Foto: Pixabay.com/ StockSnap

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account