V předchozím článku jsme si řekli, jaké jsou rozdíly mezi podnikání jako OSVČ a prostřednictvím tzv. eseróčka. Pojďme se teď zaměřit na OSVČ a další kroky, na které nesmíte zapomenout, než se s nadšením vrhnete do akce.
Živnosťák – a co dál?
Jak jsme psali, samotné získání živnostenského oprávnění je vcelku jednoduché. Bohužel, tím úřední nástrahy zdaleka nekončí. Musíte splnit ještě další povinnosti, zejména nahlásit se nejrůznějším státním orgánům a pojišťovnám. Začneme popořadě, podle toho, co je potřeba udělat jako první a jaké pokuty v případě nesplnění povinnosti hrozí.
Jednotný registrační formulář – pár tipů pro vyplnění
Stát se snažil začínajícím podnikatelům co nejvíce ušetřit práci a čas tím, že vytvořil tzv. Jednotný registrační formulář. Jeho prostřednictvím nejen ohlašujete živnost nebo žádáte o koncesi, ale vyplněním příslušných částí (části B a C) můžete své zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení oznámit zahájení výkonu samostatné výdělečné činnosti.
Tedy, splnit první dvě z několika povinností nového živnostníka. Na první pohled to vypadá jako skvělý počin. Zajdete na živnostenský úřad nebo Czech POINT, ohlásíte živnosti a rovnou se nahlásíte na sociálku a zdravotní pojišťovnu. Část nepříjemné administrativy hotova. Komunikace s úředníky úspěšně zredukována. Jenže to může mít svá úskalí.
Zahájení podnikání není živnostenské oprávnění!
Zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení se musíte nahlásit nejpozději do 8 kalendářních dnů od „zahájení výdělečné činnosti“. Tedy nikoliv od získání živnostenského oprávnění.
Zákon totiž předpokládá, že může existovat prodleva mezi obdržením živnosťáku a faktickým zahájením podnikání, tj. okamžikem, kdy začnete skutečně vykonávat činnost s cílem mít příjem (přijímat objednávky, vystavovat faktury, uzavírat smluv atd.).
Typicky se bude jednat o situace, kdy si živnostenské oprávnění vyřizujete v dostatečném předstihu nebo jen tak „do foroty“. Proč je rozdíl tak podstatný? Jde, jak jinak, o peníze.
Okamžik zahájení výdělečné činnosti je totiž rozhodný pro hrazení záloh, resp. výpočet výše odvodů. Není příliš racionální (pokud k tomu nemáte jiné důvody) odvádět pojistné na zdravotním a sociálním pojištění v případě, že zatím nevykonáváte podnikatelskou činnost směřující k příjmům. Pokud se zahájení nové profesní kariery nemůžete dočkat a zařizujete si živnosťák s tím, že se do víru podnikání vrhnete ihned, není co řešit.
Získání živnostenského oprávnění a začátek výdělečné činnosti se bude více méně překrývat, a na pár dnech příliš nesejde. Jinak tomu bude v situacích, kdy plánujete podnikat až za pár týdnů nebo měsíců. Pak se bavíme o rozdílu v řádech tisíců korun.
Pozor na pokuty
Úředníci na to mysleli a v příslušných částech Jednotného registračního formuláře vytvořili zvláštní kolonky „datum zahájení samostatné výdělečné činnosti“. Do nich napíšete určené datum a hotovo. Tedy, pokud jej znáte.
“Pokud chcete eliminovat spory s úředníky a dokazování kdy a jak jste zahájili samostatnou výdělečnou činnost, je tento postup sázkou na jistotu.”
Když konkrétní datum neznáte, nemusíte se tím trápit. Jednoduše tyto části Jednotného registračního formuláře ponecháte nevyplněné.
V okamžiku, kdy budete připravená se podnikání skutečně věnovat, můžete oznámení provést později, ale pak u každého subjektu zvlášť -předepsaným tiskopisem sociálce a zvláštním formulářem své zdravotní pojišťovně. Ale pozor, pokuta za neohlášení se může v obou případech vyšplhat až na 10.000,- Kč.
Odvody by po vás chtít neměli
I proto mohou mít někteří živnostníci obavy, aby po nich za období mezi získáním živnostenského oprávnění a zahájením samostatné výdělečné činnosti, úředníci sociálky nebo zdravotní pojišťovny přeci jen odvody nepožadovali. Neměli by. Chcete-li se však vyhnout pochybnostem, můžete současně s ohlášením živnosti oznámit i její přerušení. Vyplníte tedy dva formuláře: Jednotný registrační formulář, kterým ohlásíte živnost, a změnový list, kterým živnost přerušíte na dobu, kterou si sami určíte. Souhlasím, je to komplikované a poněkud … zvláštní. Ale pokud chcete eliminovat spory s úředníky a dokazování kdy a jak jste zahájili samostatnou výdělečnou činnost, je tento postup sázkou na jistotu.
Úskalími a zákruty přihlášení k dani, DPH, nemocenskému pojištění, EET, datové schránce a dalším důležitým formalitám vás provedeme zase příští úterý.
Tak směle do toho – a jestli máte dotazy, ptejte se, ptejte se! Pod článkem, na sociálních sítích… Jsme tu pro vás.
Autorka: Eliška Německá
Foto: Shutterstock
Za mě hodně dobré tipy, díky mocrát. Sama podnikám pár let. Můj manžel ale mnohem déle. Je ale také pravda, že jeho podnikání je už na úplně jiné úrovni. V jeho firmě se točí statisíce. Teď se například připravuje na velkou investici do nových strojů do firmy. Prý si je chce nechat dodat od Canmet a levné to určitě nebude.
Já jsem měla rozjezd podnikání ulehčený tím, že mě manžel podporoval a se vším mi pomáhal. Babičky nám hlídali děti, takže já jsem se mohla na plno věnovat svému snu o vlastní firmě. Firma se mi rozjela, akorát ještě potřebuju doladit virtuální sídlo firmy . Zatím nemám žádné zaměstnance, tak nepotřebuju platit drahou kancelář v Praze.