Nový rok přivítáme již za pár hodin a kromě příprav na bujaré oslavy si mnozí z nás chystají i něco dalšího – novoroční předsevzetí. Řekněme si však otevřeně, kolikrát se vám podařilo je dodržet déle než do konce ledna? U většiny bude odpověď znít nikdy, nebo málokdy. Zpravidla si totiž stanovíme cíl, který je příliš velkým soustem a nevidíme-li výsledky rychle, vzdáme to. Další potíž spočívá v tom, že si řekneme, co bychom měli udělat, ne to, co skutečně chceme. Případně přemýšlíme o tom, s čím přestat namísto toho, čeho chceme dosáhnout. Jak tedy na to, aby novoroční předsevzetí nevzala za své během prvních pár týdnů?
Skutečný závazek
Každé předsevzetí, aby bylo úspěšné, mělo by mít kořeny v pevném odhodlání něco změnit. Je nutné, abyste věřili tomu, že svého cíle můžete dosáhnout. Mějte tedy na paměti následující:
- zvolte si cíl, kterého opravdu chcete dosáhnout, a to pozitivně
- řekněte své předsevzetí dalším lidem ve svém okolí, mohou vám pomoci jej dodržet
- své předsevzetí si předem dobře promyslete, nedávejte si jej ukvapeně, mohlo by se totiž stát, že se necháte ovlivnit momentální náladou či prostředím
- Zodpovězte si nejprve otázky jako: Jedná se skutečně o mé předsevzetí, nebo to chce někdo jiný? Motivuje mě toto předsevzetí a dává mi energii? Je toto předsevzetí v souladu s mým životem a hodnotami?
Buďte realističtí
Klíčem k úspěšnému dodržení předsevzetí je nejen motivace, ale především také jejich dosažitelnost. Neukousněte si větší sousto, než dokážete sníst. Pokud chcete začít běhat, nedávejte si hned za cíl uběhnout maraton, ale třeba například to, že za tři měsíce zvládnete 5 kilometrů. Když postupujete po menších krocích, snáze uvidíte výsledky, které vám dodají energii a motivaci pokračovat.
Dejte si konkrétní cíle
Předsevzetí, že se začnete více hýbat, je pěkné, ale konkrétní cíl zní například takto: Jednou týdně budu chodit do posilovny. Někdo chce například do svého života vnést více péče o sebe či odpočinku, pak konkrétní cíl může znít například: Každý den věnuji půl hodiny meditaci / četbě knih / cvičení …
Zapište si to
Dejte svému předsevzetí i písemnou podobu, tak trochu tím uzavřete smlouvu sami se sebou. Jedná se o techniku jednoduchou, ale velmi účinnou. Můžete si tento svůj cíl zapsat i na malé lístečky, které si strategicky rozmístíte tak, abyste jej měli stále před sebou. Například v peněžence, na monitoru počítače či na lednici.
Připravte si plán
Pokud ve vás už jen slovo „plán“ evokuje cosi, co stejně nedochází naplnění, říkejte tomu klidně dle svého uvážení. Podstata by však měla zůstat stejná, tedy rozvrhnout si jednotlivé milníky, které vás dostanou k vytouženému cíli. Začněte tím, že si představíte, kam se chcete dostat. Postupně pak v mysli postupujte zpět k současnému okamžiku a zapište si určité mezistupně.
Buďte k sobě laskaví
Jsme jen lidé, což znamená, že chybujeme. Pokud se tedy něco nepovede, například jste některého ze svých milníků nedosáhli, nevadí, každý další den přináší novou příležitost. Nenechte se vyvést z míry, přizpůsobte se situaci, vždyť k cíli nevede vždy přímá cesta. Jediná jistota v životě je totiž změna, takže když nastanou nové okolnosti a je třeba své předsevzetí trochu upravit, neberte to nutně jako selhání. Kdo ví, možná právě tahle změna vás dovede k něčemu mnohem lepšímu.
Zapisujte si pokroky a odměňte se
Pokaždé, když dosáhnete nějakého ze svých milníků, nebo třeba i určitého progresu, zapište si to. Vést si deník pomáhá v tom, že si lépe uvědomíte své úspěchy a pokroky. Každý máme špatné dny, kdy chceme všechno vzdát, a právě v těchto chvílích velmi pomůže, když si připomeneme, čeho už jsem dosáhli. Motivuje vás to jít dál. Také je fajn, když se při dosažení určitého milníku odměníte.
Přejeme vám nejen hodně úspěchů při dodržování předsevzetí, ale také do celého nadcházejícího roku. Berte vše s nadhledem, a to včetně předsevzetí, která si nutně nemusíte stanovovat právě nyní, ale klidně kdykoliv během roku. Vždyť stále potřebujeme snít a mít před sebou nějaké cíle.
Zdroj: mindtools.com, redakční text
Foto: Shutterstock