Ať už děláte práci, která vás nebaví, žijete ve vztahu, ze kterého se vytratila láska a je to jen zvyk anebo jste prostě jen úplně vyčerpaní. Pravděpodobně jste někde cestou životem ztratili sami sebe. Stane se to každému, jen je důležité navrátit zpátky do života radost a nejen to. Jak na to a mnohem více prozradila mentorka Veronika Navarro.

Žijete sebe?

Možná se ale ptáte, co to znamená. “Každý z nás ví, co znamená žít sebe. Jen jsme to cestou životem zapomněli. Upadli jsme do každodenního kolotoče starostí, práce, nefunkčních vztahů a může nám připadat, že nežijeme svůj život nebo že nám život nějak utíká mezi prsty, a že je těžké nalézt zpátky sami sebe,“ sděluje mentorka Veronika Navarro a dodává. “Žít sebe znamená žít autenticky. Dělat to co nás baví, naplňuje, dělá nám radost. Ale i to nastavovat si zdravé hranice a vnímat svoji sebehodnotu. Jen tak, když se postaráme prvně o sebe můžeme být tady v plné sílé pro druhé.  Z vyčerpaného poháru se špatně dává a hlavně, vede to k potížím, nemocím, stresu, přetížení, a to určitě všichni známe.”

Základ každé lidské bytosti je přežít, což v praxi znamená, přizpůsobit se okolí a býti jim přijímané. Už děti jsou vychovávány v tomto “ přizpůsobení se”, a tak si pak cestou do dospělosti můžeme nést vzorec, že se musíme všem a pořád přizpůsobovat a tím pádem zapomene žít sebe. Žít sebe, ale neznamená nadřazení, pýchu či narcismus. Zdravá sebehodnota a hranice jsou v naprostém pořádku.

Foto: Unsplash

Jak poznám, že nežiju sebe

Zkuste si odpovědět na následující otázky, jestliže alespoň jednou odpovíte ano, tak nežijete sami sebe. Děláte práci, která vás nenaplňuje? Žijete ve vztahu, který nefunguje a nic vám nepřínáší – jen starosti a vyčerpání? Cítíte se dlouhodobě vyčerpaní a unavení? Nemáte smysl života, a to proč vše okolo vlastně děláte? Nic vás nebaví a jste  “otrávení životem”?

Právě teď by vám mělo dojít, že s největší pravděpodobností není něco v pořádku. Takhle přece život nevypadá anebo by neměl takto vypadat. Co ale s tím, kde vlastně začít. Nebude to jednoduché, nebude to hned všechno najednou, ale určitě to bude stát za to!

Návrat k sobě, k radosti

Každá lidská bytost má přání, sny a touhy. Jen málokdo si je plní. Popřemýšlejte, kdy naposledy jste si vy sami splnili to, o čem doopravdy sníte a neřešili jste, co na to řekne okolí, jestli je to vhodné či správné apod. “Abyste opravdu mohli žít sami sebe a vrátili si do života radost, energii a pocit naplnění, je potřeba nejprve začít otázkou – Čím si bráním v tom žít sebe a plnit si přání a být šťastná?. Na nic nečekejte a vše si poctivě sepište” doporučuje Veronika Navarro a dodává. ”Pečlivě si projděte své odpovědi a přemýšlejte, jakto, čím si bráníte, klidně můžete krůček po krůčku, změnit. Oproti tomu si sepište svá přání a zkuste si navrhnout a promyslet cestu k nim. A přesně tady vám to do sebe všechno začne zapadat a začnete zase pociťovat radost a uvědomíte si, že změnu máte zcela ve svých rukách.”  Nezapomínejte, že všechno je možné, jen my lidé jsme si zvykli mít nějaké hranice, které nám nastavili například rodiče. Zkuste je překročit a nadechnout se volnosti.

Foto: Unsplash

Žádné zázraky na počkání

Tak už víme, co bychom si chtěli splnit, jak bychom chtěli žít, ale samo se to dít nezačne. Je na tom potřeba začít pracovat a vyvinout určitou sílu a energii. Uveďte sny v realitu. Chcete dělat vysněnou práci? Zjistěte si, jaké jsou podmínky pro to, abyste mohli ji mohli vykonávat, zda je potřeba se něco přiučit či dokonce udělat si nějaký rekvalifikační kurz apod. Chcete odejít z nefunkčního vztahu, promluvte si s partnerem a vyřešte aktuální situaci. “Abychom mohli opět žít sebe je potřeba udělat nejen první krok, ale i druhý, třetí a tak dále. Nikdo nás nepřijde zachránit a nebude žít náš život za nás. Tohle se neděje a takto to nefunguje. Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi a šťastnými a nešťastnými – těmi, kteří žijí sebe – je v přebírání zodpovědnosti za svůj život, kroky, které dělají a postoj, který k životním okolnostem mají. Převezměte zodpovědnost, za své sny a radost, “uzavírá Navarro.

Foto: Unsplash, Shutterstock

Autorka: Veronika Navarro

Tagy:
6 Komentářů
 1. Tereza Příhodová 2 roky ago

  Super článek. Mě teda dostala hned ta první věta. Právě s tím, že se z našeho vztahu vytratila taková ta jiskra teď s manželem bojujeme. Bohužel náš vztah poslední dobou upadá do čím dál většího stereotypu. Mě například napadlo, že bychom to mohli zkusit zachránit tím, že vyzkoušíme něco nového. Něco co jsme ještě nikdy nezkusili. Napadly mě například takové ty párové erotické masáže, viz například https://mataharisalon.cz/cs Otázka ovšem je, jestli by tomu manžel byl přístupný. Asi si s ním o tom zkusím promluvit.

 2. EsterNováková 2 roky ago

  Vůbec bych si dnes asi nenechala dělat živý plot na zahradě. Já jsem spíše pro nějaké originální řešení. Proto se mně zalíbilo, když jsem slyšela, že nějaká firma v okolí našeho bydliště dělá ploty na klíč, tuším že to byla https://www.hk-ploty.cz/ Plánujeme si postavit takový pracovní hub v Holešovicích, a tak možná jako firma oslovíme experty na oplocení.

 3. HelenaSvatková 2 roky ago

  Již léta žiju sama sebe a je to krásný pocit.

 4. Romana Mlynářová 2 roky ago

  Dobře, dám sny v realitu

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account