Slyším to dnes a denně, investování by asi bylo fajn, ale kde na to brát? Všechno letí nahoru a nemáme už kde vzít. Výdaje opravdu rostou. Průzkumy ukazují, že 7 z 10 lidí se chystá šetřit. Odpustí si nezbytné výdaje. Škrtají fitness centra, odkládají nákupy elektroniky. Nakupují levnější zboží.

Mnoho lidí vůbec neví, jaké mají příjmy a výdaje. Tedy, kolik chodí výplata, ví asi každý. Za co ji ale utratí, už málokdo. Když si ale uděláme přehled, najednou můžeme najít rezervy. Jak na to? Existuje několik způsobů, tak se na ně pojďme podívat.

Přehled příjmů a výdajů

Máme několik možností, jak si vést přehledy o svých výdajích. Už naše babičky nebo spíš prababičky měly obálkovou metodu. Obálka na bydlení, další na potraviny, jiná na pojištění a tak dále. Když se mrknete na půdu, možná najdete sešity, kde si naši prarodiče psali příjmy a výdaje. Někdy je to docela úsměvná podívaná.

Dnes to máme mnohem jednodušší. Zkuste naší kalkulačku příjmů a výdajů. Jednoduše vyplníte a máte přehled. Bude to chvilku trvat. Opravdu se zaměřte na všechny výdaje, které pravidelně měsíčně platíte. Optimální je mít výdaje do výše 35 % příjmů domácnosti. Připadá vám to moc? Zkuste hledat rezervy ve výdajích. Znáte to, stovka sem, stovka tam.

Některé banky ve svém internetovém bankovnictví automaticky třídí platby do šuplíčků jako jsou potraviny, auto, vzdělání atd. Pokaždé, když zaplatíte v supermarketu, zařadí platbu do potravin. Kupujete knížku v knihkupectví? Šup a platba je zařazena do vzdělávání. Posíláte platby za školní jídelnu nebo zrovna platíte v restauraci? Platba se zapíše do šuplíku potraviny a tak dále. K tomu všemu banka připraví i grafy vašich příjmů a výdajů. Hned vidíte, kolik jste utratili.

Nenabízí tyto služby vaše banka? Nevadí. Naštěstí žijeme v době elektronické. Můžete použít některou z chytrých aplikací, ke které připojíte své bankovní účty. A jednoduchou  formou zjistíte, kolik peněz vám přichází a kolik a za co utrácíte. Třeba zjistíte, kde zbytečně vyhazujete peníze.

Mezi nejoblíbenější appky českých vývojářů patří například aplikace Spendee nebo Wallet. Data jsou šifrovaná a nesdílí se třetím stranám. Mnohem příjemnější než ručně zapisovat, nemyslíte?

Kde hledat rezervy?

Stále mluvím o rezervách, které máte hledat. Nemáte páru, kde? Tak se zkuste podívat na pár příkladů.

Máte předplatné na televizní kanály? Opravdu trávíte čas u televize a využíváte je všechny? Máte Netflix, ale film si pustíte jednou za měsíc? Nevyplatilo by se tedy stáhnout si film, který zrovna chcete, než si platit pravidelné předplatné?

Jezdíte MHD? A víte, že měsíční Lítačka vás vyjde dráž než roční? Při koupi ročního kupónu ušetříte 3 000 Kč.

Zkuste někdy v noci zhasnout a rozhlédnout se kolem sebe. Kolik kontrolek kolem vás svítí? Spotřebiče ve standby režimu. V každém pokoji nabíječka na počítač nebo telefon v zásuvce. Zapnutá tiskárna, ze které tisknete jednou za uherský rok. Pohotovostní režim elektroniky. Řeknete si, to jsou maličkosti! Pohotovostní režim elektroniky nám sice šetří čas, ale tato časová úspora se odráží na vašem účtu za elektřinu. Ročně to opět může být i několik tisíc korun. Tak vypněte, co zrovna nepotřebujete.

Stejně je to s topením. Dnes aktuální. Čteme to nyní na každém rohu, stáhněte topení o jeden stupeň a ušetříte 5-10 % nákladů za energie. Stejné je to se spotřebou vody. Vana je fajn, ale sprcha sníží náklady. Nebo naplnit pračku či myčku na maximum.

Stále ještě jsou možnosti rezerv. Hledejte rezervy i v těch nejmenších položkách. Udělejte si přehled všech výdajů, i těch drobných, které by vás nenapadly a zjistíte, že stovka sem, stovka tam a v ročním součtu to dá pěknou sumu, která už by mohla sloužit pro váš záměr investovat.

Zjistili jste v naší kalkulačce, že výdaje jsou vyšší než příjmy? Nebo že jste koncem měsíce na nule? Pojďme to probrat a udělat si v příjmech a výdajích pořádek. Můžeme zjistit, jak navýšit příjmy a kde snížit výdaje. A třeba najdeme i rezervy na investování, abyste si mohli udělat finanční polštář do budoucna.

Kontaktujte mě, společně to zvládneme.

Autorka: Veronika Čerňanská, architekt osobních financí

Foto: Shutterstock

Tagy:
4 Komentářů
  1. Jaroslava Korpášová 2 roky ago

    Tak to bych řekla, že i mám. Celý život jsem to já, kdo má rodinné finance pod kontrolou a zatím jsme vždy s penězi vyšli.

  2. MichaelaHoráková 2 roky ago

    Myslím, že je mám pod kontrolou.

  3. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Dobrý den, super článek. Dneska je podobná osvěta hodně potřeba. Já jako bytová designérka taky radím lidem, kde ušetřit. Třeba hodně se teď bavíme o nákladech na topení, pochopitelně. Nedávno jsem měla rekonstrukci bytu a zjistili jsme, že má celou jednu vlhkou stěnu. Tak jsme použili krém od http://injektaz-zdiva-svepomoci.cz/ na injektáž zdiva a zbavili jsme se toho. Výsledek? O dost sušší, čistší a v neposlední řady taky ekonomičtější domácnost. 🙂

  4. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Líbí se mi to.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account