Mám dát v práci výpověď? Pokud existuje důvod, proč vás tato otázka v průběhu roku napadla, čtěte dál… I přestože zvažujete všechny faktory – stabilitu, spokojenost a úroveň úzkosti, rozhodnutí „ano“ či „ne“ má svůj vlastní sled důsledků a výhod. Pravděpodobně můžete narazit při svém rozhodování na paralýzu a jinými slovy přemýšlet natolik, že vám to zabrání v pohybu vpřed. Kariérní odborníci doporučují napsat si všechny faktory do bodové stupnice. Jakmile totiž přiřadíte určitým bodům číslo, budete se snadněji moci pohnout z místa. 

Jaké mohou být důvody, proč skončit ve své práci?

1. Toxické pracovní vztahy, které ohrožují vaše zdraví

Jedním z nejdůležitějších důvodů k ukončení práce je pokud má negativní dopad na vaše tělo nebo mysl. Každodenní jednání s toxickou pracovní kulturou, manažerem nebo spolupracovníkem může vést k vyhoření a zhoršit vaše chronické zdravotní problémy. Musíte brát v úvahu své emoční a duševní zdraví. Pokud totiž nemůžete přivést své nejlepší já do práce, což je zdravá verze vám samých, pak nebudete dělat svou práci na nejvyšší úrovni. Pokud však máte práci, kterou jste dělala ráda, zkuste si nejprve promluvit o této situaci se svým nadřízeným a konflikt vyřešit. V případě, že to situaci nezlepší, alespoň budete vědět, že ze své práce odcházíte tak, že jste udělali všechno, co bylo ve vašich silách.

2. Práce již nesedí vašemu životnímu stylu

Kariérní poradce Tomáš vzpomíná na práci pro start-up, kde průměrný věk jeho zaměstnanců byl 26 let. „Byla to zábavná a časově náročná práce, ale kdyby mi dnes nebylo 35 let a neuvažoval jsem o rodině a dětech, asi bych v ní pokračoval. Tehdy jsem se ale rozhodl odejít a najít si místo, ve kterém budu více časově flexibilní.“ Je normální, že věci, které vás v minulosti bavily, vás dnes nemusí naplňovat. Zároveň jak se mění vaše okolí a životní priority, mění se i priority na vaše zaměstnání. Je proto důležité vyhodnotit, jaký druh práce odpovídá vašemu současnému životnímu stylu.

Foto: Shutterstock

3. Necítíte ve své práci žádný smysl

Ve studii LinkedIn z roku 2019 uvedlo 35% z 3000 dotazovaných profesionálů, že hlavním důvodem, proč se jim nelíbí jejich práce, je to, že nepociťují její smysl. Profesionálové tráví 90 000 hodin svého dospělého života prací a mnozí z nich chtějí, aby se tento čas efektivně počítal mezi jejich koníčky. Zeptejte se proto sami sebe: sdílíte vy a vaše společnost stejné hodnoty? Mluvíte hrdě o své práci? Cítíte, že je vaše práce hodnotná? 

4. Nemáte ve své práci žádný vliv

Mít „vliv“ nemusí nutně znamenat, že jste šéfem nebo že máte rozhodovací právo nad ostatními. Jde o to, mít slovo při svých každodenních povinnostech a mít pocit, že vaší prací přispíváte k chodu společnosti. Jste schopni vést otevřený a upřímný rozhovor se svými manažery nebo kolegy? Jsou v těchto rozhovorech relevantní vaše názory? Jsou zohledněna vaše doporučení? Perspektiva vlivu každého se může lišit, ale vliv je často o respektu a je lidskou přirozeností chtít být respektován.

Foto: Shutterstock

5. Nemám vidinu postupu

Uspořádejte schůzku se svým manažerem a vyjádřete své přání ve společnosti někam pokročit. Klíčem je přistupovat ke konverzaci s ohledem na termín (až už je to 3 nebo 12 měsíců). Zeptejte se ho co můžete v dalších šest měsících udělat proto, aby byl váš postup reálný. Poté se každý druhý měsíc hlaste se svým progresem. Pokud na šestiměsíční hranici nedošlo k žádnému pokroku, můžete odejít, aniž byste byli sužováni pochybnostmi, jestli jste neodešla příliš brzy. 

6. Přestala jsem kariérně růst

Lidé často považují růst za vyšší plat nebo titul, ale množství nových dovedností a větší odpovědnost, kterou ve své práci získáváte, stojí za zohlednění při hodnocení vašeho postupu. Řekněme, že jste se svým současným platem spokojeni, ale nejste spokojeni s pracovním titulem a jeho srovnáním s tituly vašich vrstevníků. Pokud každé čtvrtletí přebíráte nové odpovědnosti a přešli jste od zadávání faktur do pozice vedoucí účtárny, lze to považovat za cenný růst. Otázka titulu, co stojí na vaší vizitce, pak nemusí být tak důležitá. Otázka, kterou si ale musíte položit je: jsem na vzestupné dráze, co se týče mých dovedností? 

7. Fantazírujete o tom, že máte novou práci

Chcete-li pochopit, zda opravdu toužíte po změně kariéry (nebo si jen potřebujete vzít dovolenou), představte si svou budoucnost a vizualizujte si, jaké jsou vaše dlouhodobé cíle. Ty si pak zapište, navrhují kariérní poradci. Zítra tedy nemůžete přestat pracovat ve své současné firmě, protože máte hypotéku, kterou musíte platit, a rodinu, o kterou se musíte starat, ale je dobré začít mapovat, jaké kroky podniknout, abyste získali svou práci snů. Přemýšlejte o tom, jaké dovednosti, kvalifikaci nebo další vzdělání můžete během této doby získat. Možná zjistíte, že vaše vysněná práce je hezký koníček, který bude stačit, když zůstane ve volnočasovém sektoru. A nebo tím získáte motivaci získat „svůj koníček“ jako hlavní pracovní závazek.

Foto: Shutterstock

Zdroj: LinkedIn, Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account