Projekt “Vědomá žena”: Cesta k osobnímu růstu a plnějšímu životu
Jana a Radka vytvořily projekt Vědomá žena. O čem je? Během 10ti víkendových setkání vás provedou na cestě k sobě samé, ke svému sebevědomí, k seberealizaci a plnějšímu životu ve vnitřní svobodě.
Poskládaly totiž ženská klíčová témata tak, aby ženy mohly nahlédnout do hloubky svého osobního příběhu a vědomě růst tam, kde cítí potřebu změny. Od letošního ledna běží první cyklus a vzhledem k velkému zájmu dámy plánují další na září 2016. Pro rok 2017 přitom plánují navazující projekt Milovaná žena. Díky osobní i profesní jinakosti nabízí ženám široký záběr terapeutických přístupů a nejen to činí jejich projekt originálním. Více o jejich projektu se dozvíte tady.
Životní motto: Žít vědomý život ve spojení sama se sebou
Životní změna: Jana začala po letech práce v nadnárodní korporaci zjišťovat, že taková práce už pro ní není. „Přála jsem si nezávislost, řídit si čas po svém, vytvořit něco vlastního a vydělávat si prostředky, které nejsou omezené platem a případnými odměnami,“ říká k tomu dnes. Radka si zase nedokázala představit, že by se po mateřské vrátila zpět do běžného zaměstnání. „Chtěla jsem si dál rozhodovat o tom, jak často s dětmi budu a taky dělat práci co sytí mé srdce a dává mi smysl,“ říká Radka.
4 otázky pro zakladatelky projektu Vědomá žena
Obě jste pracovaly v korporaci a teď podnikáte. Jaké to má podle vás výhody a nevýhody?
Jana: Mám vystudovanou VŠE a dlouhá léta jsem se zabývala marketingem. Pracovala jsem na různých pozicích v různých firmách i korporaci, spoluvlastnila reklamní studio a provozovala restauraci. Vydělávala jsem si nemalé peníze, žila hodně v poklusu a zdánlivě mi nic nechybělo. Přesto se uvnitř mne začaly objevovat velké a nesnesitelné vnitřní tlaky, které mne přiměly na sobě pracovat. Absolvovala jsem spoustu seminářů a seznámila se s řadou technik osobního rozvoje. Bylo mi postupně lépe a lépe, ale stále jsem pokračovala ve svém hektickém pracovním životě, a to i přes to, že se mi narodila dcera. Kombinace mateřství a nepolevení v práci u mne vyústilo v syndrom vyhoření.
Najednou jsem věděla, že v tomhle už nemohu dál pokračovat a zcela jsem změnila svůj život. Absolvovala jsem výcvik Pomoc rodinám systemickými metodami podle Berta Hellingera a začala postupně podporovat lidi v jejich osobnostním růstu. Jako zaměstnanec jsem se starala jenom o svoji práci a měla jistotu zázemí a výplaty. V podnikání jsem na vše sama, nesu plnou zodpovědnost i všechna rizika, navíc bez jistoty příjmu a toho, že nevím, co bude zítra. Cesta je to klikatá a nevyzpytatelná, která mě učí důvěřovat životu, je velkou příležitostí pro růst, učení se, svobodu a dělání věcí, které mi opravdu dávají smysl.
Radka: Po gymnáziu jsem měla velmi těžké období, neb z mého života nečekaně, tragicky odešli dva nejbližší lidé. Odcestovala jsem do zahraničí, kde jsem rok studovala cizí jazyk a snažila se najít odpovědi na tyto bolestné ztráty a smysl lidského bytí… Po návratu jsem začala pracovat v mezinárodních korporacích, kde jsem dobře uplatnila svého obchodního a organizačního ducha. Na svůj věk jsem si uměla vydělat slušné peníze a díky tomu jsem mohla cestovat dál po světě, což mě nabíjelo dobrodružstvím a nadějí na lepší život.
Když jsem poznala svého manžela, probudila se ve mne touha si dostudovat obor, který mne lákal už jako teenagera. Většina knih a setkání, které můj život formovaly, byly z oboru psychologie a duchovního vnímání života. A tak jsem opustila svět korporace a zasedla ve svých 25ti letech opět do lavice, tentokráte na psychoterapeutické fakultě. Když jsem se po škole dál rozhodla absolvovat 5ti letý psychoterapeutický výcvik tak jsem ještě netušila, že se během mých studií narodí naše dvě báječné děti. 🙂 Dnes bych svůj podnikatelský život neměnila za zdánlivou jistotu ve firmách jako zaměstnanec. Jsou sice období, kdy je těžší žít v nejistotě bez trvalého příjmu, ale uvěřila jsem za ty léta „nejistoty“, že peníze ke mne vždy přijdou včas.
Jak se vám daří sladit péči o rodinu a podnikání?
Jana: Vzhledem k tomu, že už roky pracuji sama na sebe, jsem zvyklá neomezovat pracovní dobu na 8 hodin denně, 5 dní v týdnu. Pracovala jsem, když bylo potřeba, třeba v noci nebo o víkendu. Toto se mi velmi hodilo i po narození mé dcery, kdy se mi pracovní a soukromý život ještě více prolnuly. Jediným a podstatným rozdílem je to, že o tom, kdy budu pracovat, nerozhoduji zcela já sama. Dítě se nedá v případě potřeby vypnout. 🙂 Na jedné straně mě to naučilo věci neodkládat a pokud to jde si vytvořit časovou rezervu. Na druhé straně si plně a vědomě užívat volné chvíle pro sebe, s dcerou a mým mužem. Neodmítám pomoc s úklidem ani hlídání, nepotřebuji být ve všem dokonalá a řídím se svými vlastními pocity.
Radka: Daří se mi sladit tyto dvě oblasti vždy podle toho, čemu se rozhodnu dát prioritu. 🙂 Častěji se stává, že vítězí má rodina, hlavně děti. Celkově pracuji mnohem méně než dřív, ale vydělám si stejné peníze jako na začátku podnikání. Podařilo se mi rozšířit své vědomí do formátu, že nemusím denně dřít, abych se uživila. A taky jsem nejspíš za ty léta snížila očekávání, co pro mne blahobyt vlastně znamená. Chci mít především blaho ve svém bytě, tj.v mém těle, v mé rodině a ve vztazích s druhými. Proto se tolik nehoním v práci a myslím, že klienti to cítí a mohu je tím inspirovat ke vlastní rovnováze.
Věnujete se především práci se ženami.
Jaké vlastnosti vám přijdou vyloženě ženské a proč? A potlačujeme dnes některé z nich? Co myslíte?
Jana a Radka: Žena je orientovaná na vztahy a lásku, je úzce spojena se svou intuicí, tělem, přírodou a životem jako takovým. Je-li společnost a ženská generace zdravá, jsou ženy přirozeně v kontaktu se svou skutečnou podstatou a intuitivně cítí své místo na světě. Dnes však žijeme v době, kde je více přítomna mužská energie. Ve společnosti, která je zejména zaměřená na výkony a výsledky, neustálý růst, analytické schopnosti a rychlé rozhodování. Ženská energie je oproti tomu láskyplná, přijímající, životadárná, milující, proměnlivá, uvolněná a schopná volného proudění. Pokud nežijeme svou ženskou podstatu, tak na nás tyto nároky současného systému společnosti vytvářejí nežádoucí tlak a stres. Pak jsme z tohoto tempa frustrované a vyčerpané, i když nám zdánlivě nic nechybí, stále jako by to nebylo ono.
Máte třeba nějaký tip na zlepšení ženské energie?
Jana a Radka: Pokud je to jenom trochu možné, dopřávejte si čas sama pro sebe každý den, dejte tomuto prostoru prioritu. Hýčkejte své tělo a naplňujte si své potřeby, ne až jindy, ale teď! 🙂 Sdílejte své radosti i těžkosti s kamarádkami, s partnerem nebo navštěvujte ženské kruhy, společenství. Dovolte si nejen pracovat, ale i hrát. Co jste rády dělaly jako malé dívky? Udělejte občas něco jinak, oblékejte se žensky a dopřejte si být sexy. Prohlubujte se ve svém potenciálu, tvořte a žijte pravdivě. Ženská energie je proudící a živá, mužská je orientovaná na výsledek a výkon. Nechte mužům jejich místo a dovolte si nechat v jeho kompetenci tzv. mužské záležitosti. Ukažte svému muži, jak voní, chutná a proudí život. Starejte se o to, abyste se měly hezky, dovolte si bezmyšlenkovitost, mírný chaos, potěšení a buďte šťastná tady a teď. Šťastná žena tvoří šťastnou rodinu a šťastnější společnost.
Profesní info od Jany a Radky
V našich privátních praxích mohou ženy pokračovat ve svém osobnostním růstu již individuálně. Mohou si samy vybrat, jaký přístup a metoda jim sedne. Používáme profesní znalosti a zkušenosti z logoterapie a existenciální analýzy, systemické konstelace, práce s myšlenkovými strukturami, tělem a emocemi, arteterapii a muzikoterapii, meditace, energetické léčení – buněčné programování, kineziologii, koučink profesního rozvoje a duchovního růstu.Snažíme se vždy pro jednotlivce zvolit takový profesní nástroj, který rezonuje s jeho vnímáním světa a s respektem a úctou k jeho vlastnímu příběhu jej doprovázíme k uzdravení a růstu.