Všichni po něm toužíme, ale mnozí z nás vědí, že k němu vede trnitá cesta. Sebevědomí. Ten pocit důvěry ve vaše schopnosti ovládat svůj život je nesmírně důležitý pro psychickou i fyzickou pohodu každého z nás a podle odborníků také nejmocnější zbraní v tom, jak být úspěšný ve svém osobním i pracovním životě. Věříte si? Máte důvěru ve své schopnosti? Líbí se vám vaše postava? Pokud je alespoň jedna vaše odpověď negativní, pak čtěte dál…

7 tipů, jak si zvýšit sebevědomí

Foto: Shutterstock

1. Přestaňte se srovnávat s ostatními

Denně prohlížíte sociální sítě a frustrovaně se pravidelně dostáváte k závěru, že váš život není zdaleka tak zábavný, vaše oblečení tak cool a vaše pleť tak dokonalá, jako u ostatních? Porovnáváte svoji výplatu s platem své kamarádky? Řešíte, že vaše děti nejsou tak šikovné, jako ty ve školce? Teorie sociálního srovnávání vysvětluje, že je to naprosto přirozené. Ale to vám pravděpodobně sebevědomí nijak nezvýší. Dokonce to může být v mnoha ohledech naprosto opačný efekt.

Studie z roku 2018 publikovaná v Personality and Individual Differences zjistila přímou souvislost mezi závistí a tím, jak se sami cítíme. Konkrétně odborníci uvedli, že když se lidé srovnávají s ostatními, zažívají závist. A čím více závisti v sobě máme, tím hůře se sami cítíme.

Proto si nejprve připomeňte, že vaše pocity nejsou užitečné. To, co vidíte na sociálních sítích je vždy jen zlomek toho, co dotyčný chce, abyste viděli. Každý běží svůj vlastní závod a život není soutěž.

Foto: Shutterstock

2. Obklopte se pozitivními lidmi

Udělejte si chvilku a zamyslete se nad tím, jak se cítíte díky svým přátelům. Zvednou vám pokaždé náladu nebo vás svými poznámkami neustále sráží? Soudí vás nebo vás přijímají takové, jací jste? 

Lidé, se kterými trávíte čas, mohou ovlivnit vaše myšlenky a postoje k sobě samým, možná více, než si uvědomujete. Věnujte tedy pozornost tomu, jak se cítíte v jejich společnosti. Pokud vám setkání nedělají dobře, možná přišel čas se rozloučit, a místo toho se obklopit těmi, kteří vás milují a chtějí pro vás to nejlepší. Sebevědomí a pozitivní přístup jdou ruku v ruce.

Foto: Shutterstock

3. Pečujte o své tělo

Tento tip, jak být sebevědomější, je založen na myšlence, že je těžké cítit se dobře, když svému tělu ubližujete. Sebeláska je alfou a omegou vašeho úspěchu. Zaměřte se na zdravé stravování, které nebudete řešit jen proto, že chcete zhubnout, pohyb, meditaci či spánek. Právě meditace vám může pomoci naučit, jak zastavit negativní hlasy ve vaší hlavě, které narušují vaši sebedůvěru. 

Foto: Shutterstock

4. Buďte k sobě laskaví

Sebe-soucit znamená, že se k sobě budete chovat laskavě, i když uděláte chybu, selžete nebo zažijete neúspěch. Právě to vám umožní stát se emocionálně flexibilnějšími a pomůže vám se lépe vypořádat s náročnými emocemi. Studie z roku 2015 spojuje sebe-soucit a sebevědomí a vysvětluje, že i když se ocitneme v náročné situaci, je důležité uvědomit si, že nikdo není dokonalý a občas chybovat je naprosto přirozené. 

Foto: Shutterstock

5. Procvičujte si pozitivní sebemluvu

Negativní hlasy v hlavě mohou omezit vaše schopnosti a snížit vaše sebevědomí tím, že přesvědčíte své podvědomí, že něco „nezvládáte“, že je to „příliš těžké“ a nebo že byste to „ani neměli zkoušet“. Optimistický přístup naopak může podporovat sebe-soucit a pomoci vám překonat pochybnosti o sobě a přijmut nové výzvy. 

Až si příště začnete myslet, že nemáte na schůzce, co mluvit, nebo že jste příliš z formy na cvičení, připomeňte si, že vaše myšlenky nejsou vždy přesné. Pak najděte způsob, jak tyto myšlenky proměnit v pozitivnější sebemluvu. 

Jak mluvit sama sebou pozitivně:

„Všechno, co musím udělat je zkusit to.“ místo „Tohle je nemožné.“ 

„Alespoň jsem se něco naučila.“ místo „Nic neudělám správně.“ 

„Každý má silné a slabé stránky“ místo „Nesnáším mluvení na veřejnosti.“ 

Foto: Shutterstock

6. Čelte svému strachu

Přestaňte věci odkládat, dokud se nebudete cítit „lépe“. Jedním z nejčastějších způsobů, jak si vybudovat zdravou sebedůvěru, je postavit se svým obavám čelem. 

Všichni se bojíme, že něco zkazíme, ztrapníme se nebo špatně řekneme. Přesto odborníci doporučují jít takzvaně s kůží na trh. Trochu pochybností o sobě samém může dokonce pomoci zlepšit váš výkon. Možná zjistíte, že být trochu úzkostný nebo udělat pár chyb není tak špatné, jak jste si zpočátku mysleli. A pokaždé, když budete čelit svému strachu, posunete se vpřed. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: Personality and Individual Differences, Wikipedia Commons, WHO

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
6 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 2 roky ago

    prima, myslím, že podle těchto zásad žiju celý svůj život 🙂

  2. EsterNováková 2 roky ago

    Abych se cítila lépe a měla také vyšší a lepší sebevědomí, rozhodla jsem se, že si budu každý týden kupovat nějaké růže při cestě do práce. Pak se na mě i dívají ženy kolegyně a diví se, od koho že jsem to zase dostala https://www.bellesfleurs.cz/bile-ruze-ff1079/ bílé růže. Když já to květinářství v Praze mám po cestě do práce.

  3. MartinaBěhalová 2 roky ago

    Hezký článek super inspirace jak se starat o sebe.

  4. Jistě inspirativní příspěvek, každý si v něm něco najde…

  5. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Inspirativní článek.

  6. NelaVávrová 2 roky ago

    super inspirace, snažím se v podobných kolejí.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account