Mnoho lidí si klade náročné cíle. Obstát v práci, v rodině, ve svém okolí. Jednoduše proto, že si myslí, že se to očekává, a protože tak byli vychováni. Přesvědčení o sobě samém, které si osvojíte, silně ovlivňuje způsob, jakým žijete. Pokud změníte způsob, kterým myslíte, dokážete změnit i svůj život. Platí to jak v osobním, tak pracovním životě.

Kdo nic neriskuje, nic neztratí, ale ani nezíská

Někteří z nás jsou přesvědčeni, že veškeré životní změny a úspěchy jsou dány na základě vrozených schopností a talentu. Jiní přistupují otevřeně k výzvám, protože se domnívají, že úsilím a pílí lze dosáhnout čehokoliv. Psycholožka Carol Dweck označuje tento rozdílný způsob myšlení jako fixní a růstové nastavení mysli. Osobně se přikláním spíš k označení fixní a rozvojové nastavení mysli.

Fixní nastavení mysli

Lidé s fixním nastavením mysli mají pocit, že inteligence a talent jsou pevně dány. Ať už geneticky, od Boha nebo od kohokoli. Nedá se s tím nic dělat. Takhle to prostě je! Já jsem nikdy malovat neuměla, takže nikdy nic nenamaluju, nemám na to talent. Mí rodiče jsou docenti, já přece musím mít také vysokou inteligenci a dosáhnout jejich úspěchů.

Fixní nastavení mysli vede k neustálé potřebě něco si dokazovat a pokud dojde k neúspěchu, nastává paralýza a pocit selhání. Toto se ode mne neočekává. Pak i den blbec, kdy se jim nic nedaří, nastaví jejich myšlenky na modus: jsem k ničemu.

Když máte strach z chyb, nikdy se nikam neposunete. A to platí ve všech aktivitách našeho života — ve sportu, v práci i ve výchově našich dětí.

A platí to i v byznysu. Některé velké korporáty sází na talentové myšlení. Přijímají pracovníky s diplomy z prestižních škol, sazí na talent. To samo o sobě není špatné, nicméně tak nepřímo nutí své zaměstnance, aby vypadali a jednali jako talentované osobnosti. Typické fixní myšlení. Je pěkné mít talent, ale to je jen začátek.

Ocenění jen na základě vrozeného talentu, vytváří to, že si lidé neumí přiznat a napravit své nedostatky. Sází na svůj talent a neposouvají se dál.

Rozvojové nastavení mysli

Naopak lidé s rozvojovým nastavením mysli jsou svobodnější ve svém uvažování. Chyby nevnímají jako neúspěch, ale jako motivaci k růstu a zlepšení. Lidé s tímto přístupem vnímají velké osobnosti jako svoje vzory. Věří, že když dané činnosti věnují úsilí a čas, mohou se svým vzorům velmi přiblížit. Člověk s rozvojovým nastavením mysli i při neúspěchu vytrvá a jde si za svým cílem, protože nepochybuje o tom, že díky vynaloženému úsilí k němu dojde. Z chyb se nehroutí, nýbrž poučí.

V pracovní sféře se pak lidé s rozvojovým nastavením mysli umí postavit tváří v tvář neúspěchu a věří, že s vlastní pílí dojdou k cíli, i když je to bude stát nějaké úsilí. Neustále se zlepšují a posouvají díky sebedůvěře opírající se o fakta, nikoliv o představě nějakého talentu.

Jak ale dosáhnout rozvojového myšlení u svých zaměstnanců, manažerů a lídrů?

Zkuste sebe i je přesvědčit, že:

  • Potřebné dovednosti se můžeme naučit.
  • Vyjadřujte úctu ke vzdělání a vytrvalosti.
  • Poskytujte podporující zpětnou vazbu.
  • Chvalte zejména za proces, nikoliv za výsledek.

Uvědomte si, že jde o vaše přesvědčení a sami si zodpovídáte za svou spokojenost. Pokud si toto uvědomíte, najednou se vám začne dařit, zlepší se vaše vztahy a budete úspěšnější v práci i v osobním životě.

Přestaňte nálepkovat sebe i ostatní. Naučte se nastavit tvůrčí myšlení a začněte žít život, o kterém nyní jen sníte. Na změnu ve svém životě nemusíte být sami. Společně ji, krok za krokem, zvládneme v Programu pro skutečné lídry.

Foto: Shutterstock

Tagy:
1 Komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account