Každodenně stojíme před celou řadou rozhodnutí, od těch nejbanálnějších až po život ovlivňující. Ovšem jejich důležitost máme každý nastavenu jinak. Jak? Na to může odpovědět hodnotová mapa, která nám může pomoci i v případech, kdy se opravdu nemůžeme hnout z místa a cítíme se trochu jako křeček v kolečku. Jakmile si totiž ujasníme naše základní životní hodnoty, získáme pomyslný kompas.
Proč si vytvořit hodnotovou mapu
Hodnotová mapa nám pomáhá s identifikací a vizualizací našich klíčových hodnot. Jasně ukazuje priority, na nichž stavíme, ať už se jedná o oblasti jako rodina, kariéra, zdraví, osobní rozvoj, finance, vztahy nebo svoboda, jakmile je přeneseme do vizuální podoby, jasně vidíme, co nám dává největší smysl. Životní či hodnotová mapa propojí naše hodnoty s cíli, prioritami a motivacemi, lépe si uvědomíme, co je pro nás důležité, a tudíž se dokážeme lépe a snáze rozhodovat. Znamená to, že získáme určitou jasnost, nebudeme se tolik stresovat, zlepší se naše vztahy (dokážeme totiž lépe pochopit i hodnoty ostatních) a budeme celkově spokojenější.
Tvorba hodnotové mapy
A jak takovou hodnotovou mapu vytvořit? Není to nic složitého, ale dejte si čas na zamyšlení. K ruce si vezměte pastelky a papír, na který si namalujete základní schéma rozdělené na čtyři části – hodnoty, motivace, priority a cíle.
Prozkoumejte sami sebe a začněte identifikací svých klíčových hodnot. Docílíte toho pomocí otázek typu: Co mě činí šťastným? Co mě motivuje? Na co jsem v životě hrdý? Mám rád klid nebo dobrodružství? Líbí se mi výzvy nebo upřednostňuji klid a rutinu? Čeho chci dosáhnout? V tomto duchu bychom mohli pokračovat, ale jistě vás ty správné otázky právě pro vaši osobou napadnou i tak.
Když se teď vidíte takoví, jací opravdu jste, pojďte si seřadit své hodnoty. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je napsat si 10-15 hodnot na papír. Například disciplína, mír, rodina, láska, dobrodružství, práce, odvaha, upřímnost, svoboda, laskavost apod. Jakmile máte seznam hotový, seřaďte si hodnoty podle důležitosti a zužte výběr na 5 hodnot. Tento krok může být náročný, přinutí vás přemýšlet o tom, co opravdu upřednostňujete.
Nyní si stanovte k jednotlivým hodnotám cíle – měsíční, roční… Například patří-li mezi vaše klíčové hodnoty upřímnost, může být vaším cílem, že se budete stejně chovat před rodinou, přáteli i v práci. Někdy totiž máme v určité společnosti předstírat, že jsme někým jiným. Zhodnoťte také, zda jsou vaše hodnoty a cíle v souladu, a rozhodně neopomeňte ani přidat svou motivaci.
Seznam je pěkná věc, ale vizuální podoba je i pro naši představivost mnohem lepší. Teď tedy využijte papír a pastelky, abyste si svou mapu načrtli. Používejte barvy, tvary, symboly, klidně i obrázky a fotografie, kdo je spíše techničtěji založen, může tvořit v počítači.
Svou mapu si dejte na místo, kde na ni dobře uvidíte. Stane se vám totiž i rádcem při rozhodování. Buďte však připraveni na změnu, ta je totiž v životě jedinou jistotou. S tím, co nám život přináší, se mohou naše hodnoty proměnit, proto ne nebojte svou mapu aktualizovat.
Jak prakticky mapu používat?
Představte si, že stojíte před rozhodnutím, zda přijmout novou pracovní nabídku. Vaše hodnotová mapa vám může ukázat, že například rodina a volný čas jsou pro vás důležitější než kariérní postup. Toto uvědomění vám pomůže přijmout rozhodnutí, které je v souladu s vašimi prioritami.
Zdroj: Wikipedia Commons, medium.com, mindtrix.cz
Foto: Shutterstock