Kdo v nás už stihl porušit novoroční předsevzetí? Nebo jste dokonce ze stále rostoucí množiny lidí, kteří tvrdí, že novoroční předsevzetí jsou nesmysl? Pak tohle možná bude článek právě pro vás. 

Jsou zbytečná?

Stále více z nás novoroční předsevzetí ignoruje, případně má za zbytečná. Slýcháme, že zlepšovat se máme celý rok, že nový rok je umělé datum, které vlastně nic neznamená, nebo že předsevzetí jsou křeč a že se člověk má mít rád takový, jaký je. To je nejspíš všechno pravda. 

Současně by byla škoda nevyužít moment, kdy se několik miliard lidí nadechne k novému začátku, jakési energetické dynamo, které nám pomůže posunout se kupředu. Musíme to ale udělat chytře, pokud chceme uspět a nejsme z kategorie metodických, kteří vědí dobře, jak si stanovit přiměřeně velké cíle, pracovat na nich po troškách každý den a touto metodou (v Japonsku jí říkají kai-zen) se s buldočí vytrvalostí dobrat cíle. To je samozřejmě ideál – ale co když na něj nemáme?

1. Mějte na paměti svůj typ myšlení

Ne každý je metodický plánovač, který miluje barevné podtrhávání v plánovacích diářích. Někdo je chaotický kreativec, někdo spíš sází na dělání věcí bez dlouhého rozmyšlení. Vše je v pořádku, jak říkají Angličané, „na světě jsou třeba všechny typy lidí“. Než si dáte nějaké předsevzetí, otestujte si typ osobnosti a zkuste se trochu poznat. Zjistěte, jak váš typ osobnosti funguje a co potřebuje. Někomu vyhovuje Myers-Briggsova typologie (to jsou ty čtyři písmenka, která značí, zda jste spíš extrovert, nebo introvert, myslící nebo pociťující typ, a tak dále), někdo si najde svou vlastní. Důležité je pracovat způsobem, který vám vyhovuje.

2. Podívejte se na zoubek svým strachům

Je jednoduché si říct: zítra začnu! Pak samozřejmě nezačnete (nebo začnete a stejně rychle skončíte) – a celý cyklus se může opakovat. Daleko zajímavější je ale podívat se na důvod, proč se to děje. Obvykle za tím je nějaká obava, nebo úzkost. Zkoušet něco dělat a současně z toho mít strach, to je jako jet v autě se zataženou ruční brzdou. 

Můžete to samozřejmě udělat s koučem, psychologem, nebo blízkým člověkem. Jde to ale i o samotě. 

Ideální je sednout si v klidu s papírem a tužkou a nejprve se rozdýchat. Dejte si pozor, aby se vám při nádech rozšířily boky (tím zapojíte bránici a prohloubíte dech) a při výdechu uvolněte obličej, krk i ramena. Dejte si čas, nadechněte se aspoň desetkrát. Potom si položte otázku: Co cítím, když pomyslím na… A doplňte své kýžené předsevzetí. Zkuste sledovat, jestli se ve vašem těle nebo duši něco nestane. Možná přijde fyzický pocit, možná myšlenka nebo emoce. Zkuste ji jemně sledovat a pište, co vás napadlo. Dovede vás postupně ke svému zdroji. 

3. Chci to opravdu?

Poslední věcí, kterou si musíte nejprve vyjasnit, je, zda jde o přání či předsevzetí, které je opravdu vaše. Chcete skutečně umět anglicky, nebo byste ve skutečnosti raději pekl(a) chleba? Nebo prostě jen více odpočíval(a)? Nezapomeňte – na světě jsou potřeba všechny druhy lidí. 

Jak jste na tom? Řekněte nám, co vás trápí a o čem byste v nastávajícím roce si rádi přečetli! Naše předsevzetí je totiž jasné: být tu pro vás.

Foto: Unsplash

Autorka: Erika Hájková

Tagy:
1 Komentář
  1. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Daří se mi krůček po krůčku plnit předsevzetí, jen vytrvat 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account