V mnohých ženách naprosto zbytečně přetrvává obava, že jim mateřství naruší profesní kariéru a na rodičovské odborně zakrní. Rozhodně tomu tak není, ať již zůstává doma s dítětem žena či muž, je to velká příležitost svůj rodinný život sladit s kariérou a dále se rozvíjet. Záleží ovšem velmi na tom, jak se k tomu postaví společnost, zaměstnavatel i samotní rodiče.

Velký podíl na zlepšení podmínek rodičů v pracovní oblasti má také M.arter, který založila před pěti lety Andrea Bohačíková. Asi ani sama netušila, jak se její projekt za krátkou dobu rozroste a kolika lidem pomůže. Nyní se i díky Women in Tech, speciálnímu vzdělávacímu programu Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) Hospodářské komory České republiky a společnosti Huawei, může posunout zase o kus dál.

Jak byste přiblížila svůj projekt? Co Vás vedlo k jeho realizaci?

Cílem M.arter je sladit rodinný život s kariérou dle potřeb rodičů i firem. Plně respektujeme a reflektujeme v našich produktech a službách, že to má každý rodič i firma jinak. Proto pomáháme s návratem do práce (stávající/nová pracovní pozice), s osobní růstem v obecné rovině i se začátky a rozvojem vlastního podnikání.

M.arter má 4 větve – za prvé, zdělávání a rozvoj, kde pomáháme, aby rodičovská nebyla brzda, když to sami nechcete. Zde nám prošlo přes 4 400 účastníků. Za druhé, inzertní portál na flexibilní pracovní úvazky. Což je přímý nástroj na řešení až 60 % nezaměstnanosti u matek malých dětí. Napárovali jsme přes 670 pozic. Možná se vám to zdá málo. Ale za minulý rok bylo v ČR pouze 5,8 % částečných úvazků.

Třetí jsou služby a produkty pro zaměstnavatele jako jsou Vodafone, Albert, Tesco, MSD, Gasnet a další. A čtvrtou oblastí jsou činnosti zaměřené na osvětu a systémovou změnu. M.arter tvoří největší komunitu téměř 19 tisíc proaktivních rodičů v ČR. Podcast Rodičovská není brzda má již přes 21 tisíc poslechnutí. Pořádáme také kulaté stoly se zaměstnavateli a s politiky v souvislosti se změnou legislativy. Také spolu s Heineken ČR pořádáme konferenci “Ženy zítřka: konference o rodičovství, kariéře a rovných příležitostech”.

M.arter je on-line vzdělávací a networkingová platforma pro ženy i muže na rodičovské. Pomáháme se vzděláváním, osobním rozvojem, hledáním práce přes náš inzertní portál. Pracujeme s nastavováním flexibility práce a prorodinné firemní politiky ve firmách i s osvětou potenciálu rodičů během nebo po skončení rodičovské. Budujeme komunitu proaktivních rodičů, kteří nechápou rodičovskou jako brzdu, ale jako komplexní osobní i profesní akcelerátor.

Co je pro Vás největší motivací pro to, co děláte?

Milují svou práci, protože mi dává smysl a vidím reálné pozitivní dopady na životy žen a rodin, kterým pomáháme. Motivuje mě, když vidím, jak se ženy díky možnostem, které jim dáváme, rozvíjejí, získávají nové znalosti, dovednosti, sebedůvěru a pracovní příležitosti a dosahují nových cílů a snů. Každý úspěšný životní příběh je pro mě i celý M.arter tým dalším impulsem pokračovat a rozšiřovat aktivity a hlavně prohlubovat náš dopad. Což je to hlavní, o co jde. Měnit stav věcí k lepšímu, bourat bariéry a stereotypy ve společnosti a vytvářet příležitosti, které prospějí jednotlivcům, rodinám i celé společnosti.

Jaký úspěch považujete za dosud největší?

Možná vás to překvapí, ale jsem skutečně hrdá na M.arter jako celek. Na to, že ten můj zprvu bláznivý nápad funguje, pomáhá, roste, lidi v týmu to baví a máme stále větší dopad na životy proaktivních rodičů na rodičovské, stejně jako možnosti náš dopad násobit. Za tento rok mohu také vyjmenovat dva nové srdcové projekty a milníky, o kterých jsme si tým i já snili pár pátků, a to vlastní konference “Ženy zítřka: konference o rodičovství, kariéře a rovných příležitostech”. Nebo první podnikatelský akcelerátor pro mámy a budoucí mámy s podnikatelským nápadem nebo podnikáním starým maximálně dva roky, Ženy na startu AWE, který podpořilo Americké velvyslanectví v Praze a agentura CzechInvest, spolu s Foodora. Dále jsem hrdá na to, že můžeme připomínkovat zákony a pomáhat, aby byl hlas proaktivních rodičů slyšen. Co se týče ocenění, tak každá nominace, postup nebo cena je pro nás radost, ale zároveň i závazek. Znamená také důkaz, že je o naše téma, tedy sladění rodinného života s kariérou dle potřeb rodičů i firem, zájem, rezonuje společností a způsob jakým to děláme, je dobrou cestou dosáhnout vytyčených cílů.

Měla byste nějakou radu pro ženy, které chtějí začít podnikat?

První věc je, ověřte si svůj nápad a běžte do toho! V životě existuje jen ano nebo ne. Cokoliv dalšího je pouze přešlapování na místě a oddalování. Máte-li nápad, ověřte si jeho funkčnost a finanční udržitelnost za minimální investici financí a jiných zdrojů. Jedině tak zjistíte, zda funguje nebo ne. Druhá věc je, dobře počítejte a nelžete si ve financích. Jako startupová mentorka a mentorka podnikatelek neustále vidím, jak si my ženy lžeme ve finanční stránce a nechceme si přiznat pravdu, že nevyděláváme. Přitom to je začátek toho, abychom v budoucnu vydělávat mohly. Za třetí, založte své podnikání na datech a faktech, ne na emocích a dojmech. Za čtvrté, využívejte networking a budujte síť kontaktů. Za páté, říkejte si o pomoc a nebuďte ta nejchytřejší v místnosti. Za šesté, užijte si to a bavte se, protože často je ona cesta cíl.

Co pro Vás a Vaše podnikání znamenají moderní technologie?

Začínaly jsme před 5 lety v dětské kavárně, kde každá židle měla jiný tvar a barvu a nyní máme vlastní automatizovaný systém vzdělávání pro firmy, propojený s komunikační aplikací. Moderní technologie jsou pro nás doslova nepostradatelné. Umožňují nám tvořit nové produkty a služby, a tím i možnosti pro proaktivní rodiče efektivně komunikovat s naší komunitou, organizovat on-line vzdělávací kurzy a webináře a rozšiřovat náš dosah. Natáčet podcast, provozovat inzertní portál, ale i pracovat interně, a to na 100 % na dálku a na 85 % asynchronně odkudkoliv, kde se zrovna nacházíme. Zkrátka bez moderních technologií by nebyl ani M.arter a náš dopad.

Jaká jste měla očekávání, když jste vstupovala do programu Women in Tech a byla naplněna?

Očekávala jsem, že mi poskytne nové poznatky a dovednosti v oblasti technologií a podnikání. Očekávání byla více než naplněna – program mi nabídl nejen vzdělání, ale i cenné kontakty a inspiraci od ostatních úspěšných žen i mužů v široké paletě oborů. Můj programový mentor je mi skvělým rádcem, oponentem, zvědomovačem, stejně jako propojovacím článkem k dalším možnostem a validátorem našich dalších nápadů. Takže se máte na co těšit.

Co vás nejvíce na programu překvapilo, možná pozitivně zaskočilo?

Nejvíce mě překvapila otevřenost a podpora mezi účastnicemi programu i od organizačního týmu. Bylo neuvěřitelně inspirativní vidět, jak si ženy navzájem pomáhají a sdílejí své zkušenosti. Pozitivně mě také zaskočila vysoká úroveň odbornosti a kvalita podpůrných aktivit, stejně jako péče, kterou nám organizační tým věnuje.

V čem Vám program Women in Tech konkrétně pomohl? Doporučila byste dalším ženám, aby se zapojily?

Získala jsem nové kontakty a přístup k nejnovějším trendům a nástrojům, které mohu implementovat do naší činnosti. Za první 4 měsíce jsem navštívila spoustu zajímavých a inspirativních akcí. Mluvila s mnohými lidmi a měla možnost fakticky řešit své problémy, otázky, obavy. Doporučila bych tento program všem českým ženám, které chtějí růst a rozvíjet se v technologickém světě, protože poskytuje nejen vzdělání, ale i podporu a inspiraci k dosažení jejich cílů.

Více informací: www.marter.cz, podcast Rodičovská není brzda na marter.cz/podcast

Zdroj/autor: Redakční text a Women in Tech

Foto: se souhlasem Andrey Bohačíkové

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account