O tělesné zdraví je potřeba se starat, to víme. Ale mnohdy zapomínáme, že máme i duševní zdraví, které je stejně důležité. Aby člověk našel vnitřní vyrovnanost a měl pocit klidu a spokojenosti, musí se o sebe starat zvenku i zevnitř. Naše tělesná a duševní schránka, je velice křehká věc a někdy stačí miniaturní trhlinka a sesypeme se jako domeček z karet. 
Dostat se do zdravotních a psychických problémů může každý z nás. Nikdy dopředu nevíme, jaké přinese následky naše reakce na stres nebo trápení. Zdraví je na psychice závislé, stejně jako psychika na zdraví. Souhra tělesného a duševního zdraví vytváří jeden celek, který odráží, jak se cítíme a zda je všechno v pořádku. Tělesné problémy jde většinou vidět a rychle odhalit, jelikož jim předchází bolest. Duševní potíže se odhalují hůře, jsou schované uvnitř nás a odvíjí se od myšlenek a pocitů. 
Pokud hledáte důvod vašich zdravotních problémů nebo špatných nálad, zaměřte se na původ (počátek všech příčin, spouštěč) 
Problém je většinou schovaný za stresem, potlačovanými emocemi, vnitřním vyčerpáním, vyhasnutím, problémy doma a v práci, ztrátou důvěry, financemi, celkovým kolapsem, samotou. Za svoje pocity a zdravotní problémy si převážně můžeme sami, jelikož nás vždy převálcuje to, co ze sebe vypustíme ven. Přepínání v práci, málo spánku, nadávky, zloba, hněv, sedavý způsob života, nečinnost. 
Některé psychické nemoci se dají podědit, jiné vznikají z důvodu nadměrného stresu. Být duševně v pohodě a mít kontrolu nad pocity i myšlenkami není vůbec jednoduché. 
Zde je pár rad, jak se udržet duševně v pohodě:

  Udělejte v sobě jarní úklid a uvolněte místo pro nové zážitky. 
  Nalaďte se na pozitivní vlnu, zavřete před negaci dveře a nepouštějte ji k sobě. 
  Vyhoďte ze sebe vše nepotřebné. 
  Udělejte si přehled a roztřiďte plnohodnotné myšlenky a vzácné vzpomínky od těch nepotřebných. 
  Vytvořte tlustou čáru za minulostí, vracet se k některým věcem nemá cenu. 
  Dejte si na svoje duševní dveře bezpečnostní zámek a pouštějte k sobě pouze ty věci, které vám přinesou jen hezké pocity. 
  Nezahlcujte se uvnitř sebe odpadky, které vás zaplňují hnusem a nechutí žít. 
  Smích umí léčit a překonává všechna trápení, tak se smějte. 
  Vyhýbejte se negativním myšlenkám a zlosti.
  Naučte se mít ráda (rád), láska ve všech podobách léčí duši


Udělejte si vnitřní detoxikaci! 
Vezměte pomyslnou prachovku a oprašte hezké vzpomínky, doplňte je o nové zážitky a postřehy. Nebojte se žít pro přítomnost a krásu z každého pěkného okamžiku. Dělejte si pravidelně radost nějakou malou drobností a zaměřte se na spouštěče hezkých pocitů. Zažeňte stres nějakou příjemnou myšlenkou, která pomůže potlačit vaši úzkost. Pro duševní zdraví je výborný pobyt venku na vzduchu, s přáteli, rodinou nebo jen tak procházka parkem. Kolikrát stačí půlhodinové posezení s kamarádkou u kávy nebo poslech pěkné hudby, posezení na lavičce v parku. Pro dobré duševní zdraví je důležité zachovat klid v každé situaci a netrápit se, nestresovat. Protože pokud nezvládnete své pocity a propadnete úzkosti, smutku, můžete se dostat do těžké deprese, ze které se obtížně dostává zpět. 
Stresové prvky lidský organismus ubíjí a duše tím trpí
Od toho se odvíjí další potíže, jako jsou různé nemoci a ztráta imunity. Vyhněte se špatné energii a špatným lidem, neduste své pocity v sobě, promluvte si o nich s kýmkoli, kdo je po ruce nebo si je zapište na papír. Malujte, tancujte, zpívejte, dělejte věci, které vás baví. Přijímejte všechny dary života s pokorou a děkujte za každý nový den, do kterého se probudíte. Nebojte se dopředu, některé problémy nejsou tak velké, jak vypadají. Snažte se vyhnout alkoholu, kouření, nezdravému jídlu. Buďte více aktivní, zároveň si dopřávejte i odpočinek. Nepřepínejte svůj mozek a tělo na maximum, ať nedojde ke kolapsu. Vezměte každý svůj nezdar jako ponaučení, každá prohra nás motivuje jít dál. 
Pamatujte, že na co myslíte, se odehrává později ve vašem životě. Myšlenka má obrovskou sílu 
Očekávejte jen hezké věci. Žijte realitou a přítomnosti. Na svá bedra klaďte pouze tolik, kolik dokážete unést. Udržujte uvnitř sebe pořádek a žijte v naději, že bude líp.
Řecký dramatik Menandros jednou řekl: „Nemocné tělo potřebuje lékaře, nemocná duše přítele.“ Měl pravdu, pro duševní zdraví je potřebné mít kolem sebe přátele, rodinu, žít aktivně a chodit mezi lidi. Také je nezbytné věnovat dostatek času pohybu, odpočinku, spánku, zdravé stravě. Můžete například čerpat energii ze sluníčka, stromů, pěkných okamžiků, hudby, při čtení knížky, to vše vytváří vnitřní bohatství, ze kterého čerpáme sílu. 

Hlavně nic dopředu nevzdávejte, žijte v naději, že každý vnitřní boj se dá vyhrát
Na konec použiji slova od brazilského spisovatele P. Coelho: „ Jestliže tě tvá minulost neuspokojuje, tak na ni zapomeň. Vymysli si pro svůj život nějakou novou historii a uvěř jí. Soustřeď se jen na ty chvíle, kdy jsi dosáhl splnění svých tužeb – a tato síla ti pomůže uskutečnit všechna tvá přání.“
Jaký je váš recept na dobré duševní a fyzické zdraví? Napište nám.
 
(Zdroj obrázků: pixabay, zdroj informací: život, osobní zkušenosti, citáty z knih)

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account