Záněty pochvy jsou nepříjemným onemocněním, které během života potká takřka každou ženu. Dobrou zprávou je, že je lze úspěšně a většinou bez komplikací vyléčit. Dlouhodobě neřešené záněty ale mohou přerůst v chronické onemocnění, které nemusí zůstat bez následků, a dokonce může vést až k neplodnosti.
Bez laktobacilů to nejde
O zdravé poševní prostředí se starají laktobacily. Tyto přátelské bakterie svou přítomností v pochvě vytvářejí kyselinu mléčnou rozkladem glykogenu, a tím udržují přirozené kyselé prostředí typické u dospělé ženy. Při úbytku laktobacilů, ke kterému může docházet z mnoha důvodů, typicky při užívání antibiotik, dochází k narušení vaginální mikroflóry a z kyselého prostředí se stává zásadité, ve kterém se množí nežádoucí mikroorganismy – bakterie a kvasinky. Pro ochranu pochvy je proto nezbytná přítomnost laktobacilů.
Viníkem jsou bakterie a kvasinky
Zánětlivá onemocnění dnes tvoří asi polovinu všech gynekologických onemocnění. Vůbec nejběžnějšími druhy infekcí, kvůli kterým ženy navštěvují svého gynekologa, jsou kvasinkové a bakteriální.
Nejběžnější infekce a jejich příznaky

    Bakteriální vaginóza – vyskytuje se při zmnožení bakterií, které se přirozeně vyskytují v pochvě, na úkor laktobacilů. Hlavním projevem je vodnatý výtok zapáchající po rybách.
    Mykotická vulvovaginitida (kvasinková infekce) – vzniká při přemnožení kvasinek rodu Candida albicans, které jsou běžnou součástí vaginální mikroflóry. Příznakem je svědění, tvarohovitý nezapáchající výtok, pálení, zarudnutí či otok genitálu.
    Aerobní vulvovaginitida – propuká přemnožením aerobních bakterií (stafylokoky, streptokoky, enterokoky, E. coly), které mohou být do pochvy zavlečeny ze střev nebo pohlavním stykem. Příznakem je hojný hustý výtok, většinou nažloutlý až smetanový, který může zapáchat.
    Atrofická vaginitida – vyskytuje se při poklesu hladiny estrogenů v menopauze, během kojení a při dalších hormonálních změnách. Způsobuje vysychání a zkřehnutí sliznice, která je náchylnější k poranění a k infekci.

Příčiny vzniku zánětů
Důvodů vzniku gynekologických zánětů může být celá řada a nalézt pravou příčinu může být velmi složité. Výskyt zánětů však obvykle souvisí se zhoršením životního stylu. Mezi časté příčiny patří:

    rizikové sexuální chování, například střídání partnerů či nedostatečná hygiena intimních partií před a po pohlavním styku
    hormonální změny
    nezdravá strava s vysokým podílem mouky a cukru
    zdravotní obtíže, například diabetes či užívání antibiotik

Praktické rady, jak zánětům předcházet
Poševní záněty se mohou objevovat, aniž by žena dělala něco špatně. Existují ale pravidla, která pomohou snížit riziko jejich vzniku. Ne vždy zánětu zabráníte, ale určitě se o to můžete alespoň pokusit.

    Nedostatečná intimní hygiena přispívá k množení bakterií a dalších mikroorganismů. Problémale může vyvolat i nadměrná péče, například sprchování častěji než dvakrát denně a používání nevhodných přípravků, jako jsou vaginální výplachy.
    K intimní hygieně samozřejmě patří mýdlo. Ovšem pouze to, které je určené pro intimní hygienu. Běžná mýdla totiž narušují přirozené pH pochvy, a připravují ji pro rozvoj zánětů. Ke každodenní hygieně můžete používat mýdlo GYNELLA® Intimate Wash nebo pěnu GYNELLA® Intimate Foam.
    Pohlavní styk je nejen o příjemných chvílích, ale přináší také riziko vaginálních infekcí. Před a po styku by měla vždy následovat návštěva toalety a sprchy a důkladné mytí celého těla včetně prstů.
    Kvasinky a bakterie mohou do těla pronikat i drobnými oděrkami a poraněními na kůži nebo sliznici. K těm může docházet při pohlavním styku ve chvíli, kdy je sliznice suchá. V péči o poševní sliznici postiženou suchostí pomůže přípravek GYNELLA® AtroGel.
    Záněty se mohou šířit i pokud s někým sdílíte ručník nebo žínku. Tyto potřeby se nepůjčují a je potřeba je pravidelně měnit za čisté.
    Tanga, vykrojené kalhotky nebo krajkové s nohavičkou. Na těle sice vypadají dobře, ale špatně odvádí vlhkost z povrchu těla a vytváří prostředí vhodné pro bakterie. Pro běžné nošení volte raději prádlo z přírodních prodyšných materiálů.
    Bakterie „číhají“ také na povrchu dámských hygienických potřeb. Vyhýbejte se parfemovaným potřebám a dbejte na jejich častou výměnu. Pro ženy trpící vaginálními infekcemi nejsou vhodné pomůcky k opakovanému použití, jako jsou menstruační kalhotky nebo menstruační houby. 
    Nadměrná konzumace bílé mouky, cukru a dalších sladkostí nebo kávy, nedostatečný pitný režim a vysoká hladina stresového hormonu kortizolu. Všechny tyto faktory se podepisují na stavu vaginální mikroflóry, která je otevřenější vzniku zánětů.

Při zánětech mohou pomoci i přípravky bez receptu
Vaginální infekce, zejména kvasinkové, jsou v dnešní době poměrně časté. Proto se rozvinula celá řada léčebných postupů, včetně těch určených pro domácí léčbu. Ženy, které záněty trpí opakovaně a dokážou je spolehlivě rozpoznat, mohou vyzkoušet volně dostupné přípravky bez lékařského předpisu. Speciálně ke zmírnění projevů při akutních i opakujících se vaginálních infekcí byla vyvinuta i prémiová péče GYNELLA® Silver. Pokud se opakovaně setkáváte se záněty, vyzkoušejte ji i vy. Při přetrvávajících obtížích vždy navštivte svého lékaře.
Náš tip: 
Pusťte si GYNELLA® podcast! Tentokrát se dozvíte vše o vaginálních infekcích v rozhovoru s MUDr. Jiřím Dvořákem. Čím je způsobeno, že u některých žen se objevují infekce vyjímečně a jiné je mají i několikrát za rok? Jak by se měli sexuální partneři chovat, aby snížili riziko vzniku infekce? Změnila se za poslední rok situace v ordinaci gynekologa v souvislosti s pandemii covid-19? Jaký má pan doktor názor na znovupoužitelné hygienické pomůcky nebo babské rady, jako například nanášení jogurtu s živými kulturami dovnitř intimních partií? To všechno a ještě mnohem více se dozvíte v podcastu ZDE.
Foto: Shutterstock
Zdroj: www.gynella.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account