Nízký obsah železa je jednou z nejběžnějších a nejrozšířenějších poruch výživy na světě. Podle Světové zdravotnické organizace je jediným nedostatkem živin, který v západním světě stále převládá. Předpokládá se, že ohromující 2 miliardy lidí (to je více než 30% světové populace!) trpí určitým stupněm nedostatku železa. A nejvíc běžné je to právě u žen a zejména těch v plodném věku. Je tedy opravdu pravděpodobné, že se to týká i vás.

Jak poznat, že trpíte nedostatkem železa?

1. Stále se cítíte unaveni

Lidské tělo využívá železo k produkci hemoglobinu, látky v červených krvinkách, která transportuje kyslík kolem těla. Když nemáte dostatek zdravých červených krvinek, začnete se cítit vyčerpaní a neustále unavení. 

2. Velice snadno se zadýcháte (a přesto se cítíte fit)

Pokud vaše tělo nedokáže efektivně přepravit kyslík do plic, může se po minimální námaze objevit pocit dušnosti. Možná se vám také stává, že vaše procházky nebo běh v oblíbeném parku jsou stále těžší a přesto, že chodíte pravidelně, vaše kondice se nelepší. To může způsobovat právě nízká hladina železa v krvi.

3. Vaše pleť působí bledě

Pokud lidé často poukazují na to, že vypadáte pobledle, na vině je s největší pravděpodobností nízký obsah železa. Dalším indikátorem může být vnitřek vašich rtů, dásní a dolních víček. Pokud jsou méně červené než obvykle, věnujte tomu pozornost.

4. Jste stále nemocní

Ve skutečnosti můžete mít pocit, že bojujete s nekonečnou zimní sezónou a obdobím častých nachlazeních. Výzkum ale ukázal, že nedostatek železa může ovlivnit váš imunitní systém, takže máte větší šanci chytit kdejakou infekci nebo vir. 

5. Buší vám srdce

Pokud se vám zdá, že vaše srdce buší, třese se nebo bije nepravidelně a sami tento pocit zaznamenáte, je důvod věnovat tomu pozornost. Na vině může být právě nedostatek železa v krvi.

6. Máte neobvyklé chutě

Může to znít velmi divně (pokud jste něco takového nezažili), ale dalším skutečným příznakem nedostatku železa je chuť na neobvyklé látky. Může to být led, barva, hlína, omítka… Odborně se tento termín nazývá „pica“ a mnoho žen jím trpí například v těhotenství.

Důvody proč možná máte nedostatek železa:

– Máte velmi silné a dlouhé menstruace

Ztráta velkého množství menstruační krve vás může vystavit většímu riziku nedostatku železa

– Železo vaše tělo neabsorbuje správně

Poruchy trávení, jako je zánětlivé onemocnění střev a celiakie, mohou mít vliv na schopnost vašeho těla železo vstřebávat. 

– Jste vegan nebo vegetarián

Nedostatek živočišných produktů může ztěžovat získat dostatek železa z potravy.

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account