Shoda náhod. Zdánlivě nahodilé souvislosti překvapující subtilní logikou. Princip smysluplné nečekané shody okolností, kterým nám naše duše, často úsměvně, naznačuje svou neustálou přítomnost, a tím nás obrací k sobě, do našeho nitra.
Každý z nás někdy zažil zdánlivě nevysvětlitelné události, které spolu ne zcela přímo souvisely, ale které nás překvapily svým propojením. Které byly důležité pro nás osobně, protože nám naznačovaly cosi o našem životě, o našem dalším vývoji. Události, které jsme nemohli nazvat pouhou náhodou, protože nás nutily ptát se, zajímat se o to, co se skrývá za jejich poselstvím.

Carl Gustav Jung, slavný psychoterapeut a zakladatel analytické psychologie, studoval učení velkých myslitelů a věděl, že myšlenka o synchronním propojení je nedílnou součástí spirituality všech náboženství. Ale jako první dal termínu synchronicita ucelený obsah, mimo jiné i na základě mimořádné události, kterou sám zažil.

Příběh, kterým vám přiblížíme termín synchronicita, je opravdu působivý. Jung léčil ženu, která velmi přeceňovala své racionální myšlení na úkor hlubších a jemnějších oblastí své bytosti a tato extrémní nadřazenost rozumu jí komplikovala život. Jeho snahou bylo dovést ji k uvědomění, že kromě rozumu je důležitá také intuice, imaginace a cit. Přál si, aby se jeho pacientce přihodilo něco významného, co
podpoří směr jím vedené terapie.

A to se skutečně stalo. Zdál se jí sen, ve kterém jí kdosi daroval vzácný šperk – zlatého skarabea. Následující den Jungovi svůj sen vyprávěla a při tomto sezení se přihodilo něco velmi zvláštního, jak sám Jung popisuje:

„Zatímco mi tento sen vyprávěla, zaslechl jsem, jak za mnou něco tiše klepe na okno. Otočil jsem se a spatřil jsem dost velký létající hmyz, který zvenku narážel do okenic a snažil se dostat do místnosti. To se mi zdálo zvláštní. Okno jsem otevřel a přilétající hmyz jsem chytil. Byla to Cetonia aurata, Scarabaeidae, zlatohlávek zlatý, který se díky své zelenozlaté barvě podobá skarabeovi. Podal jsem brouka své pacientce se slovy: ‚Tady máte svého skarabea.‘ Tato situace způsobila zlom v jejím racionalismu a léčba mohla úspěšně pokračovat.“

Klíčové slovo je smysluplnost. Vesmír nám synchronicitami – které mají někdy téměř magický náboj – dává najevo, že je smysluplné všímat si propojenosti zdánlivě náhodných událostí a přemýšlet nad nimi. Co pro nás znamenají, jakým poselstvím jsou a proč nám toto poselství naše duše sděluje. Jak říká citát neznámého autora: Zaklepej na srdce, tam sídlí génius.
 
Foto: www.digimanie.cz 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account