I když má většina žen potíže v intimních oblastech spojené především s létem, nejsou výjimkou ani v nynějších chladných dnech. Proč vás trápí nepříjemné svědění či neobvyklý výtok? A jak můžete situaci řešit?
Výtok nebo svědění nejsou neobvyklými stavy, ovšem to neznamená, že bychom je měly ignorovat. Mohou totiž signalizovat banální infekci, ale i vážnější onemocnění. Jak tedy svému klínu pomoci, abyste mohla žít „dole bez starostí“?
Kdy zpozornět
Výtok z pochvy je zcela normální – tedy pokud je bělavý a bez zápachu. Tímto přirozeným sekretem se naše intimní partie zvlhčují a také čistí. Jenže občas můžete zpozorovat, že výtok změnil barvu nebo také konzistenci. Připomíná najednou spíše tvaroh, nebo je naopak vodnatý? Je jeho zabarvení dožluta? Pak raději zpozorněte.
Proč? Takový výtok totiž může značit vaginální infekci. Způsobovat ji mohou bakterie, prvoci, kvasinky nebo viry. Často se objeví po léčbě antibiotiky, kdy je rovnováha poševní mikroflóry oslabená či narušená. Pak už stačí jen nepozornost při intimní hygieně (například při použití toalety) nebo nevhodné, neprodyšné spodní prádlo a problém je na světě. K nákaze také často dochází při pohlavním styku, kdy jeden z partnerů přenese infekci na druhého.
Vaginální infekce se projevuje nejčastěji právě změněným výtokem (u bakteriální je typický zapáchající žlutý výtok, u chlamydií žlutozeleným apod.), nepříjemným svěděním, pálením při močení a v některých případech také bolestmi v podbřišku či při sexu.
Co s tím?
Příčinu vašich obtíží samozřejmě určí lékař, který pak naordinuje potřebnou léčbu (často antibiotickou), nicméně jejímu bezproblémovému průběhu můžete pomoci i vy sama. Gynella pro tyto případy nabízí vulvo-vaginální pěnu GYNELLA Silver Foam a vaginální kapsle GYNELLA Silver Caps. Oba produkty jsou určeny k podpoře léčby bakteriálních, kvasinkových i virových vaginálních infekcí. Mají navíc antimikrobiální a hojivé účinky.
Aby se vám infekce – a s nimi i nepříjemné svědění či výtok – nevracely, vyplatí se vsadit také na preventivní opatření. Především byste měla používat kvalitní přípravky určené k intimní hygieně, které díky správnému pH pomáhají udržovat zdravou poševní mikroflóru, ale také pamatovat na zásady hygieny po použití toalety (očistu provádíme vždy odpředu dozadu, tedy od pochvy směrem ke konečníku).
Pomoci svým intimním partiím můžete v rámci prevence také nošením vhodného spodního prádla – satén či krajky a jiné syntetické materiály vyměňte za čistou bavlnu, která je prodyšná, takže nezadržuje vlhkost, která se nejrůznějším mikrobům náramně líbí a ve které se snadno a rychle množí. Zaměřte se také na svou stravu. Především pokud jste milovnicí sladkostí, hrozí, že se u vás budou vaginální infekce objevovat častěji. Vyplatí se proto cukr v jídelníčku eliminovat.
Zkrátka a dobře máte spoustu možností, jak žít „dole bez starostí“!
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account