Cvičíte pravidelně, ale nevidíte žádné výsledky? Místo toho vás často bolí záda nebo trpíte na natažené svaly? Pozor! Toto jsou první známky toho, že něco děláte špatně! S největší pravděpodobností podle odborníků děláte chyby, které vám brání maximálně si cvičení užít a být v něm efektivní. Jak se takových chyb vyvarovat a začít konečně hubnout? Jen čtěte dál…

1. Přepínáte se

Rozhodli jste se a vrhli jste se do domácího cvičení! Aaaaa… je to tak skvělý pocit, že? První týden byl skvělý, druhý už mnohem náročnější a ten třetí bojujete s bolestí kolen, která vám nedovolí zvednout se z gauče. Nedivte se! Přílišná horlivost, neustálé zvyšování zátěže a mnohočetné opakování jsou receptem na katastrofu, nikoli na snižování kilogramů. Přizpůsobení měkkých tkání vyžaduje čas a vaše tělo zkrátka nestíhá váš časový plán. Chcete zhubnout za týden? To bohužel není zdravým životním stylem možné. Naopak zahájení tréninku s dostatečným časovým předstihem před vaší cílovou událostí (například dovolená v létě nebo svatba) vám dává prostor pro pomalé, ale stabilní pokroky každý týden a poskytuje vám bezpečnou míru adaptace. Pokud tedy chcete zhubnout pár kilo na červencovou dovolenou nebo svatbu vaší sestry, trpělivost a pravidelný trénink je klíčem k úspěchu. 

2. Neposloucháte své tělo

Lidé si často myslí, že bolest je běžnou součástí tréninku a že by ji prostě měly vydržet. Opak je pravdou! Důležité je rozpoznat, kdy vám vaše tělo posílá signál, že je něco v nepořádku. Ano… každý nový pohyb bude ze začátku provázet bolest a nepohodlí, ale skutečná bolest by to rozhodně být neměla. Jakmile ucítíte opravdu intenzivní bolest, přestaňte na 2 dny cvičit. Vaše tělo potřebuje čas na regeneraci! Pokud však vaše tělesné signály ignorujete, je větší pravděpodobnost, že skončíte s vážným zraněním, díky kterému budete muset přestat cvičit na mnohem delší dobu. 

3. Vybrala jste si špatný druh cvičení

Vaše kamarádka výrazně zhubla díky běhu a vy jste se rozhodla její styl napodobit? Jenže po pár týdnech cítíte čím dál větší únavu, bolavé klouby a natažené achilovky? Netlačte na pilu! Všechny cvičení nejsou pro každého. Místo běhu zkuste například domácí cvičení v cardio stylu s označením „no jump“ – tedy žádné poskoky. Nebo místo běhu začněte chodit. Tato hubnoucí metoda je mnohými ženami podceňovaná, ale podle odborníků efektivnější než běh samotný. Více se dočtete ZDE. Důležité je vybrat si cvičení, které bude pasovat k vašemu životnímu stylu a bude skvělé nejen pro hubnutí, ale hlavně pro funkci celého vašeho organismu.

4. Zvolila jste špatnou obuv

„Přece si na cvičení doma nebudu kupovat nové boty… Ty ze školy mi naprosto skvěle poslouží.“ Může to tak být, ale s největší pravděpodobností vám špatně zvolená obuv může pěkně zavařit a brzdit vás ve vaší snaze zhubnout. Podle fitness odborníků je důležité najít botu, jež vám poskytne skvělou oporu, bude lehká a pevná zároveň. Existují tenisky, které jsou přímo specializované na běh, chůzi, tanec… Ale zároveň v prodeji najdete mnoho univerzálních modelů pro trénink jako takový. Vyberte si takové, které vám budou pohodlné – to je nejdůležitější kritérium při výběru.  

5. Čím víc cvičím, tím víc mohu jíst

Ano, i ne! Když do své denní rutiny přidáte cvičení, s největší pravděpodobností budete mít hlad častěji. Tělo totiž potřebuje mnohem víc energie k běžnému fungování. Pokud však cvičíte, abyste zhubli, musíte na konci dne dosáhnout konkrétního kalorického deficitu. Pokud uspokojíte hlad po cvičení vysokokalorickými a nezdravými jídly, vaše snaha zhubnout vyjde vniveč. Proto jíst více a častěji ano, ale rozhodně zdravě!

6. Ponocujete

Spánková deprivace zpomalí vaše snažení na cestě za dokonalou postavou. Obecně řečeno, jedna nebo dvě noci špatného spánku nebudou mít velký vliv na vaše hubnutí, ale pokud si zvyknete chodit spát příliš pozdě a brzy vstávat, může to být pro vaše tělo signálem ke stresu, špatnému zotavování svalů a sklíčené náladě. 

7. Neustále se vážíte

Věděli jste, že váha svalů je vyšší než váha tuku? Proto se vám snadno může stát, že po měsíci cvičení vaše váha bude ukazovat vyšší číslo než na jeho začátku, ale vaše kalhoty vám budou velké. Není proto správné založit své výsledky na kontrole vaší váhy, ale spíš na počtu centimetrů, které jste zhubla (například v pase nebo přes boky). Časté vážení vás navíc může snadno demotivovat a odradit od dalšího cvičení. 

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account