Pohanka, špalda nebo červená pšenice. Nic vám to neříká? Naši předci je konzumovali pravidelně a dobře znali jejich užitečné stránky ve výživě. Nyní “téměř zapomenuté” plodiny znovu získávají místo v českých kuchyních, a to nejen u vyznavačů pestrého stravování. Díky jejich nezaměnitelné chuti se přímo nabízejí k nejrůznějšímu využití, ať už na slaný, nebo na sladký způsob.
O špaldě, jáhlech či pohance se povídá, že v chladnějších dnech svedou prohřát organismus. Navíc obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Jednou z největších výhod těchto plodin je ale bezesporu jejich široká využitelnost. Ať už hledáte alternativu ke kávě, sirup na slazení nebo jen chcete novou kvalitní přílohou zpestřit svůj jídelníček. Na co se tedy tyto staročeské potraviny dají využít a jak je můžete zpracovat?
Pohanka
Přirozeně bezlepkovou pohanku seženete v různých variantách, od krupek, lámanky až po mouku. Přezdívá se jí lék, protože obsahuje řadu důležitých látek. Jako třeba zinek, draslík či vitaminy B1 a B2. Pohanka má specifickou jemně oříškovou chuť, která vynikne, například když lámanku povaříte s mlékem do husté kaše. Tu pak můžete dosladit medem, přidat oříšky, oblíbené ovoce a výbornou snídani máte na stole. Kaši lze uvařit i na slano s opečenými kousky slaniny a česneku. Pohanka se skvěle hodí také do zeleninových polévek či salátů.
Jáhly
Naši předkové si vyloupaná semena prosa dopřávali velmi často. Opět jde o bezlepkovou potravinu, vhodnou i pro celiaky. Jáhly obsahují cenné složky jako draslík, hořčík či fosfor, a navíc jsou lehce stravitelné. Před vařením se doporučuje propláchnutí horkou vodou, čímž je zbavíte jejich přirozeně hořké chuti. Díky tomu, že se dobře rozváří, z nich lze připravit například placičky, hodí se ale i do salátů. Pokud chcete vyzkoušet pravý staročeský recept, vsaďte na sladký jáhelník.
Špalda, tritikále
Nešlechtěný druh pšenice, špalda, se od té klasické liší jak složením, tak i chutí, která připomíná oříšky. Je bohatá na minerály a organismus si z ní vezme především hořčík, fosfor či vitaminy skupiny B. Zrnka špaldy lze v kuchyni využít samostatně jako přílohu. Při pečení pak můžete část klasické mouky nahradit právě tou špaldovou, jen je třeba přidat více prášku do pečiva nebo droždí, protože těsto z této mouky bývá tužší. Ze špaldy se ale dá připravit také nápoj, a to bezkofeinová náhrada kávy.
Tritikále je hybridní obilnina, česky se jí říká žitovec, protože vznikla zkřížením žita a pšenice. Oproti ní ale obsahuje pouze malé množství lepku. Využívá se zejména k výrobě chlebové mouky. Jestli se na domácí chleba chystáte, nebo už dávno pravidelně pečete, můžete pro změnu část mouky nahradit právě žitovcem.
Jak je nakupovat
Abyste měli jistotu, že si kupujete například opravdu kvalitní pohanku, bez zbytků chemických látek z postřiků a hnojiv, hledejte označení zkratkou BIO. Produkty pěstované v souladu s přírodou jsou označeny českým logem biozebry nebo evropským biolistem.
Jedná se o typické plodiny ekologického zemědělství, které navazuje na tradiční postupy a podmínky, ve kterých se dříve tyto rostliny pěstovaly, ale mnohem efektivněji. Základem ekologického zemědělství je pestrý osevní postup, vhodné plodiny a organické hnojení. Řada ekofarem má až osmiletý osevní postup, což znamená, že na stejném místě pěstuje stejnou plodinu až po 8 letech. Půda má tak čas si odpočinout a načerpat od ostatních plodin v mezičase potřebné látky a minerály. Vše se dobře doplňuje a pečlivě plánuje, jen díky tomu není potřeba používat žádnou chemii k hubení plevele a škůdců. Vše má na ekofarmě svůj čas a místo. Pestrost je vítaná, nikoliv potlačovaná. Díky tomu mohou ekologičtí zemědělci dosahovat vysokých výnosů, neznečišťovat vodu ani okolí rezidui pesticidů a zúrodňovat naši půdu. Na ekologické orné půdě tak najdete žížaly, brouky, hraboše, krtky i ptáky, kteří do zemědělské krajiny dříve patřily, ale nyní jsou díky intenzivnímu konvenčnímu způsobu hospodaření téměř vyhubeni.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová
Zapomenuté potraviny, které bychom měli jíst i dnes
-
Cuketa: Hrdinka nadcházejících týdnů, kterou připravíte na různé způsoby
Kristýna Solničková||#, Kulinářské tipy, inspirace, recepty
Opět přichází čas, kdy naše zahrady a následně i kuchyně ovládnou cukety. Zelenina velmi všestranná, která obsahuje i spoustu...
-
Jaké víno se hodí ke štědrovečernímu stolu? Poradíme vám
KristinaGrey||Kulinářské tipy
Víno na Štědrý večer: Tipy pro dokonalý chuťový zážitek k rybě, kachně i steaku Štědrý večer je tím nejkouzelnějším...
-
Tipy na nejlepší svačiny do školy. Tyhle budou dětem chutnat i prospívat
Redakce Ženy s.r.o.||Kulinářské tipy
Škola je zase tady a s ní nastávají všechny typické starosti, které musejí rodiče s příchodem 1. září řešit....
-
K Svatomartinskému vínu nemusíte jíst jen husy. Zkuste sýr, radí sommelier
Petra Kubal||Kulinářské tipy
Svatomartinská vína se začnou otevírat v 11 hodin a 11 minut jako každý rok i dnes 11.11. 🙂 Pokud...
-
Tatarka: Kde se vzala lahodná krémová omáčka, které Češi zcela propadli?
Kristýna Solničková||Kulinářské tipy, inspirace, recepty, tipy, zajímavosti
Snad v žádné české domácnosti nesmí chybět majonéza a tatarská omáčka. Zvláště tatarka doplní spoustu pokrmů. Kde se ale...
-
Nejlepší čokolády, které udělají radost (nejen) na svátek sv. Valentýna
Redakce Ženy s.r.o.||Kulinářské tipy, tipy, trendy
Historicky vzato nikdy žádný valentýnský dárek nepředstavoval přesnou definici slova „romantika“, tak jako čokoláda. Pravděpodobně tomu tak bylo od...
-
Co o vás vypovídá váš šálek kávy? Pijete černou nebo s mlékem?
Redakce Ženy s.r.o.||Kulinářské tipy
Ani ve snu by vás nenapadlo „kazit“ chuť kávy smetanou, vanilkovým extraktem, skořicí i cukrem? Nic proti tomu, ale...
-
Grilujte zdravě: 3 skvělé a rychlé recepty pro celou rodinu
Lucie Janotová||#, Kulinářské tipy, recepty, tipy, zdravá strava
Nejlepší na grilování (kromě jídla samotného samozřejmě) je, že si můžete užívat teplého počasí se svou rodinou, zatímco čekáte...