Mnozí ho podceňují, ale kuchaři po celém světě na něj nedají dopustit, protože dodává jídlu šmrnc. A co teprve naše babičky, ty dobře věděly, že poctivý vývar uleví od každého neduhu a postaví vás na nohy. Jedná se totiž o jeden z největších pokladů naší kuchyně, který je plný živin a opěvuje jej například i tradiční čínská medicína. Podle jejího učení posiluje ledviny, v nichž máme uloženu základní životní energii.
Základ zdraví i jídel
Vývar je zkrátka grunt a nezáleží na tom, zda je hovězí, kuřecí či jiný. V židovské kultuře již při prvních náznacích nachlazení vařili vývar slepičí a italské babičky dodnes přísahají na léčivou sílu kuřecího vývaru. Řada asijských kultur, jež se pyšní dlouhověkostí, si dopřává polévku k obědu, večeři a dokonce i k snídani. Poctivá polévka je základ prověřený napříč kulturami i staletími.
Rozhodně však zapomeňte při její přípravě na bujonovou kostku, ta s vývarem opravdu má pramálo společného. A nemluvíme pouze o chuti, ale především i o výživových hodnotách. Tradiční vývar se připravuje z kostí, čerstvého masa a zeleniny a zabere klidně i dvanáct hodin času. „Vývar je základ poctivé kuchyně, pokud chceme, aby jídlo chutnalo, místo vody použijte vývar, na polévky, omáčky, šťávy, rizoto, asijská jídla – vývar je základ stejně jako třeba máslo. Čistý vývar je klíč k chutnému, zdravému a poctivému vaření bez kompromisu,“ říká šéfkuchař a zakladatel Cibule Bistro Filip Sajler, který přišel s plnohodnotnými alternativami k časově náročnému domácímu vývaru.
Poctivý vývar = výživová bomba
Vývar prohřívá, posiluje a revitalizuje. Jedná se o přirozený způsob, jak tělu dodat potřebné živiny. Doslova králem vývarů je hovězí, pro jehož přípravu je zapotřebí kostí, jež obsahují kolagen. Tento protein potřebuje naše tělo pro zdraví kostí, kloubů, chrupavek, šlach, vazivových tkání či zubů. Rovněž pomáhá budování svalů, regeneraci buněk a slouží jako prevence nádorových onemocnění. A především dámy ocení jeho účinky na pleť, nehty a vlasy. Velmi pozitivní vliv na naše zdraví mají i další látky obsažené ve vývaru z kostí, proto si jej dopřávejte při každé příležitosti. V souvislosti s blížícími se Vánocemi a silvestrovskými oslavami určitě není od věci zmínit, že pro obsah minerálů se hovězí vývar dokonale hodí, když zápasíte s kocovinou a žaludečními obtížemi.
Kuřecí a slepičí vývar obsahuje spoustu látek, které pomáhají v boji s nachlazením, horečkou či při rekonvalescencích. Rybí vývar je zase výtečný při laktačních potížích, a to zvláště je-li ze sladkovodních ryb. Ze zeleninového vývaru naše tělo získá vlákninu, vitamíny a minerály. Všechny druhy vývarů pak příznivě ovlivňují střevní mikrobiom, jehož stav značně působí na naši náladu, stresovou odolnost a především imunitu.
Připijte si na zdraví
I když v Česku přemýšlíme nad vývarem pouze jako nad jídlem, mnoho národů si jej dopřává také jako nápoj. Zkuste si dát například hrnek vývaru po ránu a uvidíte, jak vás nakopne do nového dne a doplní tekutiny ztracené během noci. Zvláště v tomto chladném období zahřeje šálek horkého vývaru na těle i na duši, zároveň vás nezaskočí žádná rýmička. Patříte-li mezi sportovce, vězte, že dát si vývar před výkonem i po něm pomáhá k rychlejší regeneraci svalů a hydrataci.
Všestranný pomocník v kuchyni
Vývar si můžete bez obav dopřávat, jak často chcete. Obsahuje totiž velké množství živin, ale velmi málo kalorií. Obzvláště zeleninové a kuřecí vývary mají nízkou energetickou hodnotu, takže je oceníte při redukci hmotnosti. Konzumace vývaru však neznamená, že svůj jídelníček omezíte pouze na polévky. Využijete jej rovněž při přípravě mnoha dalších pokrmů, jako dokonalého krémového italského rizota či poctivých omáček. Vedle s ním nešlápnete ani při podlévání masa nebo zeleniny a vzpomeňte si na něj i tehdy, až si budete připravovat rýži, kuskus nebo třeba quinou. Když vyměníte část vody za vývar, dodáte jim chuť i nutriční hodnotu. To stejné můžete zkusit i při vaření luštěnin – pokud nejste jejich příznivcem, možná jim právě díky této vychytávce přijdete na chuť.
Ať už zařadíte vývar do svého jídelníčku v jakékoliv podobě, prospějete svému tělu a podpoříte celkově svou vitalitu. Důležité je, aby byl vývar připraven z kvalitních surovin, dali jste mu čas a táhli jej opravdu dlouho, neboť kvůli uchování živin by neměl projít intenzivním varem. Dobré je také vědět, že pokud nemáte na jeho přípravu čas, již existuje možnost pořídit si jej hotový přímo od šéfkuchaře.
Zdroj: Wikipedia Commons, Cibule Bistro, salveo.cz/blog, redakční text
Foto: Shutterstock a se souhlasem Kristýny Solničkové (Ženy s.r.o.)