Malé oválně poklady, které již nyní září svou fialovou barvou v zahradách. Ano, řeč je o švestkách, případně také slívách. Těchto zdraví prospěšných pokladů si cenili již v antickém Řecku a Římě. Obsahují totiž kromě vlákniny a antioxidantů i více než 15 vitamínů a minerálů. Kromě schopnosti snížit rizika některých onemocnění, umí dokonale roztančit naše chuťové pohárky.
Švestka na tisíc způsobů
Ač čerstvé šťavnaté švestky chutnají nejlépe, neztratí se ani v bezpočtu receptů. Švestkové buchty, koláče, knedlíky nebo povidla, která v mnohých vyvolávají vzpomínky na dětství u babičky. Rozhodně se však nemusíte držet jen osvědčené sladké klasiky, protože švestky dokonale ladí i se slanými pokrmy. Taková švestková omáčka k masu či sýrům promění i obyčejné jídlo ve skutečný gastronomický zážitek. A určitě vám není nikterak neznámý výtečný předkrm nebo party chuťovka švestky s mandlí obalené ve slanině.
V zimě jako když najdete
Když se zadaří a švestek je bohatá úroda, vyvstane otázka, jak s nimi naložit. Možností je hned několik. Již zmíněná poctivá povidla se neztratí v žádné domácnosti a pro jejich přípravu potřebujete jen pár ingrediencí. Receptů je vícero, ale základ tvoří vyzrálé švestky a cukr. K tomu pak přidáte buď ocet nebo rum, případně koření jako skořice a badyán. Poctivá domácí povidla se vaří dlouhou, aby byla opravdu hutná. V zimních měsících zajásáte i nad švestkovým kompotem. Švestky však můžete i vypeckovat a zamrazit nebo usušit. Mnoho studií potvrzuje, že polyfenoly obsažené ve švestkách, a to i těch sušených mají silné protizánětlivé účinky. Koneckonců známým lékem, který pomáhá bojovat s viry a bacily je slivovice, ovšem v malém množství.
Až si příště dáte švestku, pořádně si ji vychutnejte. Toto neobyčejné ovoce totiž podporuje trávení, pomáhá při chudokrevnosti a zácpě, chrání srdce, detoxikuje organismus a ocení jej i dietáři. Zároveň ucítíte trochu závan nostalgie, neboť švestky nás svým způsobem propojují s našimi předky. V neposlední řadě dávají prostor pro zmíněnou kulinářskou kreativitu, kterou můžete začít trénovat na následujících receptech.
Švestkový crumble s pistáciemi
Ingredience
1 kg zralých švestek nakrájených na plátky
2 ČL jemně nastrouhané citronové kůry
2 PL čerstvé citronové šťávy
¼ šálku kukuřičného škrobu
½ šálku plus ⅓ šálku hnědého cukru
1 ČL soli
¾ ČL mletého kardamonu nebo mleté skořice
¾ šálku hladké mouky
6 PL chlazeného másla nakrájeného na malé kousky
2 PL nahrubo nasekaných pistácií
Postup
Umístěte mřížku do spodní třetiny trouby a předehřejte ji na 180 °C. Do velké mísy vhoďte švestky, citronovou kůru, citronovou šťávu, kukuřičný škrob, ½ hrnku hnědého cukru, ½ lžičky soli a ¼ lžičky kardamonu. Směs nechte odstát, dokud se nevytvoří šťáva, trvá to přibližně 5-10 minut.
Mezitím smíchejte mouku a zbývající ⅓ hrnku hnědého cukru, přidejte ½ lžičky soli a ½ lžičky kardamomu. Následuje máslo a pulzujte v robotu, dokud směs nebude mít písčitou konzistenci a nezačne tvořit větší hrudky.
Přeneste švestky i se šťávou do hluboké koláčové formy o průměru přibližně 20 cm nebo do pekáče o rozměrech 20x20x5 cm. Na ovoce rozprostřete „těsto“, které v ruce zmáčkněte po malých hrstech, aby se směs spojila. Pak ji rozlámejte na různě velké kousky. Celé následně rovnoměrně posypte pistáciemi.
Crumble pečte dokud šťáva nezhoustne, nezačne bublat a povrch není zlatohnědý, tedy asi 40-45 minut. Nechte mírně vychladnout.
Švestkové knedlíky z bramborového těsta
Ingredience
500 g brambor (nejlépe starších, moučných)
150 g hrubé mouky
1 vejce + 1 žloutek
špetka soli
Náplň a posypka
10 švestek
1 PL másla
2 PL mletého máku
2 PL moučkového cukru
Postup
Brambory uvaříme ve slupce a ještě vlažné oloupeme. Nastrouháme je najemno.
Do většího hrnce dáme vařit osolenou vodu.
K nastrouhaným bramborám přidáme hrubou mouku, vejce a žloutek, přisolíme a vypracujeme těsto. Dle potřeby přidáme mouku.
Vytvoříme placičky, do nichž zabalíme švestku. Knedlíky vaříme 7-8 minut ve vroucí vodě.
Podáváme posypané mákem smíchaným s moučkovým cukrem a polité máslem.
Kuře na švestkách
Ingredience
6-8 kuřecích stehen
Na ochucení kuřete
1 citron zbavený kůry
½ ČL hnědého cukru
1 PL mletého koření sumak
2 ČL soli
½ ČL černého pepře
½ ČL skořice
½ ČL nového koření
2 PL extra panenského olivového oleje
2 stroužky česneku
1 malý svazek tymiánu
Na švestkový základ
8-10 švestek střední velikosti, rozpůlené nebo rozčtvrcené
2 šalotky nakrájené na kolečka
1 PL medu
1 PL extra panenského olivového oleje
½ Čl soli
½ ČL skořice
¼ ČL nového koření
1 bobkový list
Postup
Citronovou kůru dejte do malé misky a vmíchejte do ní koření sumak, sůl, pepř, cukr, skořici a nové koření. Přidejte olivový olej a česnek. Kuře potřete a nechte marinovat 1 hodinu nebo přes noc.
Vyjměte z lednice a nechte ohřát na pokojovou teplotu.
Předehřejte troubu na 200 °C.
Smíchejte švestky, šalotku, med, olej, sůl, skořici, nové koření, bobkový list a 2 lžíce vody. Na dno pekáče rovnoměrně rozprostřete ½ švestkové směsi. Poté na ni rozsypte tymián a na švestky položte kuře. Pečte 30 minut.
Poté vyjměte a snižte teplotu trouby na 180 °C. Kuře polévejte šťávou z pekáčku, v němž bylo kuře naložené. Vymačkejte na něj šťávu z citronu a na pánev rozprostřete zbývající švestky, poté pokračujte v pečení, dokud kuře nemá zlatavou kůži a není propečené, 10-15 minut. Po upečení podávejte se švestkami, rýží či kuskusem.
Autor: Kristýna Solničková
Zdroj: Wikipedia Commons
Foto: Shutterstock
Švestky jsou výborné. Crumble bych si dala, nebo třeba švestkové knedlíky. Navíc marmeláda (nebo povidla) navařit do zásoby, to je super věc. 🙂
také mám nejraději čerstvé, jen na svačinu 🙂
Crumble vyzkouším.
crumble bych si dala, i švestkové knedlíky, třeba zítra k obědu .-)
Recepty vyzkouším, letos se mi trochu švestek urodí.
Já mám ráda čerstvé ovoce, takže i švestky byly k dopoledním svačinám.